Skopiowane podcasty

S

Spotify które jest właścicielem darmowego hostingu dla podcastów Anchor, jest ostatnio pod ostrzałem oskarżeń o umożliwianie publikowania skopiowanych podcastów. Po raz pierwszy uwagę na to zwócił James Cridland w PodNews.

Okazuje się na na Anchor można było (i nadal można) znaleźć kopie najpopularniejszych podcastów, wliczają w to The Joe Rogan Experience czy Serial. Osoby które umieszczają nielegalne kopie, dodają je do programu reklamowego Anchora i korzystając na podobieństwie nazw i okładek zarabiają na odsłuchiwaniu ich przez nieświadomych słuchaczy. Dodatkowo skopiowane podcasty dodawane są poprzez panel Anchora do katalogu Apple Podcast i Google Podcasts.

Spotify twierdzi, że usuwa wszystkie zgłoszone kopie podcastów, ale jak twierdzą niektórzy wygląda na to, że Spotify właściciel Anchora nie jest technologicznie przygotowany do zwalczania takich praktyk. W zeszłym roku podobne działania z wykorzystaniem Anchora dotyczyły utworów muzycznych które jako podcasty były dodawane do Spotify.

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Podcast Facebooka

Facebook wystartował ze swoim polskojęzycznym podcastem „Rozmowy Facebooka” Swoją drogą nazwa jak nazwa, ale okładka podcastu prostsza już być chyba nie mogła… I nie, nie jest to logo FB Wracając do tematu. Podcast będzie się skupiał na trendach społecznych, biznesowych, oraz technologi i dlatego też podzielony jest na 3 sekcje:

 • trendy
 • marki
 • narzędzia

Podcast prowadzą Edyta Kowal i Karol Stryja który jest również producentem.

Jak (najwięcej) zarobić na podcastach

Jeśli nagrywasz, edytujesz czy w jakikolwiek inny sposób tworzysz podcasty na zlecenie lub planujesz taką działalność biznesową to Piotr Kantorowski przygotował artykuł “Jak (najwięcej) zarabiać na podcastach“.

Jako prawnik Piotr przedstawia formy współpracy jakie możesz wybrać. Od umów B2B, cywilnoprawnych do umowy o pracę, oraz kosztów uzyskania przychodów w zależności jaką formę wybierzesz. Warto przeczytać, zanim zaczniesz prowadzić działalność lub jeśli myślisz o zmianie formy działalności.

Przy okazji jeśli Piotr udostępnia również ebooka Prawne aspekty podcastingu, z którym również warto się zapoznać.

Earborn Media z nowymi podcastami

Earborn Media w czasie wakacji nie próżnował i wypuścił 3 podcasty. 2 z nich zostały przygotowane dla EmpikGo:

 • Rozważna i Erotyczna (Magda Mołek i Joanna Keszka)
 • Bullshit Radar (Wojtek Wieman i Paweł Orzech – Yes Was Podcast)

3 to Nokia Stories – podcast rekrutacyjny stworzony (jak się domyślasz) dla Nokii

Dwa pierwsze posłuchasz za paywallem w EmpikGo. Podcast Nokii jest podcastem wewnątrz firmowym, czyli nie jest dostępny z zewnątrz.
W sekcji Radiogram poleca zajdziecie artykuł Krisa Nowaka partnera w Earborn Media.

MDP 2020 w Poznaniu

Organizatorzy MDP Pyrcaster 2020 rozpoczęli sprzedaż biletów na tegoroczną konferencję. Jak wspominałem we wcześniejszych odcinkach odbędzie się ona online już za 25 dni – czyli w sobotę 26 września. Bilety są do kupienia na stronie Pyrcaster.pl w cenie 99 zł.

Na stronie znajdziecie również listę prelegentów, wśród których jest moja osoba 😉 Zapraszam do sprawdzenia kto jeszcze będzie na konferencji.

 • Lista prelegentów na dzień 30.08.2020
 • Krzysztof Jakubowski z podcast Sztuka gadania,
 • Karolina Brzuchalska z Pretty Well Done,
 • Wojtek Wieman z YesWas Podcast,
 • Szymon Marciniak z podcast Kwadrans na angielski,
 • Marta Niedźwieckaz podcast O zmierzchu,
 • Dominik Juszczykz podcast Z pasją o mocnych stronach,
 • Katarzyna Błaszczyk, Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torba Reportera,
 • Kaja Mikoszewskaz podcast Nerdy Nocą,
 • Angelika Chimkowska z podcast Silna marka w praktyce,
 • Magdalena Wadowska z PublicFriend

Pyrcaster ma również swój podcast  gdzie w ostatnim odcinku możecie posłuchać o sprzęcie, systematyczności i nagrywaniu w rozmowie z Wojtkiem Wiemanem.

Free Range Production dwa nowe podcasty

Wytwórnia Free Range Production wypuściła dwa nowe podcasty tworzone na zlecenie.

Pierwszy z nich to “Podcasty Stratpoints” czyli podcast dla Fundacji Stratpoints. W pierwszym odcinku możecie usłyszeć rozmowę z Gen. Mirosławem Różańskim który ocenia sytuację wojska i współpracę z sojusznikami.


Drugą z produkcji jest podcast dla Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie pod tytułem W sercu Krakowa. W podcaście usłyszycie historie i ciekawostki związane z budynkami i kamiennicami usytuowanymi w okolicach Rynku Głównego.

Mini news

 • Amazon ujawnia cenę planu dostępowego do Audible w którym będzie można słuchać podcastów. Cenę ustawiono na poziomie 7.95 $ Od kilku tygodni możliwe jest zgłaszanie podcastów do katalogu Amazona Audible. Można to zrobić poprzez swój hosting (jeśli wspiera tą opcję). Czy warto to robić w przypadku polskich podcastów?  Według mnie nie, przynajmniej do momentu kiedy Amazon wejdzie oficjalnie do Polski. 
 • Apple Podcast rozszerzyło listę krajów które zostały objęte zaawansowanym wyszukiwaniem w oparciu między innymi o automatyczną transkrypcję odcinków. Dodano 10 krajów, ale na liście nie ma Polski. Dodatkowo Apple udostępniło dodawanie zdjęć prowadzących i gości w kolejnych 5 krajach. Na tej liście również nie ma Polski.
 • Przez przerwę wakacyjną nie było statystyk miesięcznych dla polskich podcastów, ale ponieważ sierpień się już kończy postanowiłem, że w następnym odcinku zrobię podsumowanie z 3 miesięcy włączając właśnie sierpień. Wiec za tydzień będzie podsumowanie statystyk z czerwca, lipca i sierpnia.
 • Newsletter NPP pozyskał partnera. Wsparcia udzielił hosting podcastowy Podigee

Praca dla podcastera

Fly On The Cloud szuka pracownika/współpracownika: podcastera. Praca jest zdalna. Firma zajmuje się usługami opartymi na chmurach obliczeniowych.
Jako Podcaster, będziesz odpowiadał/odpowiadała za:

 • montaż i edycję podcastów,
 • pełnienie roli prezentera w podcaście,
 • prowadzenie wywiadów z zaproszonymi gośćmi. 

Szczegóły znajdziesz na w linku w notatkach. Dzięki Jedrzejowi z Podcastuje.pl za podzielenie się newsem.

Radiogram poleca

Do poczytania:

Do oglądania:

 • Gabby Nistico ma kilka porad dla osób pracujących z mikrofonem. Głównie dla lektorów, ale te triki przydadzą się również podcasterom. Polecam więc: Mic Tricks EVERY Voice Over Actor Should Know

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.