Polskie podcasty w liczbach.

33/85

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts

Transkrypcja.

Polskie podcasty w liczbach

Podcasting wyskakuje nawet z lodówki, takie wrażenie można mieć na podstawie newsów i informacji które coraz częściej się pojawiają. Radiogram też ma w tym swój regularny cotygodniowy udział. W tym roku pojawiły się nowe badania udostępnione prze Tandem Media, gdzie mogliśmy się dowiedzieć że:

  • 27% polskich internautów powyżej 15 roku życia słucha podcastów, i robi to przynajmniej raz w miesiącu.
  • 55% z powyższych słuchała w ostatnim tygodniu.
  • 65% badanych zaczeło słuchać pocastów w ostatnich 12 miesiącach.

Na początku grudnia Katalog Polskich Podcastów prowadzony przez Borysa Kozielskiego przekroczył 1000 podcastów. W środę 11 grudnia baza Apple Podcast przekroczyła 800 tysięcy.
Podcastów przybywa i jest ich coraz więcej, w tym również polskich, tego nie trudno się domyśleć. Ale ile ich jest? Postanowiłem się temu przyjrzeć dokładniej. Więcej informacji znajdziesz w artykule „Ile jest polskich podcastów” lub słuchając odcinka Radiogramu.

Rzeczpospolita z podcastami

Rzeczpospolita wystartowała z kanałem Rzeczpospolita Audycje

Strona główna Podcasty.rp.pl
Strona główna Podcasty.rp.pl

Jeśli wyszukasz hasło Rzeczpospolita w swojej aplikacji do podcastów znajdziesz dwa wyniki. Pierwszy to Rzeczpospolita Rozmowy gdzie umieszczane są 15 minutowe podcasty stworzone na podstawie nagrań wideo w studio telewizyjnym Rzeczypospolitej.

Drugi wynik to Rzeczpospolita Audycje. I ten jest bardziej interesujący od strony podcastingu. W tym podcaście znajdziesz pięć różnych audycji. Każda z nich jest publikowana o godzinie 12, innego dnia tygodnia od poniedziałku do piątku.
Dla potrzeb podcastu Rzeczpospolita uruchomiła oddzielne studio do nagrań audio.
Wszystkie podcasty Rzeczpospolitej możesz również posłuchać na ich specjalnej stronie.

Dla przypomnienia w dziś ukazał się również podcast Gazety Wyborczej 08:10

Google Podcasts z rekomendacjami

Google wprowadza nową funkcję do swojej aplikacji do podcastów. W sekcji „Dla Ciebie” obok nowych, w toku i pobranych odcinków niedługo zobaczymy również rekomendowane lub polecane.

Google Podcasts z rekomendacjami
Źródło: Android Police

Nie wiem jeszcze jak będzie nazwana po polsku ta zakładka, ponieważ nie jest ona jeszcze dostępna w mojej aplikacji. Jak donosi Android Police może chwilę upłynąć nim wszyscy zobaczą tą opcję na swoich telefonach, a to z powodu notorycznej nieprzewidywalności Google, jeśli chodzi o kolejność uaktualnianie aplikacji. Nowa sekcja będzie sugerowała pojedyncze odcinki, a nie całe podcasty.

Można co prawda narzekać na funkcjonalność Google Podcasts w porównaniu do innych aplikacji, ale trzeba przyznać że choć wolno, to Google dodaje sukcesywnie nowe funkcjonalności. Problemem może być to, że w tym tępie zajmie im to sporo czasu…

Podigee z obsługą passthrough

Podigee nawiązało współpracę ze Spotify i obsługuje passthrough. O tej metodzie pobierania mówiłem w odcinku 41 kiedy podobną współpracę nawiązał Libsyn.

Podigee z obsługą passthrough

Passthrough polega na bezpośrednim pobieraniu odcinków odtwarzanych w aplikacji Spotify z hostingu podcastu. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Możesz o tym posłuchać we wspomnianym odcinku 41 pod tytułem Czy Spotify zmienia zasady gry.

Na chwilę obecną jest 5 hostingów które działają z opcją passthrough od Spotify. Wspomniane wcześniej Podigee i Libsyn, oraz Captivate.fm, Podbean i Simplecast.

Podcast Halo Muzyka

Halo Muzyka to nowy podcast który powstaje przy udziale Tomasza Dziedzica i Michała Sadanowicza.

Podcast Halo Muzyka

Projekt wystartowała kilka miesięcy temu na YouTube. Podcast jest nagrywany oddzielnie od produkcji dostępnych na YT i jest pełnoprawną audycją muzyczną w formie podcastu, który jak mówią autorzy stanowi uzupełnienie ich oferty.
Gośćmi ostatniego odcinka są Tomek „Lipa” Lipnicki, Marcin Cichy i Przemek Kokot.

Podcast dodam oczywiście do listy polskich podcastów muzycznych.

Jak robi podcasty Marcin Kowalik

Marcin Kowalik z podcastu „Marketing dla agenta ubezpieczeniowego” udostępnił zapis swojej prelekcji „Jak robię podcasty”. Całość została nagrana podczas ostatniego spotkania w ramach Czwartek Social Media w Szczecinie.

Spotkania podcasterów.

W grudniu odbyły się już trzy spotkania, po jednym w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Czeka nas jeszcze jedno Warszawskie. Spotkanie pod nazwą WawaKaster organizowane przez Borysa Kozielskiego odbędzie się 19 grudnia w Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja. Temat to oczywiście podcasty.

Radiogram Poleca

Radiogram poleca okładka playlisty

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę.

W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać: https://radiogram.pl/poleca/rss

Do posłuchania:

  • O podróżach z dziećmi można opowiedzieć wiele historii. Podcast Mrozowicz w Podróży może być świetnym przewodnikiem dla młodych rodziców którzy nie chcą rezygnować z wypraw bliskich i dalekich.

Do poczytania:

  • Marcin Hinz przygląda się katalogom i aplikacjom do których  warto dodać swój podcast. Przeczytasz też opinię Marcina, dlaczego nie warto dodawać podcastów do wszystkich agregatorów.
  • Jeśli prowadzisz podcast z wywiadami to artykuł od Dave Schools może być dla ciebie ciekawy. Dwa słowa które sprawią, że twoje rozmowy mogą być o wiele ciekawsze. Jeśli nie masz podcastu to można ten trik zastosować w życiu codziennym, kiedy rozmawiasz z nowo poznaną osobą. Artykuł w języku angielskim.