Tylko jedna wiadomość…

T

The Joe Rogan Experience w Spotify

The Joe Rogan Experience wraz z początkiem września będzie dostępny w Spotify, a pod koniec roku będzie wyłącznie na tej platformie. Dotyczy to zarówno wersji audio, jak i video. Wyłączność, a właściwie licencja na wyłączność, miała podobno kosztować ponad 100 milionów dolarów. Po ogłoszeniu tej informacji wartość akcji Spotify wzrosła o ponad 7%.

Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):

Nie podano na jak długo podpisana została umowa, więc pomimo wysokich kwot, które są wymieniane na temat tej transakcji, trudno ocenić, jak dobra finansowo jest ta umowa.

Choć takie stwierdzenie może się wydawać dziwne, przecież rozmawiamy o ponad 100 milionach, to trzeba pamiętać, że jak wyliczył Jack Rhysider z Darknet Diaries, Joe Rogan na reklamach może zarabiać w granicach 80 tysięcy dolarów za odcinek. I to tylko na podcaście, nie wliczając jego kanałów na YouTube. Warto też wspomnieć, że reklamą dla podcastu nadal będzie zajmowała się ta sama agencja: Public Media Marketing.

Podejrzewam więc, że umowa na wyłączność może być dość krótka czasowo, z opcją renegocjacji lub odnowienia po pierwszym okresie trwania.

Niemniej to, co osiągnęło Spotify jest olbrzymim krokiem marketingowym. Pomijając ilość słuchaczy, którą może przyprowadzić ze sobą Joe Rogan do aplikacji, nawet jeśli uwzględnimy spadki, to trzeba pamiętać o jednym: The Joe Rogan Experience nie był dostępny na Spotify. Za jednym zamachem Spotify sprowadziło do aplikacji i podpisało umowę na wyłączność z – nazywanym tak przez wielu – największym podcastem na świecie.

I to jest wiadomość tygodnia, a może nawet roku…

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Aplikacje do słuchania na komputer

Winds to kolejna aplikacja, którą możesz zainstalować na komputerze i słuchać na niej podcastów. Jest darmowa i do pobrania na Maca, Windowsa i Linuxa.

Winds darmowa aplikacja do słuchania podcastów na komputerze

Podobna aplikacja, pod nazwą Poddr, ukazała się kilka miesięcy temu. Podobnie jak Winds jest aplikacją Open Source i jest multisystemowa.

Choć miło jest widzieć nowe aplikacje działające na komputerze, to jednak brakuje im synchronizacji z aplikacjami mobilnymi. Z prostego powodu: nie mają swoich odpowiedników na telefony.

Jeśli szukasz rozwiązania umożliwiającego Ci skończenie podcastu, którego zacząłeś słuchać na telefonie, a chcesz dokończyć na komputerze, to polecam Pocket Cast (jest to opcja płatna) lub Google Podcasts. Użytkownicy iOS mogą również skorzystać z aplikacji Podcasts. 

Kolejny hosting z certyfikatem IAB

hosting dla podcastów z certyfikatem IAB

Captivate.fm hosting otrzymał certyfikację IAB. Jeśli skrót IAB nic Ci nie mówi, to – w dużym skrócie i uproszczeniu – jest to standard mierzenia odsłuchań odcinków podcastu. Umożliwia on jednakowe pomiary bez względu na hosting, jakiego używasz dla swojego podcastu.

Jak mówi Mark Asquith, założyciel Captivate, użytkownicy hostingu nie powinni zauważyć spadków w swoich statystykach, jak to miało miejsce w prawie wszystkich hostingach, które otrzymywały certyfikat IAB. Według niego, stało się tak, ponieważ Captivate od początku pracowało nad doskonaleniem sposobu zliczania i dostosowaniem go do standardu IAB.

Czy faktycznie tak było? Trudno powiedzieć. Hosting ten nie jest zbyt popularny w Polsce. Odkąd w Radiogramie przyglądam się nowym polskim podcastom, tylko kilka z nich wybrało Captivate.

Jeśli masz swój podcast na tym hostingu, to daj mi znać, jakie są Twoje wrażenia po przejściu na statystyki IAB.Listę hostingów z certyfikacją IAB możesz sprawdzić na stronie organizacji IAB Tech Lab.

Audacity 2.4.1

Tak szumnie ogłoszona nowa wersja Audacity okazała się niewypałem. Tak szybko jak się ukazała, została wycofana (właściwie zablokowana). Według komunikatu, w bardzo konkretnym scenariuszu użycia powodowała uszkodzenie materiału audio.

Szybko jednak zespół, który zajmuje się tym darmowym programem, uporał się z błędem i aktualnie wersja 2.4.1 jest już dostępna.

W ostatnim odcinku bardzo oględnie informowałem o nowych funkcjach, głównie z tego powodu, że sam nie korzystam z tego programu.

Przygotowując to wydanie Radiogramu, przejrzałem dokładniej informacje o tym, co nowego lub poprawionego pojawiło się w tej wersji.

I tak, oprócz wspomnianych tydzień wcześniej: podglądu spektrogramu, kompatybilności z Cataliną i powiększonym licznikiem czasu, w Audacity jest kilka nowości, o których warto wspomnieć:

optymalizacja głośności LUFS w Audacity
  • dodano normalizację głośności w LUFS (Loudness Normalization),
  • bramka szumów jako dynamiczny efekt (Noise Gate),
  • możliwość usunięcia częstotliwości zaznaczonych na spektrogramie (Spectral Delete),
  • przewijanie z użyciem klawiatury (Scrubbing).
filtr noise gate w audacity

Warto też wspomnieć, że dodano możliwość przeszukiwania helpu na stronach pomocy.

Jeśli więc korzystasz z Audacity, to warto zaktualizować je do najnowszej wersji.

Podcast Addict zbanowany w Play Store

Najpopularniejsza aplikacja podcastowa w Google Play została w zeszłym tygodniu zbanowana.

Powodem były treści dotyczące wirusa Covid-19. Sytuacja wyglądała na kompletnie nielogiczną, gdyż w tym samym czasie nie zostały zblokowane żadne inne aplikacje, które publikują takie informacje. Wliczając w to aplikację Google Podcasts, w której były dostępne dokładnie te same “informacje” (czytaj: podcasty) co w Podcast Addict.

Po trzech dniach aplikacja została przywrócona do Google Play.Jeden z założycieli Androida, Hiroshi Lockheimer, przeprosił na swoim Twitterze użytkowników aplikacji. Powodem usunięcia miało być zautomatyzowanie procesu oceniania informacji na temat Covid-19.

Prywatne podcasty w Blubrry

Hosting Blubbry wprowadził do swojej oferty opcję podcastów z kontrolą dostępu, czyli najprościej mówiąc: prywatnych lub firmowych.

Ceny zaczynają się od 150$ miesięcznie i są uzależnione od ilości użytkowników i sposobu, czy też poziomu zabezpieczeń.

Jest to coś, co wyróżnia Blubbry w podejściu do podcastów z ograniczonym dostępem w porównaniu do innych hostingów oferujących taką opcję.

Radiogram poleca

Do poczytania:

Do obejrzenia:

  • Nagranie webinaru producenta mikrofonów Shure, o którym Wam wspominałem kilka odcinków temu, jest dostępne do obejrzenia. Dowiecie się z niego między innymi, co należy wziąć pod uwagę przed wybraniem mikrofonu do podcastu.
  • A jeśli poszukujesz więcej informacji o mikrofonach, to Marcin Hinz przygotował video o mikrofonach do konkretnych zastosowań.

Do posłuchania:

  • Borys Kozielski zmienił formułę swojego podcastu Podkasting w Polsce i skoncentrował się na prezentacjach podcastów. Bardzo fajnie się tego słucha. Jeśli nie słuchałeś podcastu Borysa, to poniżej znajdziesz odnośnik lub wyszukaj Podkasting w Polsce w swojej aplikacji

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.