Korona wirus w polskich podcastach

K

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Korona wirus i polski podcasting

Nie będę wam opowiadał o wirusie. Wiadomości na jego temat można ostatnio usłyszeć, przeczytać i obejrzeć wszędzie. Tym bardziej że nie jestem lekarzem, czy też epidemiologiem.

Znam się jednak na podcastach. Dlatego powiem wam jak polskie podcast zareagowały na ten temat. Statystycznie.

Na zachętę do słuchania przedstawiam wykres wzrostu publikacji odcinków o wirusie w polskich podcastach.

korona wirus i polski podcasting

Zapraszam do słuchania.

Transkrypcja

Top 200 od Chartable

Chartable uruchomiło zestawienie Top 200. Co tydzień w każdą środę będą publikowali nowe zestawienie najbardziej popularnych podcastów.

Obok zestawienia globalnego, będą również zestwienia krajowe. Na chwilę obecną dostępne są Top 200 dla Stanów, Brazyli, Indii i Chin. Chartable planuje wprowadzenie kolejnych krajów. Mam nadzieję że zawita tam również Polska.

Dostępne są również zestawienia dla podcastów zdobywających popularność, jak i z podziałem na kategorie w jakich są publikowane.

Czym różni się ten ranking od np. zestawienia Apple?

Apple przygotowuje swój ranking na podstawie średniej wyciągniętej z nowych subskrypcji w ostatnim okresie. Niektórzy twierdzą że jest to okres ostatnich 24, inni 48, a jeszcze inni 72 godzin. I żeby było jasne, komentarze i oceny nie mają tu żadnego znaczenia, tak samo jak ilośc pobrań.

Dodatkowym elementem który należy wziąć pod uwagę jest fakt, że zestawienie Apple jest przygotowywane tylko na podstawie danych od użytkowników aplikacji Apple Podcasts. Dlatego też słuchacze z telefonami Androida, czy użytkownicy Spotify nie są w nim uwzględniani.

Chartable natomiast mierzy ilośc pobrań danego podcastu na podstawie swoich statystyk, które powstają przy wykorzystaniu prefixu który trzeba dodać w ustawieniach na swoim hostingu. Dzięki temu bez względu na aplikację z jakiej korzystasz mogą zliczać pobrania podcastów.

Warto również wspomnieć że Chartable od 12 lutego posiada certyfikację IAB 2.0
Jeśli masz już konto na Chartable i dodałeś ich prefix do swojego hostingu, możesz się zgłosić swój podcast do rankingu.

Odpowiadaj na komentarze

Serwis Podchaser który umożliwia między innymi ocenianie i komentowanie podcastów, wprowadził odpowiedzi do komentarze.

Podchaser umożliwia odpowiadanie na komentarze

Od zeszłego tygodnia można odpowiadać jako podcast na pozostawione oceny.

Jest to coś, co zdecydowanie odróżnia ten serwis od tego co oferuje Apple Podcast, gdzie nie mamy takiej możliwości.Jeśli ktoś zostawi nam komentarz z którym kompletnie się nie zgadzamy, nie mamy tam możliwości na odpowiedź.

Drugim czynnikiem który przemawia na korzyść Podchaser jest fakt że w porównaniu do Apple Podcasts komentowanie jest możliwe i o wiele łatwiejsze, przy użyciu urządzeń z Androidem, które są o wiele bardziej popularne w naszym kraju.

Jeśli jeszcze, jako podcaster, nie posiadasz konta na Podchaser to polecam jego założenie. Tym bardziej że twój podcast, prawie na 100% już tam jest.

Jeśli jesteś słuchaczem, to również warto tam zajrzeć, ocenić i skomentować wasz ulubiony podcast. Radiogram również tam jest, a najłatwiej możecie mnie znaleźć poprzez link Radiogram.pl/ocena

Borys odpowiada: Zarabiaj na podcaście

W zeszłym tygodniu wspominałem wam o zaproszeniu do współpracy od Tandem Media jakie wysłał Borys Kozielski do podcasterów. Wykorzystanie adresów mailowych pobranych z RSSów, i dodanie ich do listy subskrypcyjnej wzbudziło sporo kontrowersji. W odpowiedzi Borys nagrał odcinek Zarabiaj na podcaście gdzie wyjaśnia cały pomysł i przeprasza za zamieszanie jakie spowodował.

3 Wieczór Fanów Podcastów

30 marca w Warszawie można będzie się spotkać z Maciejem Okraszewskim, twórcą podcastu Dział Zagraniczny.

Spotkanie organizuje Kamil Bałuk i Instytut Reportażu w ramach 3 Wieczoru Fanów Podcastów. Wcześniej Kamil organizował podobne spotkania z Joanną Okuniewską i twórcami audioserialu Czarny Romans.

Breaker na Androida

Aplikacja do słuchania podcastów Breaker, jest już dostępna na Androida.

Breaker na Androida

Co wyróżnia tą aplikację?

Oprócz standardowych funkcji jakie oferuje większość aplikacji, można w niej obserwować swoich znajomych, i dzięki temu widzieć jakich podcastów słuchają. Możemy również prowadzić dyskusje na temat konkretnych odcinków lub podcastów.Możliwe jest również pozostawianie komentarzy pod odcinkami.

Co wyróżnia wersję na Androida?

Komentarze w aplikacji Breaker

Umożliwia ona podgląd komentarzy na osi odtwarzania odcinka. Czyli możemy wskazać który konkretny moment w odcinku komentujemy. Odtwarzając odcinek z takimi komentarzami aplikacja będzie wyświetlała je w momencie do którego się odnoszą. 

Breaker nie jest zbyt popularną aplikacją, szczególnie w Polsce. Być może było to spowodowane właśnie brakiem wersji na telefony z systemem Android. Sam pomysł umożliwienia komentowania i obserwowania innych użytkowników jest ciekawym podejściem. Może warto więc wypróbować tą aplikację?

Listy podcastów

Łukasz Witkowski przygotował na Podchcaser kilka ciekawych list polskich podcastów. Na jego koncie znajdziecie listy obejmujące:

  • seriale
  • bezpieczeństwo w IT
  • popkulturalne
  • prawo
  • ksiązki
  • naukowe

Najnowszymi listami są te z podcastami przygotowywanymi przez polskie radia. Łukasz zebrał podcasty od 8 rozgłośni radiowych. Więc jeśli masz swoją ulubioną audycję radiową której archiwalne wydania chciałbyś posłuchać, to warto sprawdzić te listy i dodać je do obserwowanych.
W zestawieniach brakuje mi tylko listy polskich podcastów zajmujących się podcastingiem, być może Łukasz przygotuje i takie zestawienie. Nie mam nic przeciwko 😉

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Odnośnik do pliku RSS znajdziecie na końcu notatek do tego rozdziału na Radiogram.pl/55
Do posłuchania:

  • How to be Superhuman. To podcast od RedBulla który przedstawia ludzi którzy przekroczyli granice wytrzymałości nieosiągalne dla przeciętnego człowieka. Prowadzącym jest Rob Pope zwany również jako prawdziwy Forest Gump. Polecam ze względu nie tylko na tematykę, ale również na świetne wykonanie.
  • Kto z nas nie chciałby wyrobić sobie dobrego nawyku? Może czytania książek lub zwalczenia nawyku odkładania spraw na później? Podcast Małymi Krokami zajmuje się właśnie takimi nawykami, ale robi to w inny sposób. Maciek i Rafał w pierwszym odcinku o danym temacie (np. czytanie) najpierw omawiają dany problem, a w następnych 2 odcinkach wprowadzają rozwiązania w życie i je relacjonują. W ostatnim 4 odcinku serii, podsumowują swoje obserwacje i weryfikują jakie metody zadziałały, a jakie nie. Bardzo mi się podoba formuła i podejście do tematu. Serdecznie polecam.

Do pooglądania:

  • Jak działa dźwięk w pomieszczeniach? To film od Acoustic Geometry. Jeśli planujesz przygotowanie pokoju do nagrywania, lub chcesz lepiej zrozumieć co powoduje dźwięk odbity od powierzchni, to polecam ten filmik.

Do poczytania:

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty. Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy.  Zapraszam więc na stronę Najlepsze Polskie Podcasty

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.