Edytuj audio tekstem
Spext to edytor audio działający w oparciu o edytor tekstu. O podobnym rozwiązaniu pod nazwą Descript wspominałem w odcinku 30. Jest jednak pewna różnica, szczególnie ważna dla polskich podcastów. W odróżnieniu od Descript, Spext obsługuje język polski.

Jak to działa? Dodajesz plik audio, a Spext tworzy jego transkrypcję. Edycja podcastu polega na edycji transkrypcji, tzn. wycinając tekst wycinasz audio, a system łączy je automatycznie. W trakcie edycji można dodawać muzykę i dodatkowe ścieżki. Przy eksporcie pliku audio możemy dodatkowo wybrać normalizację, usuwanie szumów i ustawienie głośności na -16 LUFS.

Pobawiłem się trochę wersją testową i zauważyłem że system nie zawsze jest precyzyjny, a pomyłki czasami się zdarzają (przykłady w podcaście).
Jeśli chodzi o samą transkrypcję to system jest dość dokładny. Jedynym minusem jest brak znaków przystankowych i znaków kończących zdania. Co za tym idzie musicie samodzielnie je dodać, łącznie z dużymi literami na początku zdania.
Spext jest dostępny w dwóch wersjach: 15$ z transkrypcją 2 godzin i 19$ za pakiet z edycją który również zawiera 2 godziny. Wybierając pakiet z edycją to mógłbym wyprodukować 6 odcinków Radiogramu, zakładając że trwały by 20 minut. Cena za jeden wynosi w takim przypadku 3.17$ Czy jest to dużo? Na to pytanie musisz sobie samodzielnie odpowiedzieć.
Słuchaj Radiogram na:
Jeśli jesteście ciekawi jak to działa to można założyć testowe konto które umożliwia transkrypcję audio do 30 minut.
Czyżby taki sposób edycji podcastów, był ich przyszłością? Jest to możliwe, bo całkowicie wyklucza potrzebę znajomości edytorów audio. Edycja odbywająca się na tekście jest przecież o wiele łatwiejsza dla przeciętnego użytkownika. Przecież każdy miał styczność z edytorami tekstu, prawda? Na pewno jednak Spext wymaga jeszcze dopracowania.
Raport od Voxnest
Voxnest opublikował raport The State of the Podcsting Universe 2019. Wśród trendów które zaważają na podstawie statystyk kilka jest dość ciekawych.
Po pierwsze, Spotify jest coraz bardziej popularną platformą do słuchania podcastów. Znaczącym krokiem w ostatnich miesiącach było uzyskanie przewagi nad Apple w Kanadzie.

Po drugie, słuchalność podcastów na stacjonarnych komputerach spada, szczególnie na urządzeniach z Windowsem.
Po trzecie, Polska znalazła się na 4 miejscu wśród 10 krajów gdzie najszybciej rośnie słuchalność. I na koniec to wzrost ilości codziennych podcastów newsowych. To mogliśmy zaobserwować również w Polsce. W tym roku pojawiły się takie podcasty od RMF, Rzeczpospolitej czy Agory.

Więcej statystyk i danych znajdziecie w pełnym raporcie. Aby go otrzymać trzeba podać swój adres email.
Aktualizacja Pocket Cast
Pocket Cast wypuścił nową wersję 7.6 ich aplikacji do słuchania podcastów. Wprowadzono kilka nowych udogodnień.

Między innymi ułatwiono przechodzenie do notatek danego odcinka, i dodatkowo umożliwiono edycję menu odtwarzacza. Dzięki temu będziecie mogli przystosować go do swoich potrzeb. Jeśli nie korzystałeś z Pocket Cast to prawdopodobnie dlatego że wcześniej była to płatna aplikacja. Od sierpnia tego roku jest już bezpłatna i gorąco ją polecam. Według mnie jest to najlepsza aplikacja do słuchania podcastów. Dlatego wszystkie linki do podcastów które znajdziecie w Radiogramie tworzę z wykorzystaniem tej właśnie aplikacji.
Anchor uaktualnia profile
Anchor uaktualnił profile podcastów. Teraz można zmienić kolor główny strony podcastu i umieścić linki do mediów społecznościowych.

Najciekawszą nowością w profilu, jest według mnie możliwość umieszczenia zwiastunu, zaraz pod grafiką podcastu. Jest to ciekawe rozwiązanie umożliwiające łatwiejsze zapoznanie się z podcastem, szczególnie przez nowych słuchaczy.
Borys Kozielski w Tandem Media
Borys Kozielski którego możesz znać miÄ™dzy innymi z podcastu “Podkasting w Polsce”, zaczÄ…Å‚ pracÄ™ w Tandem Media gdzie bÄ™dzie siÄ™ zajmowaÅ‚ kontaktami z podcasterami przy tworzeniu kampanii reklamowych i sponsorowanych odcinków.
Borys zaczął również tworzyć listę osób które deklarują chęć współpracy przy takich projektach.
ÅšwiÄ…teczny Radiogram poleca
To nie będzie klasyczny Radiogram Poleca. To nie będą również klasyczne życzenia zdrowych, wesołych i pogodnych świąt.
Chciałem podziękować. Wam moim słuchaczom. Tym regularnym, którzy słuchają każdego odcinka. I tym którzy słuchają wybrane odcinki. Dla was wszystkich przygotowuję je co tydzień, i cieszę się że mogłem wam dostarczyć nowych informacji o podcastingu.

Dziękuję wam za to że podarowaliście mi coś co jest najcenniejsze, i nie do kupienia za żadne pieniądze… wasz czas, który spędziliście razem ze mną. Mogę się za to odwdzięczyć tylko w jeden sposób, dostarczając wam jak najlepszych nowych odcinków.
A teraz część w której Radiogram poleca.
Kiedy w czasie Świąt będziecie mieli chwilę dla siebie, a wiem że nie będzie to łatwe, pomyślcie o swoich podcastach. Czy to własnych, czy tych ulubionych. Nawet w tym świątecznym okresie one tam są, cały czas dostępne. Wy sami, lub ktoś inny poświęcił na ich stworzenie swój czas, więc proszę jeśli jeszcze nie mieliście okazji to przeznaczcie kilka minut i napiszcie do ich twórców kilka ciepłych, lub konstruktywnych słów wsparcia. To na pewno będzie dla nich najlepsza świąteczna niespodzianka.
I to jest właśnie to co Radiogram poleca w tym tygodniu.
Spokojnych ÅšwiÄ…t!
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.