Jak z dobrego podcastu zrobić jeszcze lepszy.

J

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Jak z dobrego podcastu zrobić jeszcze lepszy?

Słucham dużo podcastów. Czasami są to pojedyncze odcinki, czasami kilka, a niektóre podcasty lądują w czytniku jako obserwowane.

Często pierwsze zaciekawienie, czy to z powodu tytułu, czy nazwy podcastu nie znajdowało potwierdzenia w odcinku. Dobrze zapowiadający się podcast nie spełniał oczekiwań.

Zacząłem zbierać notatki o tym co irytuje w dobrze rokujących podcastach. Mogę powiedzieć że mam już zebrane wszystkie symptomy które skazują dobrze zapowiadający się podcast na przeciętność.

Jakie to są symptomy? Jak z dobrego podcastu zrobić jeszcze lepszy? O tym możesz posłuchać w tym odcinku.

Grudzień w polskich podcastach.

Po słuchalności odcinka gdzie mówiłem o polskim podcatingu w liczbach, widać wyraźnie że jest to temat który jest dla was interesujący.

Dlatego będę robił takie krótkie podsumowania mijających miesięcy w polskich podcastach.

Dziś będzie o grudniu. I tak od 1 do 31 grudnia przybyło 87 polskich podcastów. Co ciekawe 43 z nich można znaleźć na Anchor i Spreaker. Odpowiednio 21 podcastów na Anchor, i 22 na Spreaker. Wygląda na to że są to dwa najpopularniejsze hostingi w Polsce. 

Z ciekawostek:

  • pojawiło się aż 6 podcastów religijnych,
  • Radio Kielce dodało trzy podcasty historyczne dotyczące drugiej wojny światowej,
  • Mercedes Benz Polska ruszył ze swoim podcastem na SoundCloud (!sic) sytuację ratuje prowadzący Rafał Jemielita którego możecie znać z Automaniaka,
  • fundacja WWF polska (World Wide Fund for Nature) wystartowała ze swoim podcastem.

Częsty problem jaki zauważyłem w nowych podcastach, to brak konkretnego opisu. Takiego który wyjaśnia o czym jest podcast. Niektóre z opisów są stworzone jakby autorzy chcieli, aby temat podcastu pozostał ich tajemnicą, lub wysyłają cię na YT żebyś tam sprawdził ich kanał.

Inną częstą praktyką jest wstawianie jednego zdania z nazwiskiem prowadzącego… Więc jeśli startujesz z podcastem i nie jesteś Joe Roganem to proszę dodaj coś więcej…

Najlepsze polskie podcasty – newsletter

Jak wiecie nie jest łatwo znaleźć dobry podcast. Już niedługo, prawdopodobnie od tego tygodnia powinno to być łatwiejsze.

Możliwe że już o tym słyszeliście, ale jeśli nie to warto przypomnieć: rusza polski newsletter z skupiający się tylko na polecaniu podcastów.

Najlepsze polskie podcasty

Najlepsze polskie podcasty, bo tak się nazywa będzie się ukazywał co tydzień.
Przyznaję się – biorę udział w tym projekcie. Jak wiesz w Radiogramie co tydzień znajduję podcasty, lub odcinki podcastów warte polecenia. Można więc powiedzieć że mam w tym doświadczenie.

Jeśli chcesz chcesz sprawdzić co polecamy w najbliższych tygodniach to dodaj swój email na stronie NajlepszePolskiePodcasty.pl lub skorzystaj ze skrótu Radiogram.pl/npp

Aplikacje gdzie możesz reklamować swój podcast

Aplikacja do słuchania podcastów Castro, wprowadziła możliwość wykupienia reklamy podcastu w aplikacji. Dzięki tej opcji promowany podcast będzie wyświetlany w sekcji Discorver. Ceny są uzależnione od okresu i ilości wyświetleń. Najtańsza opcja kosztuje 249$ za 7 dni do 12.5 tysiąca wyświetleń.

Czy to będzie nowy kierunek w zarabianiu przez darmowe aplikacje? Możliwe, bo Castro nie jest pierwszą taką aplikacją. O wiele bardziej popularna aplikacja Overcast ma taką opcję już od sierpnia.

Czy takie reklamy mają sens? Trudno to określić z perspektywy podcastera bez skorzystania z takiej opcji.

Ma to widocznie sens z perspektywy aplikacji. Overcast ma  na chwilę obecną wyprzedane 7 kategorii z 19 dostępnych. Możliwość wskazania kategorii gdzie będzie widoczna reklama jest główną różnicą pomiędzy Castro i Overcast.
Co ciekawe ceny za reklamy w Overcast są uaktualniane automatycznie na podstawie popytu (lub inaczej ilości sprzedanych slotów). Jeśli interesują cię ceny to tutaj znajdziesz cennik.

Być może pod koniec roku, zaczniemy baczniej przyglądać się polecanym podcastom w aplikacjach, bo może się okazać że będą to płatne promocje.

Darmowa muzyka do podcastów

PremiumBeat udostępnił darmową kolekcję muzyki. W zbiorze znalazło się 50 utworów z różnych gatunków.

Darmowa muzyka do podcastów od PremiumBeat

Muzyka jest kompletnie darmowa i można ją używać tak w osobistych jak i komercyjnych projektach. Aby skorzystać należy jedynie założyć konto na PremiumBeat, wybrać w Free Tracks w filtrze, dodać wybrany utwór do karty i go pobrać.

Spotkania podcasterów

Łódź

Spotkanie organizuje Mateusz z podcastu Misja Muzyka i Szafa Pełna Dzięków. To pierwsze luźne spotkanie podkasterów z Łodzi i okolic i ma na celu wymianę doświadczeń i networking.

Spotkanie rozpoczyna się o 18:00 15 stycznia w Studio Koncertowym nr 10 Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej.

https://www.facebook.com/events/2626236704156817/

Warszawa

WaWaKaster odbędzie się 16 stycznia o 17.30 w Księgarni Radio i Telewizja na ulicy gen. Andersa 29
Temat główny spotkania będzie jeszcze potwierdzony. Warto zajrzeć na stronę wydażenia na FB. https://www.facebook.com/events/1052579151743304/

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę.

W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać https://radiogram.pl/poleca/rss

Do posłuchania.

  • Ostatnie zamieszanie z Robertem Kubicą i to dotyczące F1 i serii DTM jest dobrą okazją, aby posłuchać odcinka Podcastu Radioaktywnego w którym Małgosia Zmaczyńska rozmawia z Cezarym Gutowskim głównie o Robercie, ale również o teamach i padoku F1
  • Bardzo Fajny Magazyn Muzyczny to podcast który został reaktywowany pod dłuższej przerwie. Prowadzący – Bemol zaprasza Cię na dawkę jazzu, soulu, funku i progresii
    • adres

Do poczytania.

Do oglądania

Kolejny film od Marcina Hinza. Tym razem Marcin skupił się na edycji, a konkretnie na cięciu i składaniu wypowiedzi, kiedy np. pomylimy się w czasie nagrywania.

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.