Podcasting w Polsce rośnie

37/85

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts

Podcasty coraz popularniejsze w Polsce

Najnowsze badania podcastów od Tandem Media wskazują  że zasięg podcastów w Polsce wynosi 27%.

Zasięg podcastów w Polsce

65% słuchaczy zaczęło słuchać podcastów w ciągu ostatniego roku.

Jest to ciekawy wynik, wskazujący nie tylko dynamicznie rosnącą popularność podcastów. Jeśli tak duży procent słuchaczy stanowią nowicjusze daje nam to, jako podcasterom możliwość eksperymentowania i tworzenia podcatów w całkowicie nowych formatach. Przecież osoba która dopiero zaczyna z podcastami, nie wie czego się spodziewać, nie ma do czego porównywać więc dzięki temu można testować podcasty które będą odbiegały od utartych formatów.

Warto jeszcze pamiętać że 68% badanych preferuje podcasty w przedziale czasowym od 10 do 30 minut.

Borys Kozielski z Podcasting w Polsce, przeprowadził pierwszą z serii rozmów z twórcami badania Michałem Dobrzańskim i Radkiem Sączkiem.

SEO dla Podcastów

Na blogu Fox Strategy znajdziesz poradnik SEO dla podcastów przygotowany przez Ewelinę Podrez. Jest to najbardziej dokładny i aktualny poradnik jak dobrze wypozycjonować swoją stronę podcastu jak i sam podcast. Brak strony dla podcatu jest największym błędem w podcastingu, mówiłem o tym w odcinku 5 najczęściej popełnianych błędów w podcatingu.

Przydatne narzędzie od Apple

Ukryj swój podcast w Apple

Apple wprowadziło możliwość ukrycia podcastu w Podcast Connect. Może to być przydatne kiedy przygotowujesz nowy podcast, który ma mieć określoną datę premiery. Opcję można wykorzystać od razu po dodaniu nowego RSS do akceptacji.Jeśli zdecydujesz zrobić swój podcast znów widocznym Apple Podcast potrzebuje 24 godzin na dodanie go z powrotem do katalogu publicznego.

Spotkania podcasterów

Niedługo będą miały miejsce 2 spotkania podcasterów. Jedno w Warszawie, a drugie w Szczecinie.

WawaKaster - warszawskie spotkania podcasterów

Warszawskie spotkanie pod nazwą WawaKaster jest organizowane przez Borysa Kozielskiego i odbędzie się 19 grudnia.


Spotkanie w Szczecinie jest organizowane pod nazwą Czwartkowe Spotkania Social Media i odbędzie się 12 grudnia. Będzie poświęcone podcasterom i podcastom z regionu Szczecińskiego. Dokładne miejsce spotkania będzie podane niedługo i na pewno o tym poinformuję, ale już warto zarezerwować sobie czas.

Polskie podcasty muzyczne

Lista Radiogramu Polskich podcastów muzycznych została uaktualniona dzięki między innymi Tomkowi z podcastu Muzykalności.

Nowymi podcastami na liście są:

  • Dźwiękościeżka której autorem jest Szymon Jakubowski. Jest to podcast o muzyce filmowej.
  • Pan od Muzyki Kamila Matuszaka który rozmawia o albumach, projektach i przemyśle muzycznym.

Powstała również grupa na FB dla twórców podcastów Muzycznych, więc jeśli masz podcast muzyczny lub planujesz takowy to jest to miejsce dla ciebie – https://www.facebook.com/groups/526012341493742/
Założyciele grupy szykują coś jeszcze, ale o tym usłyszycie już niedługo.

Aplikacja Krisp

Marcin Hinz przetestował dla nas aplikację Krisp. Jest to aplikacja która działa jako bramka szumów. Marcin nie tylko opowiada jak ją wykorzystać w podcastach, ale również przeprowadził testy na żywo z wykorzystaniem żywych generatorów hałasu.

Marcin Hinz testuje aplikację Krisp

Mini news

Radiogram poleca

Dobra treść to podcast Kamili Paradowskiej który jest kopalnią wiedzy o tworzeniu treści. Warto posłuchać tym bardziej że Kamila świtnie operuje głosem.

Myśli zaczytanej to miejsce gdzie Ola jak sama pisze wyżywa się na książkach. Znajdziesz tam jej wpis o podcastach których słucha pod tytyłem „Jej wysokość podcast”

Miłego podkastowania. Dla wszystkich po obu stronach, tych przy słuchawkach i tych przy mikrofonach. Do usłyszenia za tydzień.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂