Słuchaj Radiogram na:
Transkrypcja
Voice Link
Komunikacja pomiędzy twórcą podcastu, a słuchaczami zazwyczaj przebiega w tradycyjny sposób:
- media społecznościowe
Jest jeszcze trzecia opcja o wiele mniej znana, a bliższa podcastingowi niż dwie wcześniejsze. Są to wiadomości głosowe, które słuchacz podcastu może nagrać i wysłać.
Do dnia dzisiejszego istniały dwa serwisy które to umożliwiały. Właściwie to serwis i hosting podcastów.
Speak Pipe i Anchor. Speak Pipe pozwala na dodanie takiej opcji do każdej strony internetowej, ale jest płatny. Anchor umożliwia wysyłanie takich wiadomości w swojej aplikacji bądź przez użycie tej funkcji na stronie podcastu na Anchor.fm

Jest jeszcze trzecia opcja, która jest obecnie w fazie testów beta: Voicelink.fm Biorę udział w testach, bo byłem ciekaw czy taka forma komunikacji jest potrzebna, i jak działa w przypadku Voicelink.fm
Po zalogowaniu i skonfigurowaniu konta można przygotować pytanie nawiązujące np. do odcinka. Pytanie to będzie nagłówkiem do którego możemy dopisać ewentualnie rozwinięcie. Te dwie informacje znajdą się nad przyciskiem „record a message”. Każde konto na Voicelink.fm ma swój unikalny odnośnik.
W przypadku radiogramu jest to Voicelink.fm/radiogram Jako że podcastów słuchamy głównie na telefonach, możliwość nagrywania jest dostępna poprzez ten odnośnik również na urządzeniach mobilnych.
Czy taka forma komunikacji jest wygodna i ma sens? Czy możliwość bezpośredniego (prawie bezpośredniego kontaktu) jest interesująca? Sprawdźmy to. Wejdź na https://voicelink.fm/radiogram lub na radiogram.pl/nagraj I zostaw swoją opinię. Jestem bardzo ciekaw czy taka możliwość kontaktu jest dla Ciebie przydatna.
Spotify i reklamy czyli SAI
Spotify uruchomiło swoją platformę relamową “Spotify Podcast Ads” która ma być napędzana technogią która nazwali w skrócie SAI (Streaming Ad Insertion).

Na czym polega różnica w porównaniu do reklam które słyszeliśmy do tej pory? Według Spotify są to możliwości targetowania, raportowania, mierzenia efektywności reklam. Na chwilę obecną Spotify nazywa ten program testowym, i jest on zamknięty. Reklamy będą dostępne tylko w produkcjach Spotify. Co ciekawe według The Verge reklamy będą słyszalne również dla słuchaczy premium. I to już mi się nie podoba. Abonament płacę między innymi po to by reklam nie słyszeć.
Google Podcasts na kilku kontach.
Google Podcast umożliwia teraz korzystanie z kilku kont. Dzięki temu możemy mieć inne listy subskrybowanych podcastów na każdym z kont od Googla. Możliwe jest również słuchanie bez użycia konta, w takim przypadku nie jest możliwe subskrybowanie, a historia słuchania nie będzie synchronizowana pomiędzy urządzeniami.
Ja osobiście czekam kiedy ukaże się opcja automatycznego pobierania odcinków.
Podcaster roku 2019
Borys Kozielski rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do nagrody Podcaster Roku 2019. Możecie zgłaszać swoich ulubionych podcasterów wykorzystując formularz.
Więcej informacji znajdziecie w odcinku podcastu Borysa, gdzie omawia on wszystkie szczegóły. Warto tylko zaznaczyć że zgłoszenia nie dotyczą podcastów, lecz prowadzących podcasty.
Wiedźmin w podcaście
Netflix wystartował z drugim sezonem swojego podcastu Netflix Behind The Scenes.

Pierwszy sezon był poświęcony serialowi Stranger Things. Sezon drugi jest o Wiedźminie. Pierwszy odcinek skupia się na postaci Geralda i otwierają go słowa Tomasza Bagińskiego. Podcast jest w języku angielskim. Usłyszymy w nim ludzi z ekipy produkcyjnej jak i aktorów.
Spotkania podcasterów
WawaKaster:
Czwartek 16 stycznia o 17.30 w Księgarni Radio i Telewizja na ulicy gen. Andersa 29 Warszawa. https://www.facebook.com/events/1052579151743304/
Szczecin
28 stycznia o 18:00 w klubie Hormon w Szczecinie. https://www.facebook.com/groups/2671046333119102/
Mroczne klimaty
Jeśli poszukujecie muzyki do podcastu, ale takiej specyficznej w klimatach thriller/horror/mroczne opowieści, to mam dla was dwa pełne albumy do wykorzystania.
Autor który podpisuje się jako Divider Line prosi jedynie o podlinkowanie, i podesłanie odnośnika do skończonego projektu.Oba albumy można wykorzystać również w komercyjnych projektach.
[bandcamp width=100% height=120 album=651545867 size=large bgcol=ffffff linkcol=de270f tracklist=false artwork=small] [bandcamp width=100% height=120 album=3399100427 size=large bgcol=ffffff linkcol=de270f tracklist=false artwork=small]Radiogram poleca
Jak wiecie biorę udział w projekcie Najlepsze Polskie Podcasty który jest cotygodniowym newsletterem. Tam co tydzień wysyłamy naszą selekcję ciekawych podcastów które ukazały się w ostatnim czasie.
Ponieważ zajmuje to sporo czasu, w tej sekcji radiogramu będę wam polecał podcasty które ukazały się już jakiś czas temu, lecz pomimo tego warto ich posłuchać.
Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Można to zrobić na trzy sposoby: W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać https://radiogram.pl/poleca/rss
W tym tygodniu polecam.
Do posłuchania:
- “Dom na drugim końcu świata” to krótki reportaż Wojciecha Cegielskiego o grupie ponad 700 polskich dzieci i setce ich opiekunów która 75 lat temu poprzez Syberię trafiła na antypody.
- Szymon Jakubowski z podcastu Dźwiękościeżka przedstawi wam historię powstania muzyki do filmu Forest Gump.
Do poczytania:
- Sztuczki Anchora, to artykuł (ale i odcinek podcastu) który przygotował Borys Kozielski. Odsyłam was do artykułu ponieważ Borys sam wspomniał że w nim znajdziecie więcej szczegółów o pewnych niuansach związanych z hostotowanie ma Anchor.fm
- ASZ dziennik opublikował ostrzeżenie dla podcasterów kryminalnych. Ten poruszający materiał jest wyraźnym znakiem czasu w podcastingu. Z jakiegoś powodu lista podcastów kryminalnych użytych w artykule pokrywa się z listą podcastów kryminalnych na Radiogram.pl
Miłęgo podcastowania i do usłyszenia za tydzień!
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.