Podcasty Polskiego Radia – aktualizacja

P

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja

Serwis z podcastami od PolskieRadio.pl

Polskie Radio uruchomiło w końcu zapowiadany serwis dla swoich podcastów, a właściwie audycji w formie podcastu.
Temat podcastów od polskiego radia przewija się co jakiś czas na grupach podcastowych.

podcasty.polskieradio.pl

Dlatego jakiś czas temu nagrałem odcinek zatytułowany „Podcasty Polskiego Radia” i jest to co ciekawe jeden z najczęściej słuchanych odcinków. Mówiłem tam o tym czego według mnie brakuje podcastom od narodowego nadawcy.

Na stronie Radiogramu zamieściłem również listę RSS’ów do znanych mi podcastów polskiego radia. Ta lista jest również bardzo popularna.
Dla mnie widać wyraźnie że jest spore zapotrzebowanie na te podcasty.

W czerwcu zeszłego roku na grupie “W ruchu słucham podcastów” pojawiło się pytanie od Grzegorza z polskiego radia  w jaki sposób najlepiej je oferować słuchaczom. W wątku pojawiło się ponad 50 komentarzy.

Nowy serwis

Kiedy przeglądałem nowy serwis, znajdziecie go pod adresem podcasty.polskieradio.pl to wygląda na to, że zespół który go stworzył wziął pod uwagę wszystkie uwagi wymienione w dyskusji.

 • dodano RSS’y które są łatwo dostępne
 • podcasty są dostępne w Spotify, Apple Podcasts, Google 
  • co prawda nie wszystkie, ale większość
 • można pobierać pliki mp3 audycji,
 • fajny, prosty player który posiada podstawowe funkcje
 • możliwość tworzenia playlist i kolejek (aby je zachowywać należy założyć konto)
 • do podcastów dodano odnośniki do stron i mediów społecznościowych danego programu (oczywiście jeśli je posiadają)

Nie wszystko jest jeszcze idealne, ale jak na początek jest bardzo dobrze. Znalazłem kilka elementów wymagających poprawienia.

 • linki do Google Podcast
  • Technologie 4.0: odnośnik do Google prowadzi do Google Play zamiast do Google Podcasts
 • udostępnianie odcinka z playlisty pod danym podcastem nie zawsze działa poprawnie
  • Na trzecim biegu: dla Twittera podaje podwójnie protokuł https
 • udostępnianie przez Twittera jakiegoś podcastu skutkuje dodaniem do tweeta linka do pliku mp3 zamiast linku do odcinka.

Niemniej te kilka drobiazgów nie zmiena mojej bardzo pozytywnej opinii o serwisie podcastowym Polskiego Radia.
Bardzo szczerze: brawo Polskie Radio, i brawo dla zespołu który pracował i pewnie pracuje nadal przy tym serwisie!

Wiadomości od słuchaczy

W zeszłym tygodniu zapytałem was czy serwisy pozwalające zostawiać wiadomości głosowe do podcasterów mają sens. Wykorzystałem do tego serwis Voicelink.fm

Otrzymałem kilka odpowiedzi, ale co ciekawe tylko jedna osoba zgodziła się na publikację.

wiadomość do odsłuchania w odcinku (07:02)

Tomek dzięki za wiadomość!

Z innych wiadomości wynikało że jest to ciekawy pomysł, ale to co odstrasza to albo konieczność zakładania konta, lub podawania emaila, albo nieznajomość jak działa taka funkcja.

Myślałem jak to rozwiązać, aby taka funkcjonalność była wygodna dla obu stron. Jedyna rozsądna opcja która przychodzi mi do głowy jest to Skype. Konkretnie to numer stacjonarny który można wykupić w Skype, np. z warszawskiej strefy numeracyjnej. Do tego numeru konfigurujemy pocztę głosową na którą nagrywają się wiadomości.

Ponieważ jest to na razie tylko pomysł będę musiał się przyjrzeć dokładniej opcjom jakie są dostępne przy numerach Skype. Przetestuję i na pewno was powiadomię o szczegółach.

Jak powstają odcinki solowe?

Radek Budnicki który prowadzi podcast Lepiej Teraz, jeden z pierwszych polskich podcastów które zacząłem słuchać, zrobił serię vlogów o tym jak powstają podcasty solowe. Warto sprawdzić jak do tych przygotowań podchodzi Radek.

Całą serię zobaczycie na FB podcastu Lepiej Teraz lub wchodząc na profil Radiogramu.

Podcast boom

Na iLoveRadio.pl znajdziecie analizę boomu podcastowego autorstwa Radka Sączka z Tandem Media.

podcast boom

Znajdziecie tam trochę danych o słuchaczach podcastów w Polsce na podstawie badania Tandem Media ogłoszonych na początku listopada. Jest również wątek finansowy podcastów, czy to sponsorów, reklam czy też opłat za słuchanie. Radek przyjmuje zakłady co do ilości podcastów na koniec tego roku. Przewiduje że będzie ich 3 razy więcej.
Chyba nie sprecyzował że chodzi mu o polskie podcasty? W skali globalnej jest to raczej nie możliwe.

Zakład przyjęty Radku?

Edycja podcastu z wieloma ścieżkami

Marcin Hinz nie ustaje w produkcji nowych tutoriali. Tym razem pokazuje jak szybko edytować wielościeżkowe nagrania i jak oszczędzić przy tym czas edycji.

Strona Marcina Hinza

Sekrety udanego podcastu

Marcin poprowadzi również webinar. 20 stycznia, czyli w dziś w poniedziałek o godzinie 20 możecie wziąć w nim udział. Temat to “5 sekretów udanego podcastingu”. Zapisać można się pod adresem https://www.szkolapodcastu.pl/webinar

Kurs Podcast Pro

Marek Jankowski z podcastu Mała Wielka Firma wystartował z kolejną edycją swojego kursu Podcast Pro.

Kurs jest dostępny do północy 23 stycznia. Jeśli myślisz o stworzeniu swojego podcastu, lub znasz kogoś kto ma taki pomysł, a nie wie do końca jak to zrobić to możesz śmiało wybrać kurs Marka. W skład wchodzi 12 modułów podstawowych, mini kurs pracy z głosem i materiały dodatkowe.

Jeśli nie znasz Marka to od 10 lat nagrywa on najpopularniejszy chyba podcast dla przedsiębiorców Mała Wielka Firma.

Kryzys radia i nowy wymiar audio

30 stycznia w Google Campus w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Content Espresso. Tematem będzie kontent audio, a głównym wątkiem oczywiście podcasty.

content espresso

Gospodarz spotkania Edyta Kowal zaprosiła do panelu Piotra Nestorowicza (wydawcę Śledztwa Pisma), oraz Karola Styję (podcast Zawodowcy i współzałożyciela Storia by Abstra) Bardzo ciekawie wyglądają tematy które mają być poruszone, ich listę znajdziesz przy zgłaszaniu chęci uczestnictwa. Liczba miejsc ograniczona, i podobno nie zostało ich wiele.

Co chcecie usłyszeć w Radiogramie?

Wiem że Radiogram jest głównie skupiony na newsach. Zauważam jednak że odcinki takie jak np. 47 (Jak z dobrego podcastu zrobić jeszcze lepszy) są potrzebne i dostaję o nich sporo komentarzy, czy to na mediach społecznościowych czy też przez email.

Wspomniany odcinek powstał bardziej jako zapis moich spostrzeżeń, a nie zaplanowany do końca odcinek. Ponieważ takie tematy was interesują chętnie nagram następne odcinki o podcastingu nazwijmy je techniczno/organizacyjne.

Muszę się jednak przyznać się że nie jest mi łatwo zgadywać jaki temat konkretnie może być dla was interesujący.

Dlatego mam do was prośbę: jeśli jest jakiś element podcastingu o którym chcielibyście usłyszeć w następnych odcinkach Radiogramu dajcie mi proszę znać. Czy to przez media społecznościowe: Twittera, Facebooka czy napiszcie mi maila.

Przyszły odcinek powstanie między innymi jako odpowiedź na kilka wiadomości które dostałem od słuchaczy.
Możliwe że dzięki temu razem stworzymy kilka odcinków Radiogramu.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać (lub skopiować i wkleić) https://radiogram.pl/poleca/rss

Do posłuchania:

 • W Torbie Reportera posłuchacie o tym jak dobrze wykorzystać muzykę między innymi w podcastach. Podcast Torba Reportera prowadzą dwie legendy polskiego reportażu radiowego Hanna Bogoryja Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk
 • Kasia Kożańczuk prowadzi podcast Histiorie Obrazkowe. Ja się domyślacie tematem jest fotografia i tematy z nią związana. W odcinku który chcę wam polecić rozmawia z Emilią Mańk, psycholog i fotografem. Rozmowa dotyczy wrażliwości i krytyki. Co ciekawe całą rozmowę można śmiało odnieść do innych aspektów życia.
 • Znacie Krzysztofa Gonciarza? Właśnie wystartował ze swoim podcastem. Co ciekawe nie jest to kolejny projekt Youtubera który wykorzystuje audio ze filmów i umieszcza je jako podcast. Ten podcast jest od początku projektem podcastowym. Jestem bardzo ciekaw co z tego wyjdzie…

Do poczytania:

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.