Domy budowane na zgłoszenie wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. W tym wypadku zgłoszenie jest trybem mniej skomplikowanym w porównaniu do pozwolenia i odnosi się do budynków o maksymalnej powierzchni do 70m2. Czym jest budowa na zgłoszenie i co warto o niej wiedzieć? Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?
Czym jest budowa na zgłoszenie?
Budowa domu na zgłoszenie jest uproszczoną procedurą, która daje możliwość postawienia domu bez konieczności ubiegania się o pozwolenia na budowę. Warto zauważyć, że pozwolenie na budowę jest wymagane zawsze wtedy, gdy obszar oddziaływania domu będzie wykraczał poza granice działki, na której został zaprojektowany. Co istotne, informacja o obszarze oddziaływania umieszczana jest w projekcie zagospodarowania działki, dlatego z łatwością sprawdzimy, czy istnieje możliwość zgłoszenia budowy.
Nowoczesne i estetyczne domki całoroczne z powodzeniem znajdziemy na stronie https://prezhaus.pl. W tym miejscu skorzystamy z wyjątkowych budynków do zamieszkania stworzonych z dbałością o każdy detal, powstałych z gotowych elementów.
Warunki, które trzeba spełnić przy budowie na zgłoszenie
Oczywiście domy bez pozwolenia całoroczne wymagają spełnienia pewnych warunków, takich jak:
- Wielkość i przeznaczenie budynku – powierzchnia zabudowy może wynosić do 70 m2. Budowa dotyczyć może jedynie budynków jednorodzinnych, wolnostojących, z maksymalnie dwoma kondygnacjami.
- Warunki działki – działka musi mieć dostęp do publicznej drogi. Znaczenie ma także zgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzją o warunkach zabudowy (WZ).
- Użytkowanie – istnieje możliwość zbudowania domu na zgłoszenie do celów całorocznych lub rekreacyjnych (od 2022 roku dom całoroczny także może być na zgłoszenie, pod pewnymi warunkami).
Sprawdźmy teraz, jak wygląda procedura zgłoszenia takiej budowy.
Procedura zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia
Zgłoszenie dotyczące budowy domu bez pozwolenia należy zgłosić do Starostwa lub Urzędu Gminy. Można to zrobić osobiście, pocztą lub elektronicznie, przykładowo z wykorzystaniem aplikacji e-Budownictwo. Jakie dokumenty są wymagane?
Przygotować trzeba przede wszystkim: projekt budowlany, projekt zagospodarowania działki, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, MPZP lub WZ, oświadczenie o chęci wybudowania domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych oraz oświadczenie o przejęciu przez inwestora odpowiedzialności za kierowanie budową (w razie niezatrudniania kierownika budowy).
Brak sprzeciwu ze strony urzędu w ciągu 21 dni oznacza tzw. milczącą zgodę, czyli akceptację zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia.
Podsumowując, podkreślić trzeba, że domy bez pozwolenia wzbudzają coraz większe uznanie w naszym kraju. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, które wiążą się głównie z uproszczeniem formalności i szybszymi działaniami w kierunku spełnienia marzeń o własnym domu. W tym wypadku oczywiście trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów i wymogów, jednakże cały proces budowy i załatwiania formalności nie zajmuje tak dużo czasu, jak w przypadku pozwolenia na budowę.
Artykuł promocyjny.