Jak nagrać podcast?

J

Jak nagrać podcast? Zanim zaczniesz nagrywać zadaj sobie 3 wydawało by się proste pytania, które pomogą ukierunkować twój pomysł na podcast. A jeśli masz już podcast te pytania pomogą ci zweryfikować, lub przypomnieć sobie dokąd zmierza.

3 pytania zanim zaczniesz nagrywać

Ten artykuł powstał na podstawie odcinka podcastu Radiogram z serii: Nagrywam Podcast. W odcinkach z tej serii omawiam tematy które trzeba przemyśleć zanim zaczniesz nagrywać swój podcast. Nie są to kwestie techniczne, lecz bardziej organizacyjne.

Moje podcasty

Radiogram to nie jest mój pierwszy podcast. Właściwe to mój pierwszy podcast nigdy się nie ukazał, nigdy nie został opublikowany. Przygotowywałem go z kolegą i miał być to podcast o piwie. Jedno jest pewne dobrze się bawiliśmy. Nagraliśmy bodajże siedem odcinków które były gotowe już do publikacji. Niestety, nigdy, nikt nie usłyszał tego podcastu. Stwierdziliśmy że prawdopodobnie nikt nie będzie tego słuchał… I nie była to mądra decyzja. Jednak nie był to czas stracony. Zebrałem doświadczenie obycia się z mikrofonem, sposobu operowanie głosem chociaż wiem, że nadal wiem o tym mało. Nauczyłem się techniczne ogarniać temat, typu publikacja, hosting itd.

Mój drugi podcast to Podsmak. Nagrywałem go solo i jest to podcast o jedzeniu. Z wiadomościami na temat składników, przypraw, newsami i odrobiną humoru. Pamiętam że męczyłem się strasznie kiedy go przygotowywałem. Dużo czasu zajmowało mi przygotowanie nowych odcinków, czasami był to nawet cały tydzień. Po kilka godzin każdego dnia. Niestety musiałam przerwać nagrywanie następnych odcinków. Nie miałem na to czasu, zmiana pracy, takie życie. Ten podcast dał mi doświadczenie na temat przygotowywania odcinków. Robienia researchu, pisania skryptów.

Czerwony przycisk, nad nim umieszczony napis REC
Co przygotować zanim zaczniesz nagrywać podcast

Mogę powiedzieć że już wtedy podcasting mnie wciągną. Chciałem nagrywać więcej ale chciałem to robić lepiej. Zacząłem szukać informacji jak nagrywać, jak się przygotowywać, na co zwracać uwagę. I wtedy właśnie wpadłem na pomysł Radiogramu. Zdałam sobie sprawę że zbieram tak dużo informacji na ten temat, że powinienem się tym podzielić. Więc wpadłem na szatański pomysł że stworzę podcast gdzie informacjami na temat podcastingu będę się dzielił z osobami takimi jak ja. Osobami które szukają informacji, pomocy i wskazówek. I tak powstał Radiogram. Podcast gdzie ciągle się ucząc, dziele się tym co sam się nauczyłem.

Dlaczego ci o tym mówię? Czy zauważyłeś coś w tych historiach?

3 pytania

W pierwszym przypadku (podcast o piwie) nie zdefiniowałem kto będzie słuchał naszego podcastu. Doszedłem do wniosku że nikogo to nie zainteresuje, całkowicie zresztą bezpodstawnie. W drugim przykładzie (podcast PodSmak) nie wiedziałem dla kogo, i co do końca chcę przekazać. Przez to że mam duże doświadczenie w gotowanie wydawało mi się, że informacje które przekazuje są banalne, więc muszę szukać głębiej, dokładniej, i dostarczać jak najwięcej detali i szczegółów. Dlatego ciągle nie miałem wystarczająco dużo czasu.

Trzy różnokolorowe balony na gorące powietrze, unoszące się na tle niebieskiego nieba.
3 pytania zanim zaczniesz nagrywać podcast

W każdym przypadku powinienem najpierw zadać sobie 3 pytania:

  1. Dlaczego nagrywasz podcast? Co chcę osiągnąć przez nagrywanie podcastu. Czy rozwijasz swoją markę osobistą? Czy może chcesz budować społeczność wokół wydarzenia lub np. serialu filmowego. Może chcesz rozpowszechniać jakąś ideę. Musisz wiedzieć czy cel jest materialny, mam na myśli finansowy, czy może korzyść nie koniecznie materialna…
  2. Dla kogo nagrywasz podcast? Musisz wiedzieć kto jest twoim odbiorcą i z kim będziesz rozmawiał… Tak rozmawiał, bo uważam podcast jako formę rozmowy. Dzięki temu będziesz wiedział jak się wyrażać. Czy mówić jak do kogoś kto nigdy nie spotkał się z tematem, branżą czy hobby o którym mówisz? Czy może używać „slangu” branżowego. Będziesz wiedział czy możesz używać skrótów myślowych… Osoby które znają temat bez problemu sobie poradzą i zrozumią twoje intencje. Nowicjusz w temacie może się pogubić…
  3. Co chcesz przekazać? Czy to będzie twoja wiedza? A może informacje? Może chcesz skupić ludzi wokół siebie lub jakiejś organizacji. Przekazać ideę, pomysł np. bezpiecznego miasta. To pytanie „co chcesz przekazać” będzie najważniejsze z tych 3 pytań.

Moja metoda

Na niebieskim stole kubek kawy, słuchawki, oraz notes i długopis.
Zapisz swoje skojarzenia

Jak to zrobić? Ja robię to metodą analogową, czyli klasyka: notes, długopis. Po stronie na każde pytanie:
• Dlaczego
• Dla kogo
• Co przekazać
Przez tydzień zapisuję krótkie skojarzenia które przychodzą mi do głowy. Niektóre z nich pojawiają się całkiem niespodziewanie. Im więcej tym lepiej, bez ograniczeń. Nawet jeśli jakieś skojarzenie wydaje ci się nieprecyzyjne, śmieszne lub dziecinne. To nadal jest skojarzenie. Robię tak przez tydzień aby codziennie podchodzić do tematu ze świeżą głową. Później siadam i sortuję te spostrzeżenia. Zostawiam te które faktycznie coś wnoszą do pomysłu.


Możesz to zrobić w sposób który będzie najwygodniejszy dla ciebie. Karteczki samoprzylepne, mapa myśli czy burza mózgów jeśli nagrywasz w kilka osób. Zrób sobie taką listę odpowiedzi na te trzy pytania. Nawet jeśli masz już podcast. Przeczytaj ją sobie co kilka odcinków, i porównaj ją do tego co robisz w odcinkach. I najważniejsze ta lista może się z czasem zmieniać. A właściwie powinna. Cele i przeznaczenie podcastu będzie się zmieniało wraz z liczbą nagranych odcinków. A tych nagranych życzę ci jak najwięcej.

Planujesz swój podcast?


Jeśli planujesz nowy podcast daj znać z chęcią posłucham. W sekcji Jak przygotować podcast znajdziesz więcej odcinków o przygotowywaniu podcastu.
I jeszcze jedno. I ty i ja chciałbym posłuchać nowych interesujących podcastów. Na Twitterze Radiogramu znajdziesz podcasty i odcinki polskich podcastów które polecam, pod wspólnym hasztagiem: #RadiogramPoleca. Jeśli znalazłeś interesujący podcast lub odcinek, daj mi znać podzielimy się nim z tymi którzy jeszcze go nie znają.
Radiogram jest również na Facebook

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.