Intro podcastu jest ważne

I

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Dlaczego intro podcastu jest ważne?

Intro jest czymś więcej niż myślisz.  Dlaczego? Jest wiele podcastów na ten sam temat:

  • samodoskonalenie
  • finanse
  • książki
  • kryminalne itd.

Wiele z nich odnosi sukcesy pomimo tego, że są inne podcasty w tej samej tematyce.  Więcej – często jest tak że oprócz oczywistego pierwszego miejsca w danej kategorii są inne które też odniosły sukces. W czym więc tkwi sekret?

Ty! I to co dostarczasz jako treść, oraz sposób w jaki to robisz.
I pierwszym miejscem gdzie twój słuchacz spotyka się z tobą i tym co dajesz jest twoje intro.

Intro podcastu jak przywitanie, podanie ręki, uścisk dłoni, spojrzenie w oczy i pierwsza wymiana zdań. Tym jest twoje intro. Pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na swoim słuchaczu jest tak samo ważne w podcaście jak pierwsze wrażenie w codziennym życiu.

Więcej powodów znajdziesz w odcinku. Zapraszam do słuchania.

Transkrypcja:

Jak duża jest konkurencja dla twojego podcastu?

Zastanawiałeś się kiedyś jak dużą masz konkurencję w swojej kategorii? Na pewno widziałeś kilka, a może nawet kilkanaście podcastów które są zgłoszone w tej samej tematyce. Ale ile jest ich naprawdę?

Jak duża jest konkurencja dla twojego podcastu?

Dan Misener z Pacific Content przyjrzał się temu dokładnie i na podstawie próbki ponad 700 tysięcy podcastów z Apple Podcast zrobił zestawienie ilości podcastów w danej kategorii.

Najbardziej oblegane kategorie to: Religion z 99 tysiącami podcastów, a zaraz za nią Society & Culture z 96 tysiącami.

Najmniej oblegana (i tu niespodzianka) jest True Crime 1576. Prawdopodobnie dla tego że jest to jedna z nowych kategorii które zostały wprowadzone w sierpniu zeszłego roku, a twórcy nie zmienili kategorii w RSS swoich podcastów.

Główna kategoria Radiogramu to Tech News i tu ciekawostka jest tylko 995 podcastów w tej kategorii, a średnia ilość odcinków na kategorię to 49.

Wyniki mogą cię tak jak i mnie zaskoczyć. Trzeba pamiętać że mówimy tu o globalnej ilości podcastów. Może się więc okazać że twój podcast ma dość małą konkurencję w swojej kategorii, szczególnie jeśli uwzględnimy ilość polskich podcastów która na sobotę 22 lutego wynosiła 2658

Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda sytuacja dla twojego podcastu w tym artykule możesz sprawdzić dokładnie wszystkie kategorie.

Podcastowe Oscary

W zeszłym tygodniu została powołana Akademia Podcastów która ma przyznawać Złote Mikrofony. The Podcast Academy (bo tak brzmi pełna nazwa) ma być odpowiednikiem Akademi Filmowej przyznającej Oskary.

Podcastowe Oscary

W założeniu ma promować świadomość i popularność podcastingu. Wśród założycieli znajdziecie między innymi NPR, PRX, Stitcher, Spotify i Sony. Jeśli jesteście zainteresowani to też możecie zaaplikować o członkostwo w akademi. Musicie spełnić kilka kryteriów między innymi uzyskać polecenie 2 członków akademii. Z tego co słyszałem roczna składka kosztuje to w granicach 100$ rocznie.

W reakcjach na powstanie Akademii można usłyszeć mieszane komentarze, od tych odnoszących się z aprobatą i zadowoleniem, do tych z całkiem przeciwnej strony, wyrażanych czasem dość dosadnie (np. Dave Jackson)

Najczęściej pojawiają się komentarze dotyczące faktu że wszyscy założyciele wywodzą się z radia. Drugim częstym zarzutem jest tworzenia nagrody choć już istnieją podobne oraz obaw związanych z obecnością wśród założycieli przedstawicieli dużych firm.

Czy ta organizacja przetrwa? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć dopiero za rok czy dwa. Choć los jaki właśnie spotkał International Podcast Association (czyli zamknięcie) nie wróży dobrze.

Spotify wprowadza zwiastuny

Spotify wprowadziło zwiastuny do swojej aplikacji. Teraz odcinek podcastu oznaczony jako zwiastun będzie wyświetlany na szczycie listy odcinków zaraz pod opisem podcastu.

Dlaczego warto nagrywać zwiastuny możesz posłuchać w poprzednim odcinku Radiogramu. Spotify ogłosiło zwiastuny na następny dzień po publikacji tego odcinka… Zaciekawiająca zbieżność.
Jak oznaczyć zwiastun?

Dodanie odcinka jako zwiastun można zrobić na dwa sposoby:

  • na hostingu podcastu – oznaczając dany odcinek jako zwiastun, lub trailer (tak będzie się nazywała opcja jeśli wasz hosting nie ma polskiego interfejsu). Na chwilę obecną tak oznaczony odcinek będzie wyświetlany na szczycie listy odcinków w Apple Podcasts, Spotify i niektórych aplikacjach.
  • drugi sposób na oznaczenie odcinka jako zwiastun to przejście do podcasters.spotify.com zalogowanie się i po wybraniu podcastu ze swojego katalogu zobaczycie niebieski przycisk „Set trailer” zaraz obok grafiki. Tam będziecie mogli wybrać dowolny odcinek jako zwiastun.

Warto zapamietać: jeśli będziecie mieli więcej niż jeden odcinek oznaczony jako zapowiedź w swoim podcaście to Spotify oznaczy jako zwiastun pierwszy z nich Jeśli nie chcecie aby ten odcinek występował jako zwiastun, macie dwa wyjścia:

  • pierwsze to zgłosić się do supportu Spotify i poprosić o odznaczenie go z miejsca dla zwiastunów
  • drugi to zmiana oznaczenia odcinka z trailer na np. bonus lub full. Możecie to zrobić na waszym hostingu.

Profesjonalna muzyka do podcastów i to za darmo

Temat wykorzystywania muzyki czy efektów w podcastach chyba zawsze będzie się przewijał w dyskusjach na grupach o podcastach. Każdy kto zaczynał przygodę z podcastingiem na pewno zaczepił o ten temat.

Profesjonalna muzyka do podcastów i to za darmo

Dzięki prowadzącym podcast Torba Reportera które udostępniły tą informację na swoim profilu FB ja również mogę wam ją przekazać.

Artur Giordano jest zawodowym kompozytorem który komponuje muzykę dla radia, telewizji czy to do reportaży, dokumentów czy filmów. Udostępnił on na swojej stronie spory zbiór muzyki którą możecie wykorzystać do celów niekomercyjnych. Katalog jest naprawdę imponujący. Zanim zaczniecie korzystać polecam przeczytać zakładkę “warunki korzystania”.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. Odnośnik do pliku RSS playlisty.

Do posłuchania:

  • Rozmowa podróżnicza nagrała rozmowę z Mirosławem Wlekłym o Tonym Haliku. Jeśli nie słyszałeś o tej barwnej postaci, to na pewno nie będziesz zawiedziony. Jeśli znasz Tonego Halika to w tej rozmowie poznasz szczegóły o których na pewno nie słyszałeś… Obiecuję.
  • We Need More Space to podcast gdzie Radek Grabarek prowadzi rozmowy z miłośnikami, ale również profesjonalnymi astronomami o kosmosie. W tym odcinku posłuchacie o przyszłości eksploracji księżyca.

Do poczytania:

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty. Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy.  Zapraszam więc na stronę NajlepszePolskiePodcasty.pl

Miłego podcastowania i do usłyszenia za tydzień!

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.