Z podcastami słuchacze chcą być dłużej

Z

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

W tym odcinku:

Co jest wartością podcastu?

Patryk Pallus z Business Insider rozmawiał z Olekiem Wandzlem na konferencji Trends Festiwal o Storia by Abstra.
Jeden fragment na pewno jest wart zaznaczenia, i w pełni się z nim zgadzam.

„Klienci widzą że to jest coś nowego, widzą że to jest coś świeżego, przede wszystkim widzą jedną niesamowitą wartość podcastu. Mianowicie to jest medium które sprawia, że widz, użytkownik, słuchacz, chcę z tobą być przez dłuższy czas. To jest medium które zaburza i obala mit o tym, że atencja się skurczy i że nie jesteśmy w stanie wytrzymać z dłuższą treścią.”

Radio Zet chwali się podcastami.

Radio Zet ogłosiło uruchomienie nowego playera, który oferuje między innymi ich podcasty. Wszystko fajnie, player webowy jest naprawdę intuicyjny i wygodny.

Jest tylko jeden problem. Żaden z programów które Radio Zet nazywa podcastami nie jest dostępny w aplikacjach do podcastów. Czyli mamy sytuację kiedy program radiowy jest nazywany podcastem, choć tak naprawdę jest tylko odgrzewanym kotletem którego nie można posłuchać jako podcast.

Możesz zapytać po co więc o tym mówić?

Jeśli chcemy, aby podcasty nie zostały przypisane do każdego kontentu audio jaki można sobie wyobrazić, należy o tym mówić. Podcasty nawet te związane z radiem, tak jak w przypadku RMF powinny być dostępne do posłuchania w aplikacji twojego wyboru. To między innymi wyróżnia podcasty. Nawet jeśli tak jak Tok FM umieszczamy swój kontent za paywallem, to nadal powinny być dostępne RSSy dzięki którym posłuchamy ich tak jak my chcemy.


Jeśli nie będziemy o tym mówić, to niedługo radiowęzeł z supermarketu też będzie się szumnie nazywał podcastem… I oby tak się nie stało

Co ciekawego w europejskim podcastingu.

Mateusz Sojka z Podigee uaktualnił swój artykuł “What’s up in European Podcasting. A status assessment.”  Jeśli byliście na MDP w Poznaniu, i słuchaliście prelekcji Mateusza, to wiecie jak dużo ciekawych informacji przekazał na temat europejskiego podcastingu.

W tym artykule znajdziecie większość z nich. I choć Mati umieścił Polskę na 2 etapie rozwoju podcastinu, to osobiście widzę nas na 3 etapie. Nie wiesz o czym mówie? Zapraszam do artykułu.

Zbliża się Catalina i problemy

Jak wspominałem w ostatnim odcinku z newsami, pluginy od Wave mają problememy z kompatybilnością w nowej wersji macOS Catalina.
Okazuje się że nie tylko produkty Wave. Na chwilę obecną problemy występują przy korzystaniu z następujących programów i pluginów:

Wszyscy producenci tych programów zalecają powstrzymanie się od instalacji nowej wersji macOS.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną.

Na stronie Gabinetu Niezależnych Działań Artystycznych znajdziesz artykuł o nagrywaniu rozmów telefonicznych. Za napisanie zabrali się twórcy podcastu Zawód Muzyk, którzy o dźwięku wiedzą sporo.
Omówili po kolei:

  • aspekty prawne
  • różne sposoby nagrywania
  • ich plusy i minusy 

Jak mówią nie istnieje rozwiązanie tanie i dobre.
Ja bym dodał przekornie, że zrobione jest lepsze niż doskonałe.

Pomóż organizatorom MDP

Jeśli brałeś udział w MDP w Poznaniu, to możesz odwdzięczyć się organizatorom i wypełnić krótką ankietę. Na pewno pomoże to organizatorom przy organizacji przyszłorocznej edycji. Chyba wszyscy spodziewamy się kontynuacji tej świetnie zorganizowanej konferencji. Podziel się więc swoim zdaniem i daj znać organizatorom co chciałbyś usłyszeć i co można poprawić.

Podbean Live.

Hosting Podbean uruchomił nową platfomę pod nazwą Podbean Live. Jak się domyślasz ma ona umożliwiać transmije na żywo.

Prowadzący może zapraszać współprowadzących i gości, odbierać telefony oraz wiadomości przez chat. Dodatkowo możliwe jest przesyłanie wsparcia finansowego dla prowadzącego.

Platforma jest dostępna za darmo dla wszystkich którzy posiadają płatne opcje hostingowe w Podbean.

Podobną opcję prowadzenia transmisji na żywo ma Spreaker. Nie ma tam jednak opcji wsparcia finansowego. Z transmisji na żywo korzystał Marek Jankowski przy nagrywaniu kilku odcinków w czasie ostatnich wakacji. Możesz sprawdzić jak brzmi podcast na żywo, słuchając wakacyjnych odcinków Małej Wielkiej Firmy.

Najnowsze badania od Civic Science.

Civic Science opublikował wyniki badania nad słuchalnością podcastów. Znajdziesz tam sporo danych o preferencjach słuchaczy.

Jednym ciekawszych wyników jest fakt, że 22% ankietowanych kupiło produkt pod wpływem reklamy w podcascie. Drugą ciekawostką są grupy wiekowe i ich preferencje co do kategorii. Słuchacze w przedziale wiekowym 13-24 słuchają najchętniej kategorii True Crime. Im starsza grupa wiekowa tym więcej polityki i newsów. Link do badania w notatkach.

Super słuchacze od Edison Research.

Jeśli jesteśmy już przy badaniach to kolejna dawka danych będzie niedługo dostępna. 22 października Edison Research wystartuje z webinarem w którym zaprezentują wyniki badania nad, jak to określają “super słuchaczami”.

Kim są? Super słuchacze to osoby które słuchają podcastów przynajmniej 5 godzin tygodniowo. Więc jeśli jesteś zainteresowany to zapisz datę 22 października godzina 20 czasu warszawskiego. Aby wziąć udział w webinarze należy się zarejestrować.

Nowa aplikacja PodTalk.

PodTalk umożliwia komentowanie odcinków podcastów, a dokładnie konkretnych momentów bazując na znaczniku czasowym. Odcinki można komentować tekstowo, lub głosowo nagrywając swój komentarz.  W czasie odsłuchiwania odcinka, będziemy powiadamiani o komentarzach innych słuchaczy.

Prowadzący mogą zakładać coś w rodzaju grup dyskusyjnych dla swoich podcastów. Grupy mogą być publicznie dostępne, lub prywatne, co można wykorzystać przy monetyzacji podcastu.

Na chwilę opecną aplikacja jest dostępna na iOS, ale w przy dużym zainteresowaniu będzie wypuszczona wersja na Androida.

The Audacity to Podcast.

Daniel J. Lewis wraca ze swoim podcastem Audacity to Podcast (22 października).  Jeśli nie słyszeliście jeszcze tego podcastu to gorąco polecam.Mnóstwo informacji i wiedzy na temat podcastingu.

Po osobistych przejściach Daniel powraca po ponad 2 latach. W pierwszym odcinku po przerwie będzie o RodeCaster Pro, tematach do wordpressa od SecondLine i hostingu Captivate. Serdecznie polecam.

Radiogram poleca.

  • Muzykalności – https://pca.st/k81u
    • czyli jak się domyślasz podcast muzyczny. Ale nie tylko o muzyce usłyszysz w tym podcascie. W ostatnim odcinku Tomek rozmawia z zawodowym kierowcą który specjalizuje się w obsłudze zespołów na trasach koncertowych. Odcinek nosi tytuł „To co wydarzyło się w busie – zostaje w busie”
  • Człowiek z plecakiem – https://pca.st/c5kyd7g5
    • Mariusz twórca tego podcatu określa go jako podcast reporterski. Osobiście umieścił bym go pomiędzy podcastami kryminalnymi.

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Marek Rak Autor: Marek Rak

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.