Google Podcasts Manager

G

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Korekta transkrypcji: Agata Podsiadły

Google Podcasts Manager

Google udostępniło swój panel administracyjny dla podcastów pod nazwą Google Podcasts Manager.

Jak wspominałem Wam w odcinku 62 pt. „Co to jest RSS w podcaście?”, zapisałem się i uczestniczyłem w testach serwisu. Niestety nie mogłem nic wcześniej powiedzieć, ponieważ pierwszą rzeczą, którą zobaczyłem po uzyskaniu dostępu do konta była informacja o restrykcyjnej poufności, dotycząca wszystkiego, co jest związane z managerem podcastów.

Teraz każdy z podcasterów może mieć dostęp do swojego konta, ale należy wcześniej zweryfikować swoje prawa. Cały proces polega na podaniu adresu RSS podcastu, skąd Google pobierze nasz adres email i na niego wyśle link weryfikacyjny.

Google Podcasts Manager po polsku

Co znajdziemy w managerze?

Po zalogowaniu w panelu administracyjnym będziemy mieli dostęp dwóch wykresów. Pierwszy to ilość odsłuchań podcastu, a drugi to łączny czas odsłuchań liczony w minutach.

Uwaga: liczba odsłuchań jest podawana na podstawie 5 sekund przesłuchanych przez użytkownika. Dla przypomnienia, standardem jest 60 sekund.

Te same wykresy, ale dla poszczególnych odcinków, uzyskacie klikając na tytuł konkretnego odcinka. Zobaczycie tam również trzeci wykres, który przedstawia utrzymanie uwagi słuchaczy w czasie jego odsłuchiwania oraz średnią czasu odsłuchań.

Kiedy przejrzałem serwis, to przyznam się, że byłem zawiedziony. Według mnie statystyki, które oferuje, są mało przydatne, no może oprócz wykresu utrzymania uwagi. Jest kilka powodów, które mają wpływ na moją ocenę.

Po pierwsze wspomniane wcześniej 5 sekund jako jedno odsłuchanie, które uniemożliwia porównywanie odsłuchań z innymi statystykami. Po drugie Google Podcast Manager nie oferuje na chwilę obecną API, więc dostawcy hostingów nie mogą dołączyć tych wyników do swoich statystyk.

Są jednak plusy, a właściwie to jeden. Dzięki managerowi możemy dodać swój podcast do Google Podcasts, nawet jeśli nie ma on swojej strony internetowej.

Przy tej opcji mogą pojawić się problemy, jeśli wcześniej przenosiliście taki podcast pomiędzy hostingami i na przykład gdzieś pozostały linki do starego RSS, które Google zindeksowało. W takim przypadku będziecie musieli skorzystać z formularza, gdzie możecie zgłosić tego rodzaju problemy. Ten sam formularz należy wykorzystać, jeśli Wasz podcast jest już w Google Podcasts, ale linkuje do złego RSS.

I tu mała uwaga: cały serwis, tak jak i pomoc, jest dostępny w języku polskim. Natomiast formularz tylko w języku angielskim.

Podsumowując: choć moje wrażenia nie są do końca zbyt dobre, to mam nadzieję, że jest to pierwsza wersja serwisu i będzie ona nadal udoskonalana. Jako największy, a właściwie jedyny, plus widzę możliwość dodawania i korygowania RSS’ów podcastów. Poczekamy i zobaczymy, czy Google będzie dodawało nowe funkcjonalności do swojego managera podcastów.

Odtwarzacz podcastów w WordPress

Jeśli masz zainstalowany w WordPress plugin Jetpack, to w jego najnowszej wersji dodano blok odtwarzacza podcastów.

Odtwarzacz podcastu dla WordPress

Po dodaniu bloku do wpisu bądź strony, wklejamy RSS podcastu i odtwarzacz jest gotowy.

W ustawieniach możemy zmieniać kolory, ilość wyświetlanych odcinków, widoczność okładki i opisu odcinka; możliwe jest również dodanie własnego CSS’a.

Ten blok może być w łatwy sposób wykorzystany do przekształcenia prawie każdego tematu WordPressa na stronę podcastu.

Darmowe szkolenie o storytellingu w podcastach

W poniedziałek i wtorek będzie można za darmo obejrzeć szkolenie prowadzone przez Alexa Blumberga o opowiadaniu historii w podcastach.

Szkolenie będzie dostępne na platformie CreativeLive. Będzie można je obejrzeć, nawet jeśli nie macie tam konta.

Pulitzer dla This American Life

Podcast This American Life otrzymał nagrodę Pulitzera przyznaną po raz pierwszy podcastowi.

Konkretnie to nagrodę otrzymały Molly O’Toole i Emily Green, autorki odcinka The Out Crowd, w którym opowiadają o osobistych odczuciach ubiegających się o azyl Meksykanów, osadzonych w prowizorycznych obozach dla uchodźców w ramach polityki administracji prezydenta Trumpa.

Kategoria, w której podcasty mogą otrzymywać nagrody Pulitzera to Audio Reporting. Więcej o tej kategorii i jak przyznawana jest nagroda Pulitzera dla podcastów możecie posłuchać w odcinku 43 Radiogramu.

Reklamy podcastów w Podcast Addict

Podcast Addict wprowadził możliwość wykupienia reklamy podcastu.

Dostępne są dwie opcje. Pierwsza, i jednocześnie droższa, to wyświetlanie reklamy podcastu na ekranie głównym aplikacji. Druga opcja jest tańsza i pozwala na reklamę w konkretnej kategorii.

Na chwilę obecną zamawianie reklam odbywa się poprzez bezpośredni kontakt mailowy, ale autor aplikacji przygotowuje stronę, gdzie będzie można zamawiać reklamy. Dostępne mają być również statystyki, gdzie będzie można sprawdzić skuteczność. Ceny zaczynają się od 25 $ za miesiąc.

Podcast Addict jest trzecią aplikacją podcastową, która umożliwia wykupienie reklamy. Dwie pozostałe to Overcast i Castro.

Spotify testuje video podcasty?

The Verge donosi, że Spotify testuje podcasty video. Do testów wykorzystano podcast Zane and Heath: Unfiltered. Według źródła, do którego dotarła autorka Ashley Carman, Spotify ma umożliwiać w przyszłości dodawanie video do podcastów i ma się to stać raczej szybciej niż później. Poczekamy, zobaczymy, bo jak zwykle Spotify nie komentuje takich rewelacji.

Jeśli jednak chcecie posłuchać więcej o Spotify, to na stronach Bloomberga możecie obejrzeć wywiad z Danielem Ek CEO Spotify. Porusza tam między innymi podejście Spotify do podcastów, ale również sprawę pozwu, jaki złożył Spotify przeciwko Apple w Komisji Europejskiej. Jeśli nie znasz tematu, to mówiłem o nim ponad rok temu w trzecim odcinku Radiogramu „Spotify wyrusza na wojnę z Apple

Webinar o mikrofonach Shure

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o mikrofonach Shure, to można się zapisać na webinar, który odbędzie się w środę o godzinie 18.

Strona z zapisami.

Radiogram poleca

Do poczytania:

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz, że informacje, które przekazuję, są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

3 komentarze

  • Szkoda, że tak lekko mówisz o podcaście, który przedstawia półprawdy w roku wyborczym w USA. Traktowanie nielegalnych imigrantów za Trumpa jest dokładnie takie same jak za Obamy czy jeszcze wcześniej za Clintona. Obama był prezydentem USA 8 lat i nic nie zrobił w tej sprawie nawet dla tz. Dreamers. A wielokrotnie im to obiecywał. Demokraci byli u władzy i nie rozwiązali tego problemu i teraz krytykują Trumpa za to co sami robili wcześniej. Uważaj gdy powtarzasz za kimś propagandę polityczną, a tak się niestety stało w tym odcinku.

    • Konrad, ja nie komentuję polityki. Podałem jedynie, że nagroda Pulitzera została przyznana dla podcastu i jaki to podcast. Nie oceniam, ani nagrody, ani podcastu.

  • Sorry, masz rację. Po prostu boli mnie to jak bardzo polityczne są te nagrody. Ta nagroda dla podcastu to nic w porównaniu z tym, że dali nagrodę za Projekt 1619. Ale masz rację, ty tylko podałeś informację.

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.