Podcasting 2020, czyli przewidywania na nowy rok

P

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja

Podcasting w roku 2020

Rok 2019 się kończy, a ten odcinek Radiogramu będzie ostatnim w tym roku. Ponieważ wolę patrzeć do przodu niż wstecz to zamiast podsumowania mijającego, będzie o moich przewidywaniach na podcasting w 2020. Nie da się ukryć że będą one oparte na tym co wydarzyło się w 2019.
Podzielę je kilka sekcji, będzie o Spotify, Apple, Google, radio i telewizji, mediach społecznościowych i podcastingu w Polsce.

Całość do odsłuchania w podcascie.

Artykuł w The Guardian wspomniany w tym rozdziale: https://www.theguardian.com/world/2019/dec/25/dutch-police-podcast-1991-murder-case

Co nie wpływa na rankigi Apple Podcasts

Daniel J. Lewis opublikował na jednej z FB grup o podcastingu ciekawe zestawienie na temat najlepszych 12 podcastów w Apple Podcast czyli Top Shows.

Jak działa ranking Apple Podcast

Na dzień w którym sprawdzał, wśród tych 12 podcastów znalazły się tak znane jak The Joe Rogan Experience, This American Life, The Daily czy Crime Junkie. Oprócz tych znanych znalazły się tam również jeszcze inne, ale najciekawszym jest Solve podcast kryminalny.

Daniel porównał ilość recenzji i ocen tych podcastów. Okazało się że te największe mają nawet ponad 100 tysięcy ocen, natomiast Solve ma ich tylko 209. Jaki wniosek? Ilość ocen i recenzji nie ma wpływu na pozycję podcastu w rankingu Apple. Co natomiast ma? Ilość subskrybcji, ale znaczenie ma również okienko czasowe w jakim je dokonano. Ile to jest? 24 czy 48 godzin, czy jeszcze inny przedział czasowy? Tego poza Apple nie wie nikt.

Jedynym słusznym wnioskiem w takim wypadku jest proszenie swoich słuchaczy o subskrypcję, a nie o oceny. I jeszcze jedno, subskrypcje które mają znaczenie w tym przypadku są to tylko subskrypcje dokonane w aplikacji Apple Podcast, żadne inne nie mają wpływu na ten ranking. Jeśli zestawimy tą informację z udziałem telefonów Apple w rynku polskim, który wynosi grubo poniżej 10% to wnioski nasuwają się same.

Niemniej prośba do swoich słuchaczy o subskrypcję ma zawsze sens. Więc przy okazji, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś to proszę, zasubskrybuj Radiogram w swojej aplikacji do podcastów. 

Nowa wersja PowerPress

Blubrry wypuścił nową wersję swojego pluginu dla WordPress oznaczoną numerem 8.1. Z nowości pojawiła się opcja “simple mode” która umożliwia łatwy i szybki start z podcastem. Według twórców jest to tylk 3 kroki, z niezbędnymi ustawieniami.

Nowa wersja Power Press od Blubrry

Miałem nie wspominać o tym uaktualnieniu w tym odcinku, z prostego powodu. Każdy kto używa tej wtyczki będzie i tak poinformaowany o nowej wersji w swojej instalacji WordPress. Zmieniłem zdanie z jednego powodu. Czytając opis, na samym dole znalazłem informację o tłumaczeniach na inne języki. Blubrry szuka tłumaczy ich pluginu. Również na nasz język, bo co ciekawe, nie ma polskiego tłumaczenia. Każdy może się zgłosić. Jak obiecują twórcy pluginu, tłumacze otrzymają w podziękowaniu “pakiet profesjonalny” w ich serwisie do statystyk. Więc jeśli masz czas, znasz angielski, masz konto na WordPress i szukasz zaawansowanych statystyk dla swojego serwisu to może warto się zgłosić.

Statystyki od Libsyn

W ostatnim odcinku The Feed Rob Walch podzielił się statystykami hostingu Libsyn na temat udziału platform w słuchalności podcastów. Pod uwagę wziął okres od stycznia do października 2019.

Libsyn
Libsyn

Apple Podcast jest nadal odpowiedzialne za najwyższy wzrost ilości słuchaczy, a ich udział jest na poziomie 44%. Spotify jest na drugim miejscu z udziałem 39%, a na trzecim miejscu Google Podcasts z 7%. Jeśli chodzi o wzrosty tych platform, to mała niespodzianka. Biorąc pod uwagę ostatni raport od Voxnest, o którym wspominałem w ostatnim odcinku, ten na temat popularności Apple i Spotify, można by mieć wrażenie że Spotify będzie najszybciej wzrastającą platformą. I tu niespodzianka. Spotify jest na drugim miejscu. Co prawda zanotowali wzrost na poziomie 106%, ale i tak nie mogą się mierzyć z pierwszym miejscem. Google Podcasts zaliczyło wzrost na poziomie 281%. Jeśli ten wzrost w przyszłych miesiącach będzie nawet wolniejszy, a Google będzie nadal systematycznie dodawało nowe funkcjonalności, (nad którymi zresztą pracują) to już pod koniec przyszłego roku udział w słuchalności podcastów może wyglądać całkiem inaczej.
Dlatego jeśli masz podcast w Polsce to najważniejszymi linkami na stronie twojego podcastu powinny być te do Google Podcasts, Spotify i RSS. Dokładnie w takiej kolejności. Uważasz że kolejność powinna być inna? Napisz do mnie: kontakt.

Whooshkaa z nowym playerem

Hosting Whooshkaa uaktualnił swój player o nowe funkcje. Ten hosting notabene darmowy, wyróżniał się już swoim playerem. Można go było osadzić jako działający player na Facebook. Od teraz można dodawać rozdziały, grafiki i odnośniki. Nie do playera samego w sobie, lecz bezpośrednio do pliku mp3 korzystając z modułu edycji w panelu hostingu.

Dzięki temu aplikacje do podcastów mogą również je wyświetlać. Jeśli twoja aplikacja nie ma takiej funkcjonalności to polecam darmowy Pocket Cast.


Rozdziały z linkami i grafikami używam w Radiogramie już od dłuższego czasu. Można to zrobić nie korzystając z hostingu Whooshkaa. Jeśli chciał byś o tym usłyszeć w następnych odcinkach daj mi znać na kontakt.

Podchaser

Jeśli jesteś podcasterem, edytorem lub producentem podcastów to warto być na Podchaser. Może jeszcze nie słyszałeś o tej platformie, to w wielkim skrócie jest to miejsce gdzie możesz znaleźć praktycznie wszystkie podcasty, prowadzących, gości i osoby związane z podcastami.

Radiogram na Podchaser

Można oceniać, komentować podcasty i odcinki, tworzyć listy podcastów i znaleźć kontakty. Warto tam być. Radiogram też tam jest. Zapraszam. https://www.podchaser.com/Radiogram

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę.

Radiogram poleca okładka playlisty

W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać https://radiogram.pl/poleca/rss

Do posłuchania.

Przeglądałem ostatnio polskie podcasty o motoryzacji, głównie z powodu braku nowych odcinków podcastu DoDechy. I znalazłem nowe Do Dechy. Dosłownie. Podcast ma dopiero 5 odcinków, a jest prowadzony przez Marcina Klimkowskiego z Wprost.pl (możecie go też znać z Zakup Kontrolowany TVN) i Michał Gąsiorowski z Sport.pl. Tak przy okazji, jest to dobry przykład na to, że warto przed wypuszczeniem podcastu sprawdzić czy nazwa nie jest już wykorzystywana.

Jest zima, przynajmniej kalendarzowa. Sezon narciarski w pełni więc jeśli wybierasz się na narty, czy to po raz pierwszy czy też n’ty to polecam wam podcast Stacja Narciarska od Michała Szyplińskiego wydawcy magazynu poświęconego narciarstwu NTN Snow & More

Do oglądania.

Zamiast do poczytania mam dla was dzisiaj coś do oglądania. Znalazłem playlistę na YouTube gdzie dowiesz się prawie wszystko o różnych typach mikrofonów. Serdecznie polecam.

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.