Podbum

W zeszły czwartek odbyło się pierwsze spotkanie pod szyldem (hasłem) Podbum, czyli PODcasterska BUrza Mózgów. Spotkania te będą kontynuacją spotkań #Voicelunch organizowanych przez Karola Stryję i Michała Stanisławka, a to głównie dlatego, że po spotkaniach #voicelunch na temat podcastingu, okazało się, że zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Karol i Michał zaproponowali Jędrzejowi Paulusowi i mnie prowadzenie spotkań dla podcasterów i tak zrodziła się nazwa Podbum.
Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):
W pierwszym spotkaniu wzięło udział 15 osób – głównie twórców związanych z podcastingiem – ale była również Agata, która jest słuchaczem podcastów. Rozmawialiśmy o mniej standardowych kierunkach i sposobach docierania do słuchaczy.
Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 czerwca. Kończę właśnie przygotowywać stronę Podbum.pl, gdzie znajdziecie informacje o kolejnych spotkaniach.
Serdecznie zapraszam. Informacje będę oczywiście uaktualniał również w Radiogramie, ale warto być osobiście, ponieważ spotkania nasze są nieformalne i nie są nagrywane. Nigdzie nie będzie można ich odtworzyć, więc osobiste uczestnictwo jest najlepszym sposobem na udział w podcasterskiej burzy mózgów, czyli Podbum!
Słuchaj Radiogram na:
Podsumowanie maja w polskim podcastingu.
Jak zwykle na początku miesiąca podsumuję ten mijający, czyli maj. Pojawiło się 208 nowych polskich podcastów i w momencie pobierania bazy z ListenNotes było ich 3797. Do tej liczby należy podchodzić z małym dystansem. Małym – ponieważ zmienia się ona z godziny na godzinę. Nie tylko przybywają nowe podcasty, ale również niektóre są usuwane.

Hostingiem najbardziej popularnym pozostaje niezmiennie Anchor, którego wybrało 51% z nowych podcastów. Co prawda stracił trochę ze swojej przewagi nad następnym w kolejności Spreakerem, ale nadal jest ponad dwukrotnie chętniej wybierany (cóż, cena czyni cuda). Popularność Buzzsprout, który wskoczył do pierwszej piątki w zeszłym miesiącu, dalej rośnie i obecnie jest już na 3 miejscu. Zaraz za nim niezmiennie hostingi własne i Soundcloud.

Wśród 10 najpopularniejszych kategorii nadal króluje Society & Culture oraz Education. Na trzecie miejsce wskoczyła natomiast Health & Fitness – co ciekawe, zaraz za nią jest Fitness, która jest jej subkategorią. Możliwe, że jest to efekt kwarantanny. Pierwszą dziesiątkę zamykają, tak jak w zeszłym miesiącu, kategorie i podkategorie religijne. Tym razem są to trzy ostatnie miejsca.
Jedyną z głównych kategorii, w której nie przybyło nowych podcastów jest w tym miesiącu Fiction.
Nowe ciekawe funkcje Descript
Pamiętacie serwis Descript? Mówiłem o nim w odcinku z 22 września zeszłego roku. Właśnie dodali kilka nowości w wersji 3.6. Najpierw w skrócie, dla tych, którzy nie znają tego serwisu: oferuje on możliwość edycji audio w formie tekstu.
Brzmi zawile, ale jest to bardzo proste. Wysyłasz plik audio, serwis robi z niego transkrypcję, a następnie wyświetla ją w edytorze, który przypomina edytor tekstu. Jeśli skasujesz słowo, lub nawet całe zdania tekstu, to ten sam fragment usunięty zostanie z pliku audio. Oferują nawet opcję generowania głosu i podmienianie go na tej samej zasadzie w pliku audio.
Możecie zapytać, czemu o tym mówić, skoro serwis nie obsługuje języka polskiego. Pomijając nowe opcje zdalnego nagrywania czy integrację z Buzzsprout czy Headliner, jest jeden powód.
Wprowadzili opcję wyszukiwania fraz, np. typowo angielskie “you know”, i grupowe ich kasowanie. Czytałem komentarze użytkowników, którzy zajmują się edycją podcastów i są zachwyceni. Dzięki tej funkcji w ciągu sekund potrafili usunąć dziesiątki, a czasem setki fragmentów z „ummm”, „aaaaa” i tym podobnych. Oszczędzając tym samym dziesiątki minut spędzone na ich ręcznym usuwaniu.
Ale nadal: po co o tym mówić, skoro nie obsługuje języka polskiego??
Po pierwsze są w Polsce podcasterzy nagrywający po angielsku. Po drugie entuzjastyczne przyjęcie tej funkcjonalności prawdopodobnie spowoduje pojawienie się podobnych rozwiązań u konkurencji.Jakiej? Na przykład Spext, o którym też już kiedyś mówiłem (Świąteczny Radiogram poleca). Spext obsługuje język polski, a dodatkowo ma darmowy pakiet do 4 godzin audio z możliwością eksportu 2 transkrypcji.
Raport IAB
IAB opublikowało dwa raporty dotyczące rynku amerykańskiego, w których pojawia się podcasting. Pierwszy na temat dochodów z reklam i stawek reklamowych oraz wpływu, jaki miał na nie wirus. Drugi raport skupia się na wpływie wirusa na konsumpcję treści w Internecie.
Na temat podcastów i podcastingu jest kilka informacji.
Okazuje się, że stawki reklamowe dla podcastów straciły najmniej w porównaniu do innych kanałów. Największe spadki zaliczyły reklamy na stronach i w aplikacjach na telefony – odpowiednio 34% i 33%. Podcasty w tym samym czasie tylko 6%.
Na przeciwnym końcu skali podcasting znalazł się w drugim raporcie dotyczącym wpływu wirusa na wzrost aktywności użytkowników w Internecie. Video serwisy typu YT i TikTok, telewizja i serwisy VOD zanotowały największy wzrost wśród konsumentów, prawie wszystkie na poziomie 39%. Podcasty znalazły się na końcu zestawienia ze wzrostem 13%. Co i tak jest, według mnie, dobrym wynikiem.
W tym samym raporcie IAB przytacza badanie VisualCapitalist, gdzie wzrost aktywności internetowej w czasie pandemii został pokazany w perspektywie generacji. Największy wzrost podcasty zanotowały wśród generacji Milenialsów 26%, a najmniejszy dla generacji Boomers 7%. Genracja Z i X miały po 16% wzrostu.Warto przy okazji wspomnieć, że według Daniela J. Lewisa, który prowadzi serwis MyPodcastReviews, w maju zostało dodanych 96,5 tysiąca nowych podcastów do katalogu Apple Podcasts.
Transformacje. Lato 89
Na Culture.pl, ale również w swoich aplikacjach do podcastów, możecie posłuchać podcastu Transformacje. Lato 89. Jest to specjalna seria rozmów, które zostały nagrane w trakcie tworzenia anglojęzycznej serii The Final Curtain podcastu Stories From The Eastern West.
Producentem podcastu jest Wojciech Oleksiak, a sam podcast był wyróżniany w aplikacjach podcastowych NPR One, Radio Public czy Stitcher. Radiogram również polecał tę produkcję w sierpniu zeszłego roku. Warto posłuchać tej świetnie przygotowanej audycji.
Mini news
- Darmowy plugin do odszumiania
- IMDb z podcastami
- IMDb ogłosiło możliwość dodawania podcastów do ich bazy. IMDb to baza danych o filmach, aktorach, grach, programach telewizyjnych. Należy do Amazona. Dodawanie nie jest jeszcze w pełni idealne – po testach Jamesa Cridlanda okazuje się, że podcasty są wyświetlane jako programy telewizyjne bez możliwości dodania RSS.
- Nigdy nie jest za późno na podcast
- Jeśli ktoś z Was lub ktoś, kogo znacie, uważa że jest za stary na podcasting to przekażcie mu proszę tę wiadomość: nigdy nie jest za późno, żeby zacząć podcastować. Jeannette Paulson Hereniko ma 80 lat i pod koniec maja wypuściła swój podcast Wild Wisdom z jej życiowymi historiami. Można? Można!
Radiogram poleca
Do poczytania:
- 7 pomyłek, których można uniknąć, kiedy zaczyna się tworzyć podcast, to polskie tłumaczenie artykułu z Podcastgenerator. Warto go przeczytać choćby dla jednego z punktów: nie martw się za bardzo opiniami innych. Polecam
- Wojciech Strózik przyjrzał się bliżej wybranym aplikacjom podcastowym i podsumował to w artykule. Na tapetę trafiły Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast, Cast Box i Player FM. Te dwie ostatnie na pewno nie są najpopularniejszymi aplikacjami w Polsce, więc choćby dlatego warto sprawdzić, co według Wojtka jest ich atutem.
Do posłuchania:
- Krótko – Podcast Mocno Bezpośredni od Michała Szillinga, czyli – jak mówi Michał –bez jedzenia z dziubków. Ostatni odcinek jest o cyfrowym ekshibicjonizmie. Ciekawe czy podcasty też podpadają?
- Jeśli test Gallupa jest Ci znany ze słyszenia, ale chciałbyś wiedzieć więcej, to ten odcinek jest dla Ciebie. Maciek i Rafał w 15 minut, konkretnie i jasno opowiedzą o teście. Zaczynając od historii, poprzez jego założenia i co najważniejsze – na czym polega sam test.
Oba wspomniane podcasty polecałem w newsletterze Najlepsze Polskie Podcasty. Jeśli szukasz ciekawych polskich podcastów, to zachęcam zapisać się na listę jego subskrybentów. Więcej informacji znajdziesz oczywiście na stronie NPP.
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.