Własny serwer podcastowy

W

Castopod to projekt open source serwera hostingowego dla podcastów. Można go zainstalować nawet na hostingach współdzielonych jak np. OVH.
Z poziomu panelu administracyjnego można zarządzać wieloma podcastami, a serwer automatycznie tworzy dla nich RSS, zarządza plikami audio i grafikami. 

Dla każdego podcastu hostowanego na Castopod tworzona jest prosta strona z opisem, logo i listą odcinków wraz z odtwarzaczami.Castopod obsługuje tagi Podcastindex.org: id, social, person i funding.

Castopod otrzymał wsparcie funduszami europejskimi poprzez fundację NLnet. Linki do plików źródłowych na podlibre.org
Jeśli będziecie testowali Castopod, to dajcie mi znać. Chętnie poznam wasze zdanie, a jeśli się zgodzicie to podzielimy się nim ze słuchaczami Radiogramu.

50 najpopularniejszych podcastów

Edison Research opublikował zestawienie 50 najpopularniejszych podcastów roku 2020 w Stanach Zjednoczonych. Zaskoczenia nie było, czyli na pierwszym miejscu Joe Rogan, zaraz za nim The Daily i Crime Junkie.
Tak z ciekawości postanowiłem sprawdzić które polskie podcasty znajdują się na szycie listy popularności Apple Podcasts i Spotify. Według Chartable, w niedzielę 14 lutego 3 najpopularniejsze polskie podcasty w Apple Podcasts to:

 1. Podsiadło Kotarski Podcast
 2. Kryminatorium
 3. Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

Najpopularniejsza trójka na Spotify to:

 1. Kryminatorium
 2. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. Piąte: Nie zabijaj

I na koniec najważniejsza informacja dotycząca rankingów Apple i Spotify. Oba te rankingi są aktualne w momencie kiedy je przeglądacie, ponieważ są tworzone dynamicznie w danym okresie czasowym.

Dlatego zawsze polecam, bardziej skupić się na słuchaczach niż na rankingach. Choć z drugiej strony, jest w nich coś co nas intryguje i przyciąga jak magnes… Prawda?

Podsiadło Kotarski Podcast

Skoro w poprzednim newsie wspomniałem o tym podcascie to zajmę się nim jeszcze przez chwilę.

Podsiadło Kotarski Podcast to jak sama nazwa wskazuje produkcja Dawida Podsiadło i Radka Kotarskiego. Treści nie oceniam, każdy ma swój gust.

Ja wspominam o nim ponieważ, ten podcast będzie przydatny przynajmniej z jednego powodu. Kiedy znane nazwiska zabierają się za podcasting wzrasta znajomość tego terminu wśród tych którzy mogli go nie znać.  A na świadomości istnienia podcastów skorzystamy my – wszyscy podcasterzy. I dlatego życzę temu projektowi jak najlepiej.

Polski podcasting z innej perspektywy

Tak statystycznie jeśli chodzi o wielkość polskiego podcastingu:

 • ponad 6000 polskich podcastów
 • czyli prawie tyle ile Apple usunęło w styczniu ze swojego katalogu – 6548
 • a wcale nie był to rekordowy miesiąc – w październiku ’20 usunięto ponad 13 tysięcy
 • a w marcu ’20 też ubyło ponad 13 tysięcy podcastów
 • ponad 1300 polskich podcastów nie była aktywna od ponad roku

Zdecydowana większość została usunięta ze względu na kwestie techniczne i najczęściej jest to niezgodność RSS ze specyfikacją Apple.

Brak aktywności podcastu (czyli brak nowych odcinków) nie jest dla Apple powodem do usuwania podcastu. Około 60% podcastów w ich katalogu nie opublikowało podcastu w ciągu ostatnich 90 dni, a ponad 100 tysięcy wypuściło ostatni odcinek ponad 5 lat temu.

Darmowa muzyka do podcastów

Transistor.fm dodał kilka darmowych utworów które można wykorzystać w podcastach. Jedynym wymogiem jest dodanie atrybucji w notatkach.Wspominam o tym nie ze względu na same utwory, bo ich przydatność oceni każdy według swojego gustu.

Ciekawszą informacją jest lista ze stronami gdzie moża pobrać darmową muzykę.Jak dla mnie najciekawszym linkiem z tej listy jest ten do Kabbalistic Village. To jego utwór usłyszeliście na początku tego newsa. Ten kompozytor sprzedaje swoje utwory na AudioJungle, a na swoim koncie na SoundCloud umieszcza te które można pobać za darmo. Polecam, jest sporo ciekawych pozycji.

Jeśli mówimy o muzyce w podcastach to warto wspomnieć o artykule od  Krzysztof Kołodzińskiego. Jest to świetne wprowadzenie w świat licencji dla muzyki w podcastach. Znajdziesz tam również zestawienie stron gdzie można pobrać za darmo, lub zakupić utwory muzyczne. Gorąco polecam.

Pod.link przejęty przez Podsights

Podsights o którego raporcie wspominałem w poprzednim odcinku przejął serwis pod.link Pod.link to serwis umożliwiający dzielenie się podcastami. Po wyszukaniu podcastu zobaczycie stronę gdzie oprócz okładki znajdą się opis podcastu, lista odcinków i co najważniejsze ikony serwisów podcastowych gdzie można danego podcastu lub też odcinka posłuchać.

Kiedy wyślecie link do podcastu który chcecie polecić, osoba która go otworzy będzie mogła wybrać na jakiej aplikacji, lub serwisie go posłucha. Uwierzcie mi jest to o wiele bardziej wygodne, dla nazwijmy to obdarowanej osoby, niż samodzielne wyszukiwanie podcastu w aplikacjach.

Opcje premium które były wcześniej płatne, są teraz dostępne za darmo. Kiedy wyszukacie swój podcast, w stopce strony znajdziecie link “Claim Podcast”. Wystarczy podać tam mail który znajduje się w RSS waszego podcastu. Na niego otrzymacie maila z odnośnikiem do panelu zarządzania.

Pod.link jest od prawie roku wykorzystywany w newsletterze Najlepsze Polskie Podcasty. Podobną funkcjonalność co pod.link , choć z pewnymi ograniczeniami, oferują serwisy: Podfollow czy Plinkhq

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.