Kategorie podcastów, a reklamodawcy

K

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

Czy reklamodawcy zwracają uwagę na kategorie podcastów?

Masz podcast w którejś z tych kategorii sport, kultura, technologia, komedia lub historia?

Według raportu Voxnest, są to kategorie podcastów które w Europie przynoszą największe zyski z reklam. W raporcie znajdziesz również amerykańskie top 5 kategorii. Co ciekawe różnią się tylko 1 pozycją.

Raport uwzględnia również informacje, w jakich porach dnia jest odsłuchiwane najwięcej reklam w danej kategorii.
Dla każdej kategorii znajdziesz również listę największych reklamodawców. W Europie 3 największych to Volkswagen, Audi i Lidl.

Z podcastu do radia.

Można? Można!

3 października w radiowej Czwórce można było usłyszeć reportaż pt. Podcaster. Hanna Bogoryja-Zakrzewska przedstawia w nim 15 letniego podcastera Oskara Kościańskiego.Oskar prowadzi podcast Droga do sukcesu.

Podcast Trends Report 2019

Dla miłośników raportów i statystyk mam nową dawkę danych. Discoverpods opublikował swoje badania trendów w podcastingu.

Odpytali 1203 osoby o to gdzie i jak słuchają i ile czasu spędzają słuchając. Ciekawą informacją którą tam znalazłem jest gdzie znajdujemy nowe podcasty. Na pierwszym miejscu jest to wzajemna promocja podcastów, na drugim polecane przez znajomych. Dopiero na trzecim miejscu znajdują się media społecznościowe, na których skupia się większość z podcaterów.

Więcej danych w raporcie.
Kiedy w końcu doczekamy się solidnego raportu na temat polskiego podcastingu? Chyba nie prędko…

Podcasting w edukacji.

Jak podcasting może pomóc nauczycielom i wykładowcom? Odpowiedź wydaje się prosta. Jenna Spinelle, w swoim artykule o współpracy podcasterów z wykładowcami zaznacza jednak, że wzrasta ilość produkcji tworzonych specjalnie na ten rynek. Podcasterzy we współpracy z nauczycielami, firmami i sieciami podcastów tworzą specjalne podcasty przeznaczone do nauczania. Powstają również podcasty dla nauczycieli. W artykule znajdziecie przykłady takich podcastów i ich zastosowań.

Ja nie znam żadnego podcastu tego typu w Polsce, ale może ty znasz podcasty tworzone przez wykładowców bądź nauczycieli? Jeśli tak to daj mi znać.

Aplikacja Synth do notatek

Serwis Gosynth.com testuje wersje beta aplikacji Synth 2.0. Ma ona umożliwiać tworzenie krótkich notatek do odcinków.Notatki tworzone są na podstawie wycinka transkrypcji. Będzie się można nimi dzielić w mediach społecznościowych.

Tak jak wspomniałem aplikacja jest w wersji beta. Na chwilę obecną obsługuje tylko język angielski, lecz twórcy zapowiadają inne języki kiedy tylko zakończą testy aplikacji. Jeśli chciałbyś przetestować jej działanie to można się zapisać na listę beta testerów.

Darmowy hosting z opcją monetyzacji.

Darmowy hosting RedCircle wprowadził nową funkcję paywalla dla podcastów u siebie hostowanych.
Wcześniej w tym roku wprowadzili już jedną formę monetyzacji, poprzez jednorazowe wpłaty.

Dzięki nowej funkcji podcasterzy mogą zarabiać na swoim kontencie, a jak zaznacza RedCircle była to opcja o którą twórcy najczęściej prosili. 


Jako pośrednik RedCircle pobiera odpowiedio 4.5% przy wpłatach jednorazowych, i 12% przy wpłatach za dostęp przez paywall.Zaznaczają że są to jedne z najniższych stawek w branży. O RedCircle mówiłem już w odcinku 11 pt. Google będzie przeszukiwać podcasty.

Jak przygotować miejsce do nagrywania.

Jak poprawić jakość dźwięku w swoim podcascie? Co można zrobić samemu bez inwestowania pieniędzy?

Discoverpods podaje 6 podpowiedzi które ci w tym pomogą. Każda z nich jest oczywiście opisana szczegółowo. Dotyczą one w większość miejsca gdzie nagrywamy.

Dwie najciekawsze to według mnie:

 • – meble są twoim przyjacielem
 • – nie zapomnij najpierw przetestować

Seminarium Reportażystów Radiowych.

W dniach 14 – 16 października odbędzie się w Warszawie Seminarium Reportażystów Radiowych.

Jeśli myślisz o nagrywaniu podcastu reporterskiego to warto się tam wybrać. Będą wykłady o budowaniu scen w oparciu o dźwięk, o muzyce w reportażu i wykład Reportażysty Roku.

Pamiętaj tylko że ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji znajdziesz na stronach Polskiego Radia.
A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o reportażu to polecam stronę torbareportera.pl

Mini news.

 • Google Podcast Creator Program wraz z PRX przygotowują serię filmów pod tytułem 101 Podcasting – która ma ułatwić wejście nowym osobom do podcatingu. Ta seria ma się pojawić już niedługo.

  https://twitter.com/prx/status/1178652234315382784
 • Dwa małe newsy tym razem o Radiogram.

  Za kilka dni pojawi się moja rozmowa z Martą Niemirą z Agencji Słucham. Jeśli nie wiesz czego się spodziewać po współpracy z agencją, jak taka współpraca wygląda od zaplecza i co może interesować reklamodawców to serdecznie zapraszam.

  Jak może zauważyliście, to od początku wakacji trochę eksperymentowałem z tematami i treścią odcinków. Postanowiłem to usystematyzować i wprowadzić na stałe odcinki o nagrywaniu podcastu.
  Od dzisiaj odcinki taki jak ten będą miały PN na początku czyli podcast news, a odcinki o nagrywaniu NP czyli nagrywam podcast.
  Jeśli pojawią się rozmowy z gośćmi będą miały z przodu RR czyli Rozmowy Radiogramu.


  Odcinki z newsami nadal będą co tydzień, a odcinki o nagrywaniu dodatkowo co dwa tygodnie. Rozmowy będą się pojawiały nieregularnie.
  Mam nadzieje że to pomoże wyselekcjonować materiał który was interesuje najbardziej.

Radiogram Poleca #31

Do posłuchania:

 • Paweł Opydo który był związany z podsłuchane.pl teraz pracuje w RMF FM i odpowiada tam właśnie za podcasty. Rozmowę z Pawłem możesz posłuchać w odcinku Podcasting w Polsce od Borysa Kozielskiego. Tak przy okazji, Borys moje zdjęcie zostało zaktualizowane więc jestem już globalnie rozpoznawalny 😉
  https://pca.st/x54lb8qb
 • Nieidealne historie, czyli pierwszy w Polsce podcast fabularny.Autor Rafał Chojnowski wykorzystał do produkcji głosy wielu podcasterów między innymi z podcastów: Rozwój Osobisty Dla KażdegoPodcast CharyzmatycznyZawodowcyPrzedsiębiorcy z WyboruDo Początku czy Prawo Dla Biznesu

  Cały sezon projektu Nicki możesz odsłuchać na swojej ulubionej aplikacji. W produkcji jest już nowy sezon.
  https://pca.st/eNzn
 • Mała ciekawostka.Czy słyszeliście kiedyś o prepersach? Nawet jeśli jest to termin kompletnie ci obcy to jest taki podcast poświęconemu temu tematowi. Nazywa się oczywiście Preppers Podcast.
  https://pca.st/45BU

Do czytania:

 • Na stonie Torba Reportera – Reportaż w praktyce – znajdziesz relację z MDP w Poznaniu. Jest to spojrzenie z punku widzenia radiowczyń? radiowców z krwi i kości. Warto przeczytać. 
  https://torbareportera.pl/podcasty/pyrcaster/
 • Ile zarabiają podcasterzy? Ciekawy artykuł od Jacka Rhysidera. Spojler: 99% nie zarabia nic. Niby żadne zaskoczenie, ale w artykule znajdziesz wyliczenia ile zarabiają najwięksi gracze na rynku, tak wytwórnie podcastów jak i indywidualni podcasterzy. 
  https://lime.link/blog/how-much-money-do-podcasters-make/

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Marek Rak Autor: Marek Rak

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.