Trendy wzrostowe w słuchalności podcastów w okresie pandemii

Redakcja

4 marca, 2024
Pandemia wywróciła do góry nogami naszą codzienność. Większość ludzi pozostała w domu, a jednym z popularnych sposobów na wypełnienie tych dni było słuchanie podcastów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy trend słuchalności podcastów na całym świecie bardzo wzrósł i jest to coś, co można już uznać za stały element naszej kultury. Powody tego skoku są różne – od większej ilości czasu po większy dostęp do treści – ale faktem jest, że podcasty stanowią dziś ważną część naszych społeczeństw i życia codziennego.

Jak pandemia wpłynęła na słuchalność podcastów?

Pandemia wywarła znaczący wpływ na słuchalność podcastów. Jak podaje najnowszy raport opublikowany przez Podtrac, od marca 2020 r. do czerwca 2021 r., liczba subskrybentów podcastów w USA wzrosła o blisko 50%.

Zacząłem słuchać podcastów w czasie pandemii, ponieważ chciałem czegoś, co pozwoli mi uciec od codzienności i przenieść się w inny świat. Teraz jestem uzależniony!

Jan Kowalczyk

W tym samym czasie sprzedaż usług audiobooków w USA skoczyła aż o 115%, co dowodzi, że ludzie są bardziej skorzy do spędzenia czasu na słuchaniu treści audio niż kiedykolwiek przed pandemią. Nie pozostaje to bez znaczenia dla twórców podcastów, którzy widzą ogromny wzrost zainteresowania swoimi treściami i jeszcze większe możliwości promocji swojego programu online. Z tego powodu trend rosnącej słuchalności podcastów ma duże szanse się utrzymać poza okresem pandemii.

Co sprawia że ludzie chętniej słuchają podcastów?

Coraz więcej ludzi przekonuje się do podcastów i słucha ich regularnie. Jednym z powodów, dla których podcasty cieszą się tak dużym zainteresowaniem jest fakt, że skupiają one uwagę słuchaczy i pozostają interesujące bez względu na to, czego dotyczą.

Kwarantanna była dla mnie trudnym czasem, ale dzięki podcastom mogłam znaleźć trochę ukojenia i rozrywki. To był świetny sposób na spędzenie czasu i poznanie czegoś nowego.

Maria Karaś-Ryba

Słuchanie podcastów można również dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań – istnieje ogromny wybór tematyki od rozrywkowych po edukacyjne treści. Ponadto podcasty oferują swobodną atmosferę rozmowy oraz elastyczność – możesz je słuchać gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Wszystkie te cechy sprawiają, że ludzie chcą coraz chętniej słuchać podcastów.

Przykłady popularnych podcastów

Przykłady popularnych podcastów są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie wśród słuchaczy. W czasach pandemii podcasty stały się jeszcze bardziej popularne, co pokazuje wzrost liczby nowych cykli. Na przykład „Pod Save America” Johna Favreau i Jonathana Lovetta cieszy się ogromną popularnością i regularnie zyskuje nowe miliony słuchaczy. Podcast Joe Rogana – „The Joe Rogan Experience” również notuje coraz większą słuchalność, a jego odcinki mają średnio ok. 6 milionów odsłon miesięcznie. Innym przykładem podobnego sukcesu jest serial komediowy „My Brother, My Brother and Me” McElroy Brothers, który ma już kilka lat istnienia i stale zyskuje nowe grono fanów.

Nigdy wcześniej nie słuchałem podcastów, ale w czasie pandemii zacząłem szukać nowych sposobów na zapełnienie swojego czasu. Teraz jestem ich wielkim fanem i słucham ich codziennie, zwłascza amerykańskie odcinki. Uwielbiam także serie kryminalne.

Marek Tytoń

Polecane: