Podbum czyli podcasterska burza mózgów

P

Podbum

podcasterskie spotaknia podbum.pl

W zeszły czwartek odbyło się pierwsze spotkanie pod szyldem (hasłem) Podbum, czyli PODcasterska BUrza Mózgów. Spotkania te będą kontynuacją spotkań #Voicelunch organizowanych przez Karola Stryję i Michała Stanisławka, a to głównie dlatego, że po spotkaniach #voicelunch na temat podcastingu, okazało się, że zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Karol i Michał zaproponowali Jędrzejowi Paulusowi i mnie prowadzenie spotkań dla podcasterów i tak zrodziła się nazwa Podbum.

Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):

W pierwszym spotkaniu wzięło udział 15 osób – głównie twórców związanych z podcastingiem – ale była również Agata, która jest słuchaczem podcastów. Rozmawialiśmy o mniej standardowych kierunkach i sposobach docierania do słuchaczy.

Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 czerwca. Kończę właśnie przygotowywać stronę Podbum.pl, gdzie znajdziecie informacje o kolejnych spotkaniach.

Serdecznie zapraszam. Informacje będę oczywiście uaktualniał również w Radiogramie, ale warto być osobiście, ponieważ spotkania nasze są nieformalne i nie są nagrywane. Nigdzie nie będzie można ich odtworzyć, więc osobiste uczestnictwo jest najlepszym sposobem na udział w podcasterskiej burzy mózgów, czyli Podbum!

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Podsumowanie maja w polskim podcastingu.

Jak zwykle na początku miesiąca podsumuję ten mijający, czyli maj. Pojawiło się 208 nowych polskich podcastów i w momencie pobierania bazy z ListenNotes było ich 3797. Do tej liczby należy podchodzić z małym dystansem. Małym – ponieważ zmienia się ona z godziny na godzinę. Nie tylko przybywają nowe podcasty, ale również niektóre są usuwane.

Hostingiem najbardziej popularnym pozostaje niezmiennie Anchor, którego wybrało 51% z nowych podcastów. Co prawda stracił trochę ze swojej przewagi nad następnym w kolejności Spreakerem, ale nadal jest ponad dwukrotnie chętniej wybierany (cóż, cena czyni cuda). Popularność Buzzsprout, który wskoczył do pierwszej piątki w zeszłym miesiącu, dalej rośnie i obecnie jest już na 3 miejscu. Zaraz za nim niezmiennie hostingi własne i Soundcloud.

Wśród 10 najpopularniejszych kategorii nadal króluje Society & Culture oraz Education. Na trzecie miejsce wskoczyła natomiast Health & Fitness – co ciekawe, zaraz za nią jest Fitness, która jest jej subkategorią. Możliwe, że jest to efekt kwarantanny. Pierwszą dziesiątkę zamykają, tak jak w zeszłym miesiącu, kategorie i podkategorie religijne. Tym razem są to trzy ostatnie miejsca.

Jedyną z głównych kategorii, w której nie przybyło nowych podcastów jest w tym miesiącu Fiction.

Nowe ciekawe funkcje Descript

Pamiętacie serwis Descript? Mówiłem o nim w odcinku z 22 września zeszłego roku. Właśnie dodali kilka nowości w wersji 3.6. Najpierw w skrócie, dla tych, którzy nie znają tego serwisu: oferuje on możliwość edycji audio w formie tekstu.

Brzmi zawile, ale jest to bardzo proste. Wysyłasz plik audio, serwis robi z niego transkrypcję, a następnie wyświetla ją w edytorze, który przypomina edytor tekstu. Jeśli skasujesz słowo, lub nawet całe zdania tekstu, to ten sam fragment usunięty zostanie z pliku audio. Oferują nawet opcję generowania głosu i podmienianie go na tej samej zasadzie w pliku audio.

Możecie zapytać, czemu o tym mówić, skoro serwis nie obsługuje języka polskiego. Pomijając nowe opcje zdalnego nagrywania czy integrację z Buzzsprout czy Headliner, jest jeden powód.

Wprowadzili opcję wyszukiwania fraz, np. typowo angielskie “you know”, i grupowe ich kasowanie. Czytałem komentarze użytkowników, którzy zajmują się edycją podcastów i są zachwyceni. Dzięki tej funkcji w ciągu sekund potrafili usunąć dziesiątki, a czasem setki fragmentów z „ummm”, „aaaaa” i tym podobnych. Oszczędzając tym samym dziesiątki minut spędzone na ich ręcznym usuwaniu.

Ale nadal: po co o tym mówić, skoro nie obsługuje języka polskiego??

Po pierwsze są w Polsce podcasterzy nagrywający po angielsku. Po drugie entuzjastyczne przyjęcie tej funkcjonalności prawdopodobnie spowoduje pojawienie się podobnych rozwiązań u konkurencji.Jakiej? Na przykład Spext, o którym też już kiedyś mówiłem (Świąteczny Radiogram poleca). Spext obsługuje język polski, a dodatkowo ma darmowy pakiet do 4 godzin audio z możliwością eksportu 2 transkrypcji.

Raport IAB

IAB opublikowało dwa raporty dotyczące rynku amerykańskiego, w których pojawia się podcasting. Pierwszy na temat dochodów z reklam i stawek reklamowych oraz wpływu, jaki miał na nie wirus. Drugi raport skupia się na wpływie wirusa na konsumpcję treści w Internecie.

Na temat podcastów i podcastingu jest kilka informacji.

Okazuje się, że stawki reklamowe dla podcastów straciły najmniej w porównaniu do innych kanałów. Największe spadki zaliczyły reklamy na stronach i w aplikacjach na telefony – odpowiednio 34% i 33%. Podcasty w tym samym czasie tylko 6%.

Na przeciwnym końcu skali podcasting znalazł się w drugim raporcie dotyczącym wpływu wirusa na wzrost aktywności użytkowników w Internecie. Video serwisy typu YT i TikTok, telewizja i serwisy VOD zanotowały największy wzrost wśród konsumentów, prawie wszystkie na poziomie 39%. Podcasty znalazły się na końcu zestawienia ze wzrostem 13%. Co i tak jest, według mnie, dobrym wynikiem.

W tym samym raporcie IAB przytacza badanie VisualCapitalist, gdzie wzrost aktywności internetowej w czasie pandemii został pokazany w perspektywie generacji. Największy wzrost podcasty zanotowały wśród generacji Milenialsów 26%, a najmniejszy dla generacji Boomers 7%. Genracja Z i X miały po 16% wzrostu.Warto przy okazji wspomnieć, że według Daniela J. Lewisa, który prowadzi serwis MyPodcastReviews, w maju zostało dodanych 96,5 tysiąca nowych podcastów do katalogu Apple Podcasts.

Transformacje. Lato 89

Na Culture.pl, ale również w swoich aplikacjach do podcastów, możecie posłuchać podcastu Transformacje. Lato 89. Jest to specjalna seria rozmów, które zostały nagrane w trakcie tworzenia anglojęzycznej serii The Final Curtain podcastu Stories From The Eastern West.

Producentem podcastu jest Wojciech Oleksiak, a sam podcast był wyróżniany w aplikacjach podcastowych NPR One, Radio Public czy Stitcher. Radiogram również polecał tę produkcję w sierpniu zeszłego roku. Warto posłuchać tej świetnie przygotowanej audycji.

Mini news

 • Darmowy plugin do odszumiania
 • IMDb z podcastami
  • IMDb ogłosiło możliwość dodawania podcastów do ich bazy. IMDb to baza danych o filmach, aktorach, grach, programach telewizyjnych. Należy do Amazona. Dodawanie nie jest jeszcze w pełni idealne – po testach Jamesa Cridlanda okazuje się, że podcasty są wyświetlane jako programy telewizyjne bez możliwości dodania RSS.
 • Nigdy nie jest za późno na podcast
  • Jeśli ktoś z Was lub ktoś, kogo znacie, uważa że jest za stary na podcasting to przekażcie mu proszę tę wiadomość: nigdy nie jest za późno, żeby zacząć podcastować. Jeannette Paulson Hereniko ma 80 lat i pod koniec maja wypuściła swój podcast Wild Wisdom z jej życiowymi historiami. Można? Można!

Radiogram poleca

Do poczytania:

 • 7 pomyłek, których można uniknąć, kiedy zaczyna się tworzyć podcast, to polskie tłumaczenie artykułu z Podcastgenerator. Warto go przeczytać choćby dla jednego z punktów: nie martw się za bardzo opiniami innych. Polecam
 • Wojciech Strózik przyjrzał się bliżej wybranym aplikacjom podcastowym i podsumował to w artykule. Na tapetę trafiły Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast, Cast Box i Player FM. Te dwie ostatnie na pewno nie są najpopularniejszymi aplikacjami w Polsce, więc choćby dlatego warto sprawdzić, co według Wojtka jest ich atutem.

Do posłuchania:

 • Krótko – Podcast Mocno Bezpośredni od Michała Szillinga, czyli – jak mówi Michał –bez jedzenia z dziubków. Ostatni odcinek jest o cyfrowym ekshibicjonizmie. Ciekawe czy podcasty też podpadają?
 • Jeśli test Gallupa jest Ci znany ze słyszenia, ale chciałbyś wiedzieć więcej, to ten odcinek jest dla Ciebie. Maciek i Rafał w 15 minut, konkretnie i jasno opowiedzą o teście. Zaczynając od historii, poprzez jego założenia i co najważniejsze – na czym polega sam test.

Oba wspomniane podcasty polecałem w newsletterze Najlepsze Polskie Podcasty. Jeśli szukasz ciekawych polskich podcastów, to zachęcam zapisać się na listę jego subskrybentów. Więcej informacji znajdziesz oczywiście na stronie NPP.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.