Twój podcast może być usunięty

T

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Spotify może usunąć twój podcast

Transkrypcja.

To żadne zaskoczenie. Przecież dodając swój podcast do Spotify czy Apple Podcasts zgadzasz się z regulaminem. Czytałeś go, więc wiesz w jakich przypadkach może się to zdarzyć.

Czytałeś prawda?…

Żartowałem. Wiem to słaby żart, ale taka jest prawda: mało kto czyta warunki użytkowania. Pomimo braku zainteresowania czytaniem regulaminów, wszyscy zdajemy sobie sprawę czym może się skończyć np. użycie muzyki w podcaście bez posiadania praw do jej wykorzystania.

W najlepszym przypadku będzie to usunięcie z katalogu. W najgorszym może się to wiązać ze smutnym listem od kancelarii adwokackiej. Tym bardziej że przeszukiwanie podcastów pod kontem muzyki jest coraz łatwiejsze. Znasz startup PEX? Mówiłem o nim 3 tygodnie temu w odcinku 39. Dzięki niemu właściciele praw autorskich mogą przeszukiwać katalog podcatów od Apple i wyłapywać nawet pół sekundowe fragmenty utworów. Jaki może być tego efekt?  Spotify usuwa takie podcasty. Co ciekawe dzieje się to bez ostrzeżenia i możliwości odwołania.

Spotify usunęło podcast
Spotify usunęło podcast

Usunięcie ze SP ze względu na prawa do muzyki jest dość prostym przykładem. Powiem ci o jeszcze jednym powodzie dlaczego może się tak stać.

Wywiady są chyba najpopularniejszą formą podcastów, na pewno w Polsce. Masz podcast z wywiadami? Nawet jeśli twój jest w innym formacie to mogę się założyć że znasz inne takie podcasty.
Spotify może usunąć twój cały podcast ze względu na wywiad. Wiesz o tym prawda?

Historia usunięcia pewnego podcastu

Stephen miał taki podcast. Jego post który przeczytałem skłonił mnie do tego, aby podzielić się z wami tą historią. Więc od początku. Stephen ma podcast który był dostępny między innymi na Sotify. W 2017 roku przeprowadził wywiad z pewną osobą. Po dwóch latach ta osoba zgłosiła się do niego i poprosiła o usunięcie tej rozmowy. Została zwolniona z firmy o której opowiadała w wywiadzie (zresztą bardzo dobrze ją wtedy oceniając).

Wpis Stephena
Wpis Stephena

Stephen odmówił. Z dwóch głównie powodów: w momencie nagrywania odcinka informacje w nim zawarte były aktualne, po drugie usuwając ten odcinek powstała by widoczna luka w ciągłości podcastu.
To co działo się dalej jest bardzo ciekawe. Osoba która udzieliła wywiadu zgłosiła naruszenie praw autorskich w Apple. Apple skontaktowało się ze Stephenem który wyjaśnił sytuację. Apple przyjęło jego wyjaśnienia i zamknęło sprawę. Naruszenie praw zostało zgłoszone również do Spotify. Tu sprawa wyglądała całkiem inaczej. Spotify natychmiast usunęło podcast. Stephen dostał maila w którym go o tym poinformowano. Odpisał wyjaśniając sytuację. Wysłał w sumie 5 maili, na żaden nie otrzymał odpowiedzi.

Dlaczego o tym wszystkim opowiadam. Z dwóch powodów. Pierwszy to świadomość potrzeby posiadania zgody na publikację. Większość podcastów zapewne nie zwraca uwagi na kwestie formalne dotyczące takiej zgody. Wszystko jest dobrze dopóki nasz rozmówca nie zmieni zdania. I nie ma tu znaczenia z jakiego powodu chce to zrobić. Drugi to potrzeba posiadania strony podcastu, a konkretnie to zbudowania wśród słuchaczy świadomości że na niej zawsze znajdą twój podcast. Nawet kiedy zniknie ze Spotify czy z Apple Podcasts.
Jeden i drugi można w łatwy sposób rozwiązać. W przypadku zgody wystarczy mail od osoby z którą rozmawiamy. W takim mailu powinna się znaleźć wyraźna informacja że zgadza się ona na publikację nagrania w formie audio w waszym podcaście. Oczywiście może to być bardziej szczegółowe, i określać różne warunki takiej publikacji np. czas dostępności takiego nagrania.

Więcej informacji o kwestiach prawnych w podcastingu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach prawnych związanych ze zgodą na publikację polecam polecam podcast Prawo dla biznesu Piotra Kantorowskiego, a szczególnie odcinek poświęcony prawu dla twórców internetowych. Możesz również posłuchać rozmowę z Piotrem w podcaście Krystiana Zycha „Jak zrobić podcast” jest to odcinek pt. O prawie w podcastingu.

Poniżej link do pliku RSS dodającego playlistę z dwoma odcinkami wspomnianymi powyżej. Skopiuj link i dodaj go w swoim czytniku do podcastów.

Podcasting i prawo – playlista

I jeszcze jedna ciekawostka. Czy wiesz że regulamin hostingu Anchor zawiera zapis który stanowi że Spotify (do którego należy Anchor) może odebrać ci nazwę użytkownika i dać ją np. innemu użytkownikowi?

Statystyki Spotify od Libsyn

Ogłoszone w zeszłym tygodniu przez Libsyn integracja ze Spotify dotycząca pobierania sprawiła niespodziankę w statystykach. Stało się tak ponieważ Spotify pobierało raz jeszcze odcinki podcastów hostowanych na Libsyn.

Jeśli masz podcast hosotwany na Libsyn, i jednocześnie jest on  dostępny na SP to możesz zauważyć dwudniowy wzrost pobrań. Jak zapowiada Libsyn po tym jednorazowym wzroście wszystko powinno wrócić do normy.

Uwaga: przeglądanie statystyk od SP jako oddzielnych wyników jest możliwe tylko dla posiadaczy konta powyżej 20$, lub jeśli wykupiłeś pakiet zaawansowanych statystyk.

Podcast manager w grupie LTTM

Grupa LTTM utworzyła stanowisko Podcast Manager. Grupę tworzą LifeTube, Talent Media i HubYT. Stanowisko to objął Maciek Małek, którego możesz znać z podcastu Interpretacje Dowolne, lub ze strony Podcastblog.pl Maciej będzie odpowiadał za łączenie twórców z markami.

Gratuluję!

Kolejny kurs podcastingu

Kursów podcastingu, również tych darmowych przybywa. Ostatnio mówiłem wam o kursie od Google i PRX w odcinku 38.
Na LifeHacker.com znajdziecie następny kurs wideo jak zrobić podcast. W pierwszym odcinku znajdziecie informacje o 5 podstawowych krokach przed nagraniem 1 odcinka. Drugi odcinek ma tytuł „Jak nagrać odcinek, aby brzmiał jak NPR” omawia pracę z mikrofonem, nagrywanie i obróbkę materiału.
W następnym odcinku ma być omawiana publikacja i promocja podcastu.

Spotkania i warsztaty dla podcaterów

Grudzień będzie obfitował w spotkania i warsztaty podcastowe. Na chwilę obecną będzie ich 4. Odbędą się one pomiędzy 11, a 19 grudnia, od Krakowa do Szczecina.

MashUP Kraków

W Krakowie odbędzie się pierwszy MashUp podcatowy. Spotkanie ma mieć miejsce 11 grudnia w Pauza Hub. W planach MashUp na przyszłość są następne spotkania które mają składać się z prelekcji i dyskusji. Głównym partnerem pierwszego spotkania jest Eearborn Media, a na spotkaniu usłyszycie 3 prelegentów. Więcej szczegółów już wkrótce.


Spotkanie w Szczecinie w ramach 42 Czwartek Social Media będzie dotyczyło podcastignu i podcasterów, a odbędzie się 12 grudnia, w szczecińskim klubie Hormon. Głównym partnerem tych spotkań jest Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie.


Wrocławska Szkoła Śpiewu, organizuje Warsztaty dla podcaterów. Odbędą się one w Uniq Studio we Wrocławiu, 14 grudnia. Współogranizatorami są: Biuro Mówców Spice, Uniq Records  i Ministry of Groove. Na chwilę obecną bilety zaczynają się od kwoty 200 zł, w zależności od wybranego pakietu. Tańsze rozeszły się momentalnie, więc warto się pośpieszyć z rejestracją. Na warsztatach dowiecie się jak pracować z głosem, nagrywać i budować treść podcastu. Prowadzącymi są: Patrycja Obara, Michał Kasprzyk i Marek Dziedzic.


Warszawskie spotkanie pod nazwą WawaKaster organizowane przez Borysa Kozielskiego odbędzie się 19 grudnia w Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja. Temat to oczywiście podcasty.

Polskie podcasty kryminalne

Polskie Podcasty Kryminalne

W maju przygotowałem dla was listę polskich podcastów kryminalnych. Zebrało się ich wtedy 6. Dużo się od tego czasu zmieniło. Kiedy w zeszłym tygodniu zacząłem uaktualniać listę to sam się zdziwiłem. Na chwilę obecną na liście znajdziecie już 14 podcastów plus bonus, czyli radio internetowe poświęcone tej tematyce. Jeśli znacie jakieś podcasty kryminalne, oczywiście polskie, których nie ma na liście dajcie mi znać. Kolejność na liście jest przypadkowa, a listę znajdziecie pod adresem Radiogram.pl/kryminalne

Lista hostingów dla podcasterów

Na grupie Facebookowej Podcasting w Polsce znajdziecie listę prawdopodobnie wszystkich dostępnych hostingów dla podcastów. Borys Kozielski który przygotował listę podzielił ją na 3 części:

  • hostingi darmowe
  • płatne z pakietem darmowym
  • w pełni płatne

Jest ich w sumie 34, a przy każdym znajdziecie informację o opłatach, lub innych warunkach użytkowania. Jeśli startujesz z nowym podcastem, lub myślisz o zmianie hostingu to na pewno warto tam zajrzeć.

Radiogram poleca

“Tak Słucham” – podcast gdzie Marcin Łukasik rozmawia z Piotrem Nesterowiczem ze Śledzto Pisma między innymi o powstawaniu podcastu, ale również o prasie i dziennikarstwie.

Rafał Sadowski z Podcastu Historycznego zabierze cię na podróż po północy, zbudujecie drakar i wypłyniecie na wyprawę z której nie każdemu będzie dane powrócić. Posłuchaj odcinka Wikingowie – W drodze ku Valhalli.

Poniżej link do pliku RSS dodającego playlistę z dwoma odcinkami wspomnianymi powyżej. Skopiuj link i dodaj go w swoim czytniku do podcastów.

Radiogram poleca – playlista z odcineka 42

Katarzyna Janoska przygotował artykuł “Jak słuchać podcastów“. Zaczyna od wyjaśnienia co to jest podcast, poprzez opcje słuchania, a kończy na miejscach gdzie szukać polskich podcastów. Świetny artykuł jako instrukcja obsługi podcastów.

Jak robić dobry podcast o jedzeniu. W artykule na podcasters.spotify.com Swoimi opiniami dzielą się twórcy Bon Appétit Foodcast, Eater’s Digest i Sporkfull. Dla zachęty jedna rada z tego artykułu: dźwięk przeżuwania jest okropny.


Jaclyn Schiff ma dla was 16 sposobów na promowanie waszego podcastu. Wśród tych porad bardzo polecam punkt 4, szczególnie jeśli masz w swoim podcascie wywiady.

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy niedałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Marek Rak Autor: Marek Rak

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.