Wpływ kwarantanny na słuchalność podcastów

W

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja odcinka.

Słuchalność podcastów w ostatnich tygodniach

Mam dla was kilka interesujących danych o słuchalności kategorii podcastów. Pochodzą one od Spreakera, Acast i Podtrac.

Dane od Voxnest

Spreaker a właściwie ich właściciel Voxnest opublikował ciekawe zestawienie słuchalności 5 najszybciej rosnących kategorii, które podzielił na kilka rejonów: Włochy, Hiszpania, Europa i Stany Zjednoczone.

Włochy

We Włoszech największy wzrost zanotowała kategoria Duchowość i Religia o ponad 1500% od początku roku. Wzrost ten zanotował bardzo widoczny skok od 23 lutego. Voxnest tłumaczy to między innymi wzrostem kościołów i organizacji religijnych które zaczęły publikować swoje podcasty. Dwiema kolejnymi kategoriami które zaczęły notować wzrost w tym samym okresie, może nie aż tak spektakularny były Dzieci i Rodzina oraz Sztuka. Obie te kategorie wzrosły o ponad 300%.

popularność kategorii podcastowych we Włoszech

Hiszpania

W Hiszpanii, największy wzrosty nie były aż tak imponujące, ale największy zaliczyła kategoria Społeczeństwo i Kultura. Generalnie w Hiszpanii wzrosty te są bardziej zrównoważone i 5 kategorii które je zanotowały, zaliczyły je w przybliżeniu na poziomie od 130 do 160%

wzrost popularności kategorii podcastów w Hiszpanii

Voxnest zauważa, że w Europie oprócz kategorii wymienionych dla Włoch i Hiszpanii wzrosły również Edukacja, Komedia i Historia.

Stany Zjednoczone

Dla Stanów zjednoczonych największy wzrost zaliczyły Książki na poziomie 245%. W 5 o najwyższym wzroście znalazły się też kategorie Dzieci i Rodzina oraz Duchowość i Religia.

wzrastające kategorie podcastów w Stanach

Dane od Acast

Acast również kilka interesujących wniosków o słuchalności podcastów. Na podstawie danych z weekendu 21 i 22 marca zauważyli 7% wzrost słuchalności podcastów.

Najciekawiej wyglądają jednak informacje na temat dwóch kategorii. W czasie kiedy kategoria sport spadła o 2%, co tłumaczą dostosowywaniem się podcastów sportowych do obecnej sytuacji inne kategorie rosną. I tak Edukacja, Rozrywka, Nauka i medycyna oraz Zdrowie wzrosły każda o 10%

Acast jest oczywiście relatywnie małym hostingiem, ale dane te również potwierdzają zmianę preferencji słuchaczy w czasie kwarantanny. Dla przypomnienia Acast oferuje również darmową opcję hostingu dla podcastów.

Dane od Podtrac

Podtrac który monitoruje podcasty w Stanch również opublikował swoje zestawienia, które mają być uaktualniane co tydzień.

Znajdziemy tam inną ciekawą informację. Dotyczy ona spadków słuchalności tygodniowej mierzonej od początku roku. I tak np. największe spadki zaliczyły kategorie: Kryminalna -10% i po -5% Sport oraz Komedia.

spadki popularności kategorii podcastów w Stanach

Podsumowanie

Kiedy przeglądałem głownie raport Voxnest, to zainteresowała mnie kategoria Religia i Duchowość. Powody tak dużych wzrostów we Włoszech, jakie podaje Voxnest wydają się rozsądne. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta kategoria jest najbardziej obleganą kategorią w Apple Podcast.

Na koniec lutego kategoria Religia i Duchowość miała w Apple podcasts ponad 99 tysięcy podcastów i ponad 6 milinów odcinków.

Sprawdziłem jak wygląda ilość polskich podcastów religijnych. I tak mamy ich w sumie 181, z czego 28 to nowe podcasty opublikowane pomiędzy 1 stycznia a 28 marca. Dla porównania w całym 2019 powstało ich 63.

Google Podcast z nowymi funkcjami i wyglądem

Aplikacja Google Podcasts doczekała się nowego uaktualnienia. Najważniejsze nowe funkcje Google Podcasts to automatyczne pobieranie nowych odcinków z zasubskrybowanych podcastów i powiadomienia o nowych odcinkach.

Zmienił się również wygląd samej aplikacji. Teraz główny ekran pokazuje ostatnie odcinki z listy subskrybcji. Dodatkowo okładki podcastów z tej samej listy mają czerwoną kropkę która pojawia się kiedy jest dostępny nowy odcinek.

Zakładka aktywności daje szybki dostęp do kolejki odtwarzania, pobranych odcinków i subskrypcji. Opcje automatycznego pobierania i powiadomień o nowych odcinkach należy samodzielnie włączyć w ustawieniach i tam skonfigurować do jakich podcastów będą stosowane.
Swoje subskrypcje możecie również kontrolować przez przeglądarkę

ekran powitalny Google Podcasts

Jeśli jeszcze nie macie najnowszej wersji na swoich telefonach, to nie martwicie się, jest ona sukcesywnie wypuszczana do kolejnych grup odbiorców. Na pewno jej nie przegapicie bo Google przygotowało specjalny ekran powitalny dla tych którzy uruchomią ją po raz pierwszy po aktualizacji.

W mojej ocenie aplikacja Google Podcasts wygląda i działa teraz o wiele lepiej. Niemniej to co wstrzymuje mnie przed wybraniem jej na główną aplikację jest brak możliwości importu subskrybowanych podcastów z innych aplikacji, i brak możliwości dzielenia się odnośnikami do odcinków w formie ładnych krótkich linków.

Więc jeszcze poczekam. Może w następnej aktualizacji pojawi się coś nowego.

Warto również wspomnieć że ukazała się też wersja Google Podcasts na urządzenia Apple. To bardzo ciekawy ruch ze strony Google. A ja w odpowiedzi czekam teraz na Apple Podcasts dostępne na Androida. Taki ruch Apple w połączeniu z dostępnością Google Podcast na iOS może zmienić układ sił w popularności aplikacji do słuchania.

Kyrie – nowy sposób komunikacji ze słuchaczami

Kyrie.fm to nowy serwis który oferuje prostą formę komunikacji ze słuchaczami. Może być ciekawym rozwiązaniem dla tych którzy z jakiegoś powodu nie mają własnej strony podcastu.

Po założeniu konta tworzona jest prosta strona gdzie można odsyłać swoich słuchaczy.

Kyrie.fm serwis dla podcastów

Umożliwia ona komentowanie odcinków, wysyłanie bezpośrednich wiadomości do twórców podcastu i dyskusje z innymi słuchaczami. Dodatkowo pozwala słuchaczom na zapisanie się na mailową listę subskrypcyjną. Dzięki niej mogą otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach i odpowiedziach na ich komentarze do odcinków.

Komentarz na Kyrie.fm

Po założeniu konta dla podcastu, robimy to na podstawie RSS, możemy ustawić kilka parametrów. Między innymi wiadomości powitalne dla nowych subskrybentów i schemat wiadomości powiadamiającej o nowym odcinku.

Po założeniu konta dla podcastu, robimy to na podstawie RSS, możemy ustawić kilka parametrów. Między innymi wiadomości powitalne dla nowych subskrybentów i schemat wiadomości powiadamiającej o nowym odcinku.

Ustawianie wiadomości powitalnej na Kyrie.fm

Jeśli chcecie sprawdzić jak wygląda w działaniu ten serwis to możecie skorzystać z konta które testowo założyłem dla Radiogramu. Znajdziecie je pod tym adresem.

Anchor umożliwia nagrywanie zdalne

Anchor wprowadził nową funkcję nagrywania zdalnego. Dzięki niej możemy zaprosić do nagrywania dodatkowe 3 osoby. Dołączać mogą poprzez specjalny link który możemy rozsyłać przez maila, lub komunikatory społecznościowe.

Funkcja zdalnego nagrywania od Anchor obsługuje gości nagrywających przez aplikację Anchor na telefonie, lub poprzez przeglądarkę na komputerze stacjonarnym. Niestety Chrome nie jest jeszcze obsługiwany.

Tworzenie podcastu biograficznego

Na blogu Podcasters od Spotify możecie przeczytać bardzo ciekawy artykuł o tworzeniu podcastów biograficznych. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się twórczy podcastów Mogul i Making, którzy odpowiadają za przygotowanie sezonów między innymi z Barack Obama, Beyoncé czy Oprah Winfrey.

Trzy główne elementy które uważają za konieczne w tworzeniu podcastu biograficznego to:

  • wybór odpowiedniej osoby
  • znurzenie się w temacie
  • selekcja nagrań tak nowych jak i archiwalnych

Każdy z tych trzech tematów jest dokładnie omówiony. Najbardziej ciekawą kwestią w mojej opinii jest nagrywanie rozmów/ wywiadów z otoczenia bohatera. Te rozmowy w połączeniu z reaserczem na jego temat pozwalają zagłębić się w historię danej osoby i w trakcie nagrywania być na prawie tym samym poziomie emocji i zrozumienia.

Polecam przeczytać, a może znajdziecie tam inspirację do swojego podcastu.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Odnośnik do pliku RSS playlisty.

Do posłuchania:

  • czy Gruzini kochają Polaków i czy na prawdę mamy tak dużo wspólnego? Ciekawy odcinek z podcastu Dobra Podróż. Prowadzący Kasia i Kuba rozmawiają ze Stasią Budzisz – autorka zbioru reportaży o Gruzji: “Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”
  • Dobry Zły i Ostatni to podcast o grach planszowych. W tym odcinku będzie o grach które zajmują mniej czasu, czyli około godziny. Z doświadczenia powiem wam że jest to świetna rodzinna rozrywka, szczególnie w okresie kwarantanny.
  • Jeśli kotoś z was planuje tak ja ja przebudowę swojej strony, to jest duże prawdopodobieństwo że jest ona oparta na WordPressie. Maciej z podcastu Rób WordPressa powie wam czy warto zrobić to najpierw lokalnie na swoim komputerze czy od razu na hostingu.
  • Jeszcze jeden podcast który chcę wam polecić. To nawet nie konkretny odcinek, ale cały podcast. Niuniu. Tak się nazywa i na zachętę więcej wam nie powiem. Ale szczerze polecam.

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.