Rok nagrywania podcastu, czyli czego się nauczyłem po 52 tygodniach

R

Rok nagrywania Radiogramu.

To już rok odkąd Radiogram zaczął nadawać. Przyznam się że kiedy zaczynałem nie miałem żadnego planu w rodzaju „gdzie będę za rok”.

Dziś chciałbym się z wami podzielić tym czego się nauczyłem przez te 52 tygodnie i podsumować ten rok. Właściwie powinienem powiedzieć 50 tygodni nagrywania ponieważ przez rok opuściłem 2 wydania Radiogramu. Jak to się stało skoro w RSS razem z tym odcinkiem jest ich 54? Jakich narzędzi używam, tak sprzętowych jak i programowych? O tym wszystkim posłuchacie w tym odcinku.

Transkrypcja.

900 tysięcy podcastów w Apple Podcasts

W Apple Podcasts jest już ponad 900 tysięcy podcastów i ponad 27 milionów odcinków.

Jest to nadal dużo więcej niż w Spotify, które ma ich trochę więcej niż 700 tysięcy. Magiczna liczba 1 miliona się zbliża, a ja obstawiam że stanie się to w okolicach 16 maja.

900 tysięcy podcastów w Apple Podcasts

Jeśli chcecie przejrzeć więcej statystyk to zajrzyjcie na stronę podlinkowaną powyżej. Znajdziecie tam informacje o tym ile podcastów jest codziennie dodawanych i usuwanych (tak usuwanych) z Apple Podcasts. Są tam również stosunek podcastów aktywnych do nieaktywnych oraz liczbę odcinków na podcast w zestawieniu  procentowym. Plus jeszcze kilka innych ciekawych zestawień.

Nowe podcasty brandowe

W ostatnich dniach, wystartowały dwa ciekawe podcasty brandowe.

Nowe podcasty brandowe - Między drzewami

Między drzewami – to podcast Lasów Państwowych który powstał przy współpracy ze Storia by Abstra.

“Mamy nadzieję, że zainspirujemy słuchaczy do aktywnego wypoczynku w lesie, własnych poszukiwań i dociekań, pomożemy lepiej zrozumieć, co się dzieje wokół nas” – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Również Allegro wystartowało ze swoim podcastem Allegro.tech

Podcast ma być głównym oprócz bloga sposobem na opowiadaniu o Allegro. Podcast został wyprodukowany przez Agencję Większe Logo.

W pierwszym odcinku usłyszycie o zatrudnianiu i rozwoju inzynierów w grupie Allegro.

Podcast Oprah Winfrey

Nowy podcast bazujący na odcinkach telewizyjnego programu The Oprah Winfrey Show będzie dostępny od 3 marca, kiedy wypuszczone zostanie pierwsze 10 odcinków, a następnie po 1 każdego tygodnia.

Mówię o tym z jednego powodu: ciekawe jak radził by sobie np. program Kuby Wojewódzkiego jako podcast, mam tu na myśli archiwalne wydania. Pewnie całkiem nieźle.

Czy zobaczymy więc niedługo więcej konwersji programów TV na podcasty? Być może, kto to wie.

PyrCaster 2020

W zeszłym tygodniu podano datę PyrCaster 2020 czyli poznańskich spotkań podcasterów. Tegoroczna edycja odbędzie się 15 maja.

Na chwilę obecną kiedy sprawdzałem stronę Pyrcastera, nie znalazłem jeszcze zbyt wiele informacji, ale to prawdopodobnie kwestia dni, kiedy zostaną uzupełnione.

Organizatorzy PyrCastera są również odpowiedzialni za organizację zeszłorocznych MDP, więc wiedzą jak dobrze przygotować takie spotkania. Dlatego już teraz warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać informacje na stronie.

Raport o stanie świata

Dariusz Rosiak, autor i prowadzący audycji Raport o stanie świata, będzie tworzył ten program jako niezależny twórca w formie podcastu. W zeszły wtorek na Facebookowej stronie audycji ogłosił on pomysł przeniesienia audycji do internetu w formie ogólnodostępnego podcastu.

Do sfinalizowania tego pomysłu ogłosił zbiórkę na Patronite.pl.

Raport o stanie świata

Pierwszy poziom finansowania który umożliwia tworzenie jednego odcinka w miesiącu został osiągnięty już po 2 dniach. Na chwilę obecną  zbiórka przekroczyła drugi próg i weszła w fazę 3, która zapewni wydawanie audycji, a właściwie podcastu co tydzień.

Jak mówi autor: “jestem całkowicie zdeterminowany, aby postawić na podcast i rozwijać go przy współudziale osób, które wspierają go finansowo”

Odcinki mają trwać w okolicach 50 – 60 minut, i być opowieścią o świecie z wykorzystaniem dzwięku, a jego jakość, jest jak mówi autor bardzo ważna.
Radiogram również dołączył do sponsorów Raportu o stanie świata. Serdecznie polecam dołączenie do patronów.

Radio Antropocenu

Radio Antropocenu, to podcast prowadzony przez Agatę Kasprolewicz o życiu w erze człowieka czyli tytułowym Antropocenie.

Radio Antropocenu

Dlaczego o tym mówię? Tak jak wspomniany wcześniej “Raport o stanie świata” jest to podcast który przygotowuje i prowadzi dziennikarz radiowy.

Jest to kolejny przykład tego o czym wspominałem w odcinku na temat przewidywań na rok 2020, że coraz więcej osób związanych z radiem będzie tworzyło podcasty wykorzystując swoje doświadczenie w audio. I nie ważne jakie są ku temu powody.

Agata Kasprolewicz jest dziennikarzem który w zeszłym roku został odsunięty od prowadzenia programów w Polskim Radio. W 2017 zdobyła nagrodę Grand Press za swój reportaż radiowy „Kenia – wojna o trawę”.
Podcast Radio Antropocenu jest tworzony dla serwisu Holistic.news
Warto posłuchać nie tylko ze względu na temat podcastu, ale również na jakość wykonania.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Wystarczy dodać adres https://radiogram.pl/poleca/rss do swojego czytnika.

Do posłuchania:

  • Krystian Zych nagrał ciekawy odcinek w swoim podcaście „Jak zrobić podcast” Krystian porusza kwestię ułatwiania dostępu do podcastu. Warto posłuchać.
  • Sezon Formuły 1 się zbliża więc dla wszystkich miłośników podcast 8 bieg, a konkretnie to ostatni odcinek o testach przedsezonowych. Będzie również o plotkach na temat toru F1 w Polsce. Prowadzi Maciej Jermakow dziennikarz Eleven Sports

Do poczytania:

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty.

Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy. 

Zapraszam więc na stronę NajlepszePolskiePodcasty.pl

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.