Nagroda Pulitzera

N

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja

Nagroda Pulitzera

W zeszły czwartek w Nowym Jorku wydano ogłoszenie.

Komisja przyznająca Nagrodę Pulitzera dodała nową, eksperymentalną kategorię “reportaż audio”. Nagroda będzie przyznawana za “wyróżniające się przykłady reportażu audio które służą interesowi publicznemu”.

Do nagrody mogą być zgłaszane produkcje radiowe, ale również podcasty. Utworzenie tej kategorii tylko potwierdza to, że podcasting staje się coraz ważniejszym medium, a produkcje w nim tworzone są traktowane równie poważnie jak te pochodzące mediów klasycznych.
Wśród kandydatów na nagrodę w najbliższej edycji wymienia się In The Dark, White Lies i podcasty kryminalne.

Grand Press

Pewnym odpowiednikiem Nagrody Pulitzera w Polsce jest Grand Press. Wśród kategorii tej nagrody możemy znaleźć reportaż radiowy. Ciekawe kiedy znajdziemy tam również podcasty. Co prawda jest przyznawana kategoria Grand Press Digital. W tej kategorii w tym roku nominowany został podcast Śledztwo Pisma.

Grand Press Digital

Słuchałem tego podcastu z wiekim zainteresowaniem i jestem można powiedzieć fanem tej świetnej produkcji. Lecz przy całym szacunku dla nagrody Grand Press, sam fakt wykorzystania podcastu jako medium, ma się nijak do kategorii w której Śledztwo pisma zostało nominowane.
Regulamin tak opisuje kryteria nominacji do tej kategorii (cytat): „ za innowacyjne podejście w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”(art. 11).

Podcasty nie są ani nową, ani innowacyjną technologią. Stają się po prostu coraz modniejsze, przez to docierają do coraz szerszej rzeszy odbiorców. Wypadało by więc może stworzyć oddzielną kategorię dla produkcji które są tworzone specjalnie dla tego medium.

Przy okazji, nie wiem czy wiesz, ale wśród polskich podcasterów, a właściwie podcasterek jest osoba która otrzymała Grand Press w kategorii reportażu radiowego? Jest to Hanna Bogoryja-Zakrzewska współtworząca podcast Torba Reportera

1000 pocastów

Katalog polskich podcastów który prowadzi Borys Kozielski przekroczył 1000 aktywnych podcastów. Każdy może dodać swój podcast do katalogu Borysa, i jest on ciekawą alternatywą jeśli szukasz polskich podcastów w jakiejś konkretniej kategorii. Warto tam zajrzeć z jeszcze jednego powodu. Jest duże prawdopodobieństwo że twój podcast już tam jest. Dobrze więc sprawdzić czy wszystkie informacje są aktualne.

Katalog polskich podcastów

O przekroczeniu tej okrągłej liczby Borys poinformował w najnowszym odcinku swojego podcastu. W tym samym odcinku znajdziecie kolejną, zapowiadaną rozmowę z twórcami najnowszego badania podcastingu w polsce: Michałem Dobrzańskim i Radkiem Sączkiem. Warto posłuchać.

08:10

Jak donoszą Wirtualnemedia.pl już 16 grudnia będzie można posłuchać podcastu Gazety Wyborczej. 08:10 bo tak ma się nazywać ta produkcja omawiać ma najważniejsze wydarzenia i teksty z magazynów Gazety takich jak Duży Format, Ale Historia czy Wysokie Obcasy.

Nowe odcinki mają być udostępniane codziennie od poniedziałku do piątku. Co ważne podcast będzie dostępny nie tylko w aplikacji Gazety, ale również w aplikacjach do podcastów.

Jak długi powinien być odcinek?

Często można znaleźć takie pytanie. Prawdopodobnie większość z podcasterów zadawała je sobie kiedy zaczynali. Ja zresztą też.

Jeśli szukacie danych na których możecie oprzeć swoją decyzję to mam dla was sciągawkę. Dan Misener z Pacyfic Content przygotował zestawienie średnich długości odcinków dla wszystkich kategorii w Apple Podcasts.

Na próbie prawie 19 milionów odcinków opublikowanych w latach 2005 – 2019 wyliczył że średnia bez podziału na kategorie wynosi 41 minut i 31 sekund. W porównaniu do zeszłorocznych wyliczeń widać tendencję spadkową. Kategoria w której jest Radiogram, czyli technologia ma średnią długości 30 minut. Jeśli jesteś ciekaw jak twój podcast wypada w porównaniu do innych, zapraszam do artykułu.

Sylwetka Mordercy

Marcin Myszka do swojego kryminalnego portfolio dodał kolejny podcast. Sylwetka Mordercy to podcast który w kolejnych sezonach będzie opisywał największych polskich zbrodniarzy. Sezon pierwszy skupia się na postaci Grzegorza Tyklewicza.

Podcast Sylwetka Mordercy

Z tego co można zobaczyć na stronie Marcina wygląda na to że jest to jego pierwszy podcast który nie będzie dostępny na YouTube, lecz tylko w aplikacjach do podcastów.

W ciągu miesiąca podcast Sylwetka Mordercy znalazł się w pierwszej 10 polskich podcastów na Spotify. 7 grudnia w pierwszej dwudziestce znajdowały się 4 podcasty kryminalne z czego 2 należą do Marcina. Podcast dodałem oczywiście do listy polskich podcastów kryminalnych.

Przyszłość RSS

Stary dobry RSS. Może nie idealny, ale na chwilę obecną gwarantujący niezależność podcastingu. Wszyscy wiemy że mógłby zawierać więcej informacji.

Z ideą rozbudowy, a właściwie dołączenia nowych tagów do sprecyfikacji wystąpili Todd Cochrane i Rob Greenlee z hostingu Blubrry. Kilkukrotnie wysuwali już takie propozycje wcześniej jako hosting, ale bezskutecznie. Zdali sobie sprawę, że aby się to udało musi to być działanie całej społeczności podcastowej. Zaczynając od podcasterów, poprzez developerów aplikacji, hostigni, a na dużych graczach takich jak Google czy Apple Podcasts kończąc. Jako przykłady nowych tagów które mogły by być dodane, i co ważne rozpoznawane podali:<podcast-transcript> i <podcast-merchandise>

W trakcie Podcast Movement Evolution w lutym, odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich grup które wymieniłem wcześniej, aby przedyskutować propozycje i opcje.

RSS ma braki to fakt. Pojawiają się projekty i propozycje nowych protokołów które np. pozwalały by na identyfikację użytkownika, czy komentarze do odcinków widoczne w aplikacjach. Lecz mam wrażenie że dopóki wielcy gracze nie dogadają się co do standardu to nic się nie zmieni. Jak wiadomo Google, Apple czy Spotify nie muszą być szczególnie zainteresowane w rozbudowie otwartego standardu. Na pewno przyjdą zmiany, pytanie tylko co wymusi je wcześniej podcasterzy, dzięki takim propozycjom jak ta od Todda i Roba, czy rynek reklamodawców. Jedno jest pewne, zmiany nie nastąpią szybko.

Radiogram poleca

Od zeszłego tygodnia wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę.

Do posłuchania.

Daniel Mróz prowadzi podcast z opowiadaniami przyrodniczymi dla dzieci Bliżej Lasu. W tym odcinku który polecam usłyszysz o kaczuszkach i ich zmarźniętych nóżkach.

Czy wiedziałeś że Adam Klimek z programu Samochód Marzeń ma swój podcast? Jest oczywiście o samochodach, a nazywa się Ostry zakręt.

Co jemy? A właściwie to rozmawiają Karol Rudnicki i Kuba Gadomski z Karolem Okrasą w jego restauracji Platter. Smacznego

Do poczytania
Transkrypcja odcinków jest ważna i warto ją mieć. Klaudyna Maciąg przygotowała 6 punktową listę z wyjaśnieniami dlaczego jest to ważne.

Jak poprawić swoje wywiady? To artykuł od Damiana Redcliffa w którym znajdziesz 6 kroków jak to zrobić. Od przygotowań do edycji. Moim ulubionym jest „milczenie jest złotem”

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Marek Rak Autor: Marek Rak

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.