Odcinek pełen narzędzi dla podcasterów.

O

W tym odcinku podcastu zebrało się wyjątkowo dużo narzędzi dla podcasterów, jak i dla słuchaczy. Poniżej znajdziecie zapis odcinka wraz ze wszystkimi odnośnikami.

Podhero

Podhero to aplikacja, która próbuje rozwiązać problem monetyzacji podcastów. Stworzył ją ten sam zespół, który stoi za aplikacją do podcastów Swoot. Jej wyróżnikiem była możliwość śledzenia (w pozytywnym znaczeniu), czego słuchają nasi znajomi, których obserwujemy.

Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):

Aplikacja Podhero ma, według twórców, pomóc podcasterom zarabiać na ich podcastach. Idea jest prosta. Słuchacz za korzystanie z aplikacji płaci 5,99 $ Nie jest to opłata za korzystanie z aplikacji czy też dostęp do podcastów. Wewnątrz aplikacji znajdują się wszystkie podcasty dostępne w katalogu Apple i można również dodawać nowe poprzez RSS.

aplikacja podhero

Kiedy użytkownik zacznie subskrybować podcasty, jego opłata miesięczna będzie dzielona pomiędzy wszystkich twórców podcastów, których zasubskrybował. Podhero zatrzymuje 1 $ z miesięcznej opłaty na utrzymanie.

Ciekawie wygląda sprawa otrzymywania pieniędzy. Jako twórca nie musisz się rejestrować, ani udowadniać, że dany podcast jest twój. Jeśli ktoś z użytkowników Podhero zacznie słuchać twojego podcastu, na email z RSS zostanie wysłane powiadomienie o wsparciu.

Przy okazji, ciekawe, jak duży procent użytkowników ustawia swoje adresy email w RSS. Dwa najbardziej popularne hostingi w Polsce, Anchor i Spreaker, standardowo ustawiają swoje maile…

Pomysł wygląda ciekawie, z dwóch powodów. Z jednej strony ułatwia twórcom uzyskiwanie wsparcia. Nie muszą robić nic dodatkowego, czy to dodatkowych odcinków, materiałów, rejestrować się itd. Będą otrzymywali wsparcie za to, co robią. Z drugiej strony jest to ciekawy sposób na rozwiązanie promocji aplikacji. Prawie cały ciężar promocji, teoretycznie, spoczywa na podcasterach. Chcesz wsparcie? Reklamuj korzystanie z aplikacji Podhero.Pytanie, czy się przyjmie…  A może ktoś z Was, moi słuchacze, chce wypróbować aplikację i posłuchać Radiogramu?

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Notetracks

Na AppSumo jest w ofercie Notetracks. Może być ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy oferują obróbkę podcastów, są producentami podcastów, czy też tworzą podcast z kilkoma innymi prowadzącymi.  

Aplikacja Notetracks umożliwia łatwiejszą współpracę przy produkcji audio poprzez możliwość dodawania komentarzy do ścieżek/plików audio. Ułatwia to ustalenie końcowej wersji projektu.

Nie trzeba korzystać z maili, Trello czy innych serwisów do komunikacji. Nie musisz przełączać się pomiędzy różnymi kanałami komunikacji, aby sprawdzić wszystkie sugestie i zlecenia poprawek.

W aplikacji można dodać kilka wersji audio i przełączać się między nimi, pozostając na jednym ekranie. Serwis obsługuje również wideo.

aplikacja Notetracks do współtworzenia audio.

Pakiet w ofercie AppSumo jest w cenie 39 $. Otrzymujemy w nim 10 projektów, 5 GB miejsca i wszystkie przyszłe uaktualnienia. Jeśli 5 GB czy limit 10 otwartych projektów to mało, są dostępne wyższe pakiety.

Standardowa cena za podobny pakiet na stronie aplikacji to 15 $ miesięcznie w abonamencie. Warto zaznaczyć, że ta oferta jest jednorazową opłatą lifetime.

Kursy podcastingu i konferencje

Dziś, w poniedziałek, 15 czerwca, Marek Jankowski startuje z kolejną edycją swojego kursu PodcastPro. Jak mówi Marek, jest to całkowicie nowy, przebudowany i bardziej użyteczny kurs. Kurs ma 6 modułów plus webinary i będzie trwał 4 tygodnie. Ceny za kurs zaczynają się od 397 zł.

W tym tygodniu ze sprzedażą swojego kursu startuje również Marcin Hinz. Pełna informacja o pakietach i cenach powinna się pojawić na stronie kursu.

Marcin będzie również prelegentem na VirtualSummit w tą środę. Będzie mówił o 3 ideach rozwijających biznes, które zrealizujesz dzięki podcastowi. Wystąpienie Marcina rozpoczyna się o 16:20 – 17:10. Na konferencję można zapisać się bezpłatnie na VirtualSummit.pl

Przy okazji w ramach projektu Nadajesz.online nagraliśmy z Marcinem nowy odcinek, w którym gościmy Leszka Stelmachowskiego, właściciela studia fitnessu, który prowadzi część swoich zajęć online.

RØDECaster Pro nowy firmware 2.1

Røde opublikował finalną stabilną wersję firmware dla swojej konsoli RØDECaster Pro. W finalnej wersji znajdziemy między innymi:

  • loop dla efektów dźwiękowych,
  • opcję transferu plików włączaną bezpośrednio z aplikacji,
  • predefiniowane ustawienia dla exportu mp3 w zależności od hostingu (próbkowanie, bitrate i głośność),
  • wszystkie efekty mają możliwość resetowania do wcześniejszych ustawień, a w aplikacji jest opcja resetu do ustawień fabrycznych,
  • opcję wyłączania wszystkich efektów dla każdego mikrofonu oddzielnie,
  • master compresor,
  • usuwanie nagrań z konsoli poprzez aplikację.

W porównaniu z wersją beta zniknął efekt pogłosu, ale jak obiecuje Rode, ma powrócić na następnych wersjach. I choć nadal, każda nowa aktualizacja sprawia, że mamy całkowicie nowe opcje, które dają wrażenie obcowania z nowym produktem, to niestety nadal nie ma opcji eksportu wybranych ścieżek.

Trudno, jak to mówią niektórzy – na dobre trzeba poczekać. Tylko jak długo?

Mini news

4000 podcastów

W sobotę Łukasz Witkowski ogłosił na grupie FB W ruchu słucham podkastów, że katalog podcastów na podkasty.info ma już 4000 pozycji. Łukasz wie, co mówi, a właściwie pisze, bo to on ręcznie uzupełnia najwięcej podcastów w tym katalogu. Katalog znajdziecie pod adresem podkasty.info/katalog

AudioMass

AudioMass to darmowy edytor audio dostępny online. Można w nim edytować i nagrywać audio. Obsługuje maksymalnie jedną ścieżkę audio. Jeśli chcecie potestować, to oferuje on gotową ścieżkę do użycia. Z efektów znajdziecie między innymi: kompresor, normalizację głośności, echo, opóźnienie.

Auphonic testuje nową opcję

Auphonic testuje nową opcję dla normalizacji audio. W publicznej becie można ustawić opcję Dual Mono, która będzie kompensowała pliki mono do -19 LUFS.
Jeśli jesteście zainteresowani technicznymi detalami, znajdziecie je tutaj.

Zabezpiecz i wyczyść mikrofon

Na stronie NPR możecie przeczytać i zobaczyć, jak zabezpieczyć swój mikrofon przed zarazkami. Brzmi dziwnie? W dzisiejszych czasach już mniej niż kiedyś. Każdy mikrofon jest wystawiony na nasz oddech i nie tylko. Chcemy, czy nie chcemy, to w momencie, kiedy mówimy, drobinki śliny również na nim osiadają.

Jeśli jesteśmy jedynymi użytkownikami, nie ma większego problemu, choć od czasu do czasu przydałoby się czyszczenie (o tym później). Sprawa wygląda poważniej, jeśli robimy wywiady z różnymi osobami lub jednego mikrofonu używa kilka osób. W tych przypadkach można skorzystać z porady od NPR.

Wszystkie metody można, samodzielnie i małym kosztem, zrobić w domu, a ich wpływ na dźwięk był przetestowany przez inżynierów dźwięku NPR i był przez nich zaakceptowany. Sprawdźcie sami. W artykule znajdziecie również sposoby czyszczenia i dezynfekcji sprzętu.

Podbum już w czwartek

W czwartek o godzinie 19 odbędzie się kolejne otwarte spotkanie dla podcasterów #podbum, czyli podcasterska burza mózgów.

Na stronie Podbum, którą uruchomiliśmy w zeszłym tygodniu, możesz dodać swój adres do listy mailingowej, która będzie służyła powiadamianiu o kolejnych spotkaniach (datach, tematach i adresach online spotkań).

Adres spotkania #podbum w serwisie Google Meet. 

Radiogram poleca

Do poczytania:

  • Na stronie NajlepszePolskiePodcasty.pl znajdziecie artykuł z zestawieniem 10 polskich podcastów, które trwają poniżej 15 minut. Więc, jeśli nawet narzekasz na brak czasu na słuchanie, to teraz nie ma już wymówek. Teraz autopromocja: zestawienie jest mojego autorstwa. Zabrakło w nim Radiogramu, choć też trwa zazwyczaj poniżej 15 minut.

Do posłuchania:

Do oglądania:

  • Jak nagrać zdalnie wywiady do podcastu? To filmik ,w którym Marek rysuje (dosłownie), jak to zrobić. Prościej nie da się już wytłumaczyć.

Oba z dzisiejszych podcastów polecałem również w newsletterze NPP. Jeśli szukasz ciekawych polskich podcastów, to polecam się zapisać. Więcej informacji znajdziesz oczywiście na stronie NajlepszePolskiePodcasty.pl

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.