Słuchaj Radiogram na:
Transkrypcja:
The Infinite Dial 2020 i Earborn Media
Edison Research wraz z Triton Digital opublikowali najnowsze badania słuchalności podcatów The Infinite Dial 2020.

Choć badanie dotyczy Stanów, warto się mu przyjrzeć, choćby z tego powodu że rynek amerykański jest nadal wyznacznikiem rozwoju w podcastingu.
W skrócie najciekawsze informacje:
- rośnie świadomość podcastów, z ostatnim rokiem wzrosła o 5%
- podcasty docierają do ponad 100 milionów Amerykanów miesięcznie
- podcasty są słuchane przeciętnie 6 godzin tygodniowo
- największą grupę stanowią osoby słuchające dwóch podcastów tygodniowo, choć różnica pomiędzy 3,4 czy 5 podcastami jest niewielka.
Wygląda więc że jeśli słuchasz podcastów to łatwo przejść od tego pierwszego czy jednego do kilku w tygodniu.
Są również takie informacje jak spadek częstych użytkowników FB z 58 do 32% w grupie 12-34 lata w ciągu ostatnich 5 lat, i jednoczesny wzrost użytkowników Inst z 15% do 27 w tej samej grupie i czasie. Może warto rozważyć więc założenia konta na Instagramie dla swojego podcastu? Oczywiście jeśli go jeszcze nie masz.
W notatkach do ocinka znajdziecie linka do webinaru na którym ogłoszono wyniki tego badania.
Znajdziecie tam również odnośnik do webinaru który przygotował Earborn Media gdzie Krzysiek, Michał i Paweł omawiali między innymi wyniki badania. Serdecznie polecam ten webinar, usłyszycie tam mnóstwo dodatkowych informacji związanych z podcastingiem i o tym jak marki mogą wykorzystać podcasting.
Serwisy i programy dla podcasterów które znoszą ograniczenia
W czasach kiedy wiele osób pozostaje w domach i pracuje zdalnie, sporo firm wprowadza specjalne promocje, lub wręcz znosi opłaty.
Podobnie jest w świecie podcastingu. Podam wam listę firm które zniosły ograniczenia, lub wprowadziły opcje darmowe. Mam nadzieję że lista ta będzie rosła z tygodnia na tydzień.
Jeśli znacie inne firmy które są używane przez podcasterów i wprowadziły specjalne opcje dajcie mi znać.
- Zencastr zniósł ograniczenia czasowe oraz ilości gości dla darmowego planu
- Reaper przygotował darmową licencję dla tych którzy pracują z domu. Jest ważna do 1 lipca 2020
- Podbean oferuje za darmo usługę audio live streaming dla organizacji wyznaniowych i lokalnych
- Loom to serwis do nagrywania np. screencastów do tutoriali (które mogą być np. uzupełnieniem podcastu) zniósł limit minut w darmowych kontach i obniżył cenę dla Pro o połowę
Listę będę uaktualniał na bierząco i będziecie mogli ją znaleźć na Radiogram w notatkach do tego odcinka.
Admini i podcasterzy
W ósmym odcinku podcastu Chwila dla admina Artur Molendowski rozmawia z Krystianem Zychem o podcastach i podcastingu. Warto posłuchać, ale również podesłać tym z waszych znajomych którzy myślą o swoim podcaście. Krystian dzieli się swoją wiedzą nie tylko o sprzęcie i nagrywaniu, ale również o tym jak zacząć nagrywać.
API Spotify dla podcastów
Spotify udostępniło swoje API do podcastów dostępnych w swoim katalogu.

Dzięki temu deweloperzy aplikacji będą mogli mieć dostęp między innymi do:
- tytułów
- opisów
- okładek
- przeszukiwania
- subsktybowania/odsubskrybowania podcastów
- listy podcastów subskrybowanych przez użytkowników, plus kilka innych opcji
Do tych dwóch ostatnich wymagana będzie oczywiście zgoda użytkownika. Możliwe że niedługo zobaczymy aplikacje które będą korzystały z bazy Spotify, która obejmuje ponad 700 tysięcy podcastów.
CV dla podcastu
Captivate.fm to relatywnie mało znany hosting. Wprowadzili jednak nową funkcję która… Jest tak prosta i łatwa w użyciu, że zacząłem się zastanawiać dlaczego nikt inny tego wcześniej nie zrobił. Nazwałem to CV dla podcastu choć oni nazywają to „one-click sponsor kit”.

W panelu administracyjnym podcastu umieścili przycisk dzięki któremu zostanie automatycznie wygenerowany plik pdf który graficznie wygląda jak CV. Znajdziecie tam logo i nazwę podcastu, autora, media społecznościowe, plus kilka danych statystycznych. Między innymi:
- 3 ostatnie odcinki z tytułami, datami i opisami
- średnią sciągalność nowych odcinków w 28 dni po publikacji
- ilość pobrań z 7, 28 i 90 ostatnich dni
- całkowitą ilośc pobrań
Dodatkowo na dole opis profilu słuchaczy, który możecie samodzielnie edytować przed wygenerowaniem takiego dokumentu. Wszystko jest fajnie przygotowane graficznie, przejrzyste i czytelne.
Niby nic, ale muszę przyznać że możliwości automatycznego przygotowania takiego CV, czy też raportu jest, jest sporym ułatwieniem czy to w kontaktach z potencjalnymi sponsorami, czy nawet z gośćmi naszego podcastu których chcieli byśmy zaprosić, lub jako raport np. dla patronów.
Prostota i funkcjonalność tej funkcji naprawdę mnie zaskoczyła… Czemu żaden inny hosting nie wpadł na to wcześniej? Nie wiem, ale mam nadzieję że szybko nadrobią.
Jak zrobić podcast zdalnie?
Jędrzej Paulus z podcastu Developer-Wannabe napisał przewodnik jak nagrać podcast zdalnie. Wykorzystuje do tego serwis Streamyard. W artykule znajdziecie wszystko opisane krok po kroku wraz ze screenshotami. Czytajcie i nagrywajcie, ale wcześniej nie zapomnijcie o rozgrzewce dla podcastera o której Jędrzej również napisał.
Whooshkaa zmienia cennik
Hosting Whooshkaa skasował darmową opcję w swoim cenniku. Zamiast darmowej opcji pojawił się pakiet Semi-Pro w cenie 29$ miesięcznie.
Nadal jednak można zgłosić się po darmowe konto, i w tym celu należy wypełnić formularz (adres znajdziecie w notatkach).

Jak twierdzi serwis darmowe konto jest przeznaczone dla nowych podcasterów. Niedawno Whooshkaa zmieniła warunki korzystania z serwisu i ograniczyła ilość kanałów w ramach konta darmowego do 1 podcastu. Oczywiście jeśli założyliście darmowe konto wcześniej nadal można z niego korzystać.
To nie jedyna zmiana w tym hostingu. Od kilku dni oferują również prywatne podcasty. Dostęp do takich podcastów możecie kontrolować poprzez listę subskrybentów. Dostępne są w pakiecie za 99$ miesięcznie. Więcej o podcastach z ograniczonym dostępem, czy to prywatnych czy firmowych możecie posłuchać w odcinku 51 z 10 lutego.
Radiogram poleca
Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Odnośnik do pliku RSS znajdziecie na końcu notatek do tego rozdziału na Radiogram.pl/58
Do posłuchania:
- mam dla was rozmowę z Filipem Żulewskim który założył grupę na FB Widzialna Ręka. Grupa ta powstała aby łączyć ludzi potrzebujących pomocy w obecnej sytuacji związanej z wirusem, z wolontariuszami którzy mogą taką pomoc dostarczyć. Rozmowę prowadzą Dominika Wysmułek-Wolszczak i Jacek Wolszczak z podcastu Projektanci Zmian
- Jak będzie wyglądał świat za 25 lat? O tym możecie posłuchać w świetnym odcinku podcastu Tygodnika Powszechnego gdzie Michał Kuźmiński i Wojciech Jagielski rozmawiają o tym z perspektywy przyszłości. Bardzo fajnie przygotowany odcinek i wart posłuchania
Do pooglądania:
- To dla mnie trochę nietypowa sytuacja, ale możecie zobaczyć, choć polecam bardziej słuchanie rozmowy na temat statystyk, certyfikacji IAB oraz na co zwracać uwagę w statystykach. Rozmowę tą nagrał ze mną Marcin Hinz.
Do poczytania:
- Marta Niemira dzieli się swoimi przykładami wykorzystania podcastów w budowaniu marki.
Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty. Właśnie przekroczyliśmy liczbę 100 poleconych podcastów. Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy.
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.