Podcasting rośnie, czyli nowe badania

P

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja:

The Infinite Dial 2020 i Earborn Media

Edison Research wraz z Triton Digital opublikowali najnowsze badania słuchalności podcatów The Infinite Dial 2020.

badania The Infinite Dial 2020

Choć badanie dotyczy Stanów, warto się mu przyjrzeć, choćby z tego powodu że rynek amerykański jest nadal wyznacznikiem rozwoju w podcastingu.
W skrócie najciekawsze informacje:

 • rośnie świadomość podcastów, z ostatnim rokiem wzrosła o 5%
 • podcasty docierają do ponad 100 milionów Amerykanów miesięcznie
 • podcasty są słuchane przeciętnie 6 godzin tygodniowo
 • największą grupę stanowią osoby słuchające dwóch podcastów tygodniowo, choć różnica pomiędzy 3,4 czy 5 podcastami jest niewielka.

Wygląda więc że jeśli słuchasz podcastów to łatwo przejść od tego pierwszego czy jednego do kilku w tygodniu.
Są również takie informacje jak spadek częstych użytkowników FB z 58 do 32% w grupie 12-34 lata w ciągu ostatnich 5 lat, i jednoczesny wzrost użytkowników Inst z 15% do 27 w tej samej grupie i czasie. Może warto rozważyć więc założenia konta na Instagramie dla swojego podcastu? Oczywiście jeśli go jeszcze nie masz.


W notatkach do ocinka znajdziecie linka do webinaru na którym ogłoszono wyniki tego badania.


Znajdziecie tam również odnośnik do webinaru który przygotował Earborn Media gdzie Krzysiek, Michał i Paweł omawiali między innymi wyniki badania.  Serdecznie polecam ten webinar, usłyszycie tam mnóstwo dodatkowych informacji związanych z podcastingiem i o tym jak marki mogą wykorzystać podcasting.

Serwisy i programy dla podcasterów które znoszą ograniczenia

W czasach kiedy wiele osób pozostaje w domach i pracuje zdalnie, sporo firm wprowadza specjalne promocje, lub wręcz znosi opłaty.
Podobnie jest w świecie podcastingu. Podam wam listę firm które zniosły ograniczenia, lub wprowadziły opcje darmowe. Mam nadzieję że lista ta będzie rosła z tygodnia na tydzień.

Jeśli znacie inne firmy które są używane przez  podcasterów i wprowadziły specjalne opcje dajcie mi znać.

Listę będę uaktualniał na bierząco i będziecie mogli ją znaleźć na Radiogram w notatkach do tego odcinka.

Admini i podcasterzy

W ósmym odcinku podcastu Chwila dla admina Artur Molendowski rozmawia z Krystianem Zychem o podcastach i podcastingu. Warto posłuchać, ale również podesłać tym z waszych znajomych którzy myślą o swoim podcaście. Krystian dzieli się swoją wiedzą nie tylko o sprzęcie i nagrywaniu, ale również o tym jak zacząć nagrywać.

API Spotify dla podcastów

Spotify udostępniło swoje API do podcastów dostępnych w swoim katalogu.

Dzięki temu deweloperzy aplikacji będą mogli mieć dostęp między innymi do:

 • tytułów
 • opisów
 • okładek
 • przeszukiwania
 • subsktybowania/odsubskrybowania podcastów
 • listy podcastów subskrybowanych przez użytkowników, plus kilka innych opcji

Do tych dwóch ostatnich wymagana będzie oczywiście zgoda użytkownika. Możliwe że niedługo zobaczymy aplikacje które będą korzystały z bazy Spotify, która obejmuje ponad 700 tysięcy podcastów.

CV dla podcastu

Captivate.fm to relatywnie mało znany hosting. Wprowadzili jednak nową funkcję która… Jest tak prosta i łatwa w użyciu, że zacząłem się zastanawiać dlaczego nikt inny tego wcześniej nie zrobił. Nazwałem to CV dla podcastu choć oni nazywają to „one-click sponsor kit”.

Captivate.fm sponsor kit


W panelu administracyjnym podcastu umieścili przycisk dzięki któremu zostanie automatycznie wygenerowany plik pdf który graficznie wygląda jak CV. Znajdziecie tam logo i nazwę podcastu, autora, media społecznościowe, plus kilka danych statystycznych. Między innymi:

 • 3 ostatnie odcinki z tytułami, datami i opisami
 • średnią sciągalność nowych odcinków w 28 dni po publikacji
 • ilość pobrań z 7, 28 i 90 ostatnich dni
 • całkowitą ilośc pobrań

Dodatkowo na dole opis profilu słuchaczy, który możecie samodzielnie edytować przed wygenerowaniem takiego dokumentu. Wszystko jest fajnie przygotowane graficznie, przejrzyste i czytelne.
Niby nic, ale muszę przyznać że możliwości automatycznego przygotowania takiego CV, czy też raportu jest, jest sporym ułatwieniem czy to w kontaktach z potencjalnymi sponsorami, czy nawet z gośćmi naszego podcastu których chcieli byśmy zaprosić, lub jako raport np. dla patronów.

Prostota i funkcjonalność tej funkcji naprawdę mnie zaskoczyła… Czemu żaden inny hosting nie wpadł na to wcześniej? Nie wiem, ale mam nadzieję że szybko nadrobią.

Jak zrobić podcast zdalnie?

Jędrzej Paulus z podcastu Developer-Wannabe napisał przewodnik jak nagrać podcast zdalnie. Wykorzystuje do tego serwis Streamyard. W artykule znajdziecie wszystko opisane krok po kroku wraz ze screenshotami. Czytajcie i nagrywajcie, ale wcześniej nie zapomnijcie o rozgrzewce dla podcastera o której Jędrzej również napisał.

Whooshkaa zmienia cennik

Hosting Whooshkaa skasował darmową opcję w swoim cenniku. Zamiast darmowej opcji pojawił się pakiet Semi-Pro w cenie 29$ miesięcznie.

Nadal jednak można zgłosić się po darmowe konto, i w tym celu należy wypełnić formularz (adres znajdziecie w notatkach).

cennik Whooshkaa

Jak twierdzi serwis darmowe konto jest  przeznaczone dla nowych podcasterów. Niedawno Whooshkaa zmieniła warunki korzystania z serwisu i ograniczyła ilość kanałów w ramach konta darmowego do 1 podcastu. Oczywiście jeśli założyliście darmowe konto wcześniej nadal można z niego korzystać.
To nie jedyna zmiana w tym hostingu. Od kilku dni oferują również prywatne podcasty. Dostęp do takich podcastów możecie kontrolować poprzez listę subskrybentów. Dostępne są w pakiecie za 99$ miesięcznie. Więcej o podcastach z ograniczonym dostępem, czy to prywatnych czy firmowych możecie posłuchać w odcinku 51 z 10 lutego.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Odnośnik do pliku RSS znajdziecie na końcu notatek do tego rozdziału na Radiogram.pl/58
Do posłuchania:

 • mam dla was rozmowę z Filipem Żulewskim który założył grupę na FB Widzialna Ręka. Grupa ta powstała aby łączyć ludzi potrzebujących pomocy w obecnej sytuacji związanej z wirusem, z wolontariuszami którzy mogą taką pomoc dostarczyć.  Rozmowę prowadzą Dominika Wysmułek-Wolszczak i Jacek Wolszczak z podcastu Projektanci Zmian
 • Jak będzie wyglądał świat za 25 lat? O tym możecie posłuchać w świetnym odcinku podcastu Tygodnika Powszechnego gdzie Michał Kuźmiński i Wojciech Jagielski rozmawiają o tym z perspektywy przyszłości. Bardzo fajnie przygotowany odcinek i wart posłuchania

Do pooglądania:

 • To dla mnie trochę nietypowa sytuacja, ale możecie zobaczyć, choć polecam bardziej słuchanie rozmowy na temat statystyk, certyfikacji IAB oraz na co zwracać uwagę w statystykach. Rozmowę tą nagrał ze mną Marcin Hinz.

Do poczytania:

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty. Właśnie przekroczyliśmy liczbę 100 poleconych podcastów. Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.