Dlaczego warto nagrywać zwiastuny i trailery podcastów

D

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Zwiastuny i trailery w podcastach

Dlaczego zwiastuny, lub inaczej zwane trailery są przydatne i dlaczego warto je nagrywać?  Czemu nie tylko nowe podcasty powinny mieć zwiastun? W czym są pomocne dla nowych i już istniejących podcastów?

O tym posłuchasz w tym odcinku. Dodatkowo wyjaśnię dlaczego uważam że zwiastuny mogą być najlepszym sposobem na wytłumaczenie czym jest podcasting dla początkujących, i dlaczego są najlepszą reklamą podcastingu.

Transkrypcja newsów:

Chartable i Spreaker z certyfikacją IAB

Chartable otrzymało certyfikację IAB. Ogłoszono to 12 lutego. Czy będzie to widoczne w ich statystykach, tak jak zazwyczaj miało to miejsce w tych hostingach które otrzymywały ten certyfikat? Poczekamy i zobaczymy.

Chartable i Spreaker z certyfikatem IAB


W między czasie Spreaker również otrzymał certyfikat IAB. Raczej nic nie przeoczyłem, i dlatego wydaje mi się że nie chwalili się tym specjalnie.

Nie zmienia to faktu że część użytkowników zgłaszała dziwne wyniki w statystykach. Jedną ze zmiennych która zniknęła ze statystyk jest „plays” która pokazywała ile było odsłuchań przez odtwarzacz Spreakera.

Drugą zmianą którą zauważyłem, jest informacja która wyświetla się kiedy najedziecie na znak zapytania przy „total downloads”. Przeczytacie tam teraz że jest to liczba odtworzeń która zawiera odtworzenia przez Spreakera i z zewnętrznych zródeł wliczając w to Apple Podcasts i Spotify.

Zastanawiająca informacja. Szczególnie jeśli chodzi o Spotify. Nigdzie nie widziałem informacji że Spreaker zaczął obsługiwać passthrought od Spotify… Jak więc oni to zliczają?

Jedyną możliwością, jest zliczanie statystyk od Spotify tylko dla podcastów zgłoszonych poprzez Spreakera. W innych przypadkach jest to informacja wprowadzająca w błąd.

No cóż, historia Spreakera i certyfikacji IAB jest długa i dość zagmatwana, i chyba nic w tej kwestii się nie zmieniło… Niestety.

Nagrody dla podcasterów

W najbliższym czasie powinniśmy poznać laureatów dwóch nagród związanych z podcastingiem.

Na koniec lutego poznamy laureatów nagrody Podcaster Roku 2019 którą organizuje Borys Kozielski. O zgłoszeniach do tej nagrody wspominałem wam w odcinku 48. W międzyczasie Borys przygotował stronę gdzie znajdziecie więcej informacji o samej nagrodzie, kapitule i sponsorach.

Kolejna nagroda związana z podcastingiem jest ta organizowana przez BestStream Awards.

Na ich stronach możesz głosować na Podcast Roku. Wśród nominowanych znajdziecie: Tu Okuniewska, Śledztwo Pisma, Kryminatorium, Rock i Borys oraz Dwóch Typów Podcast.

Nagrody dla podcasterów

Ciekawie opisany jest wybór nominacji do tej nagrody. Cytat: “W procesie nominacji wzięło udział blisko pół tysiąca osób z szeroko pojętej branży mediów, popkultury i nowych technologii. Ich propozycje przetwarzał później specjalny algorytm oparty na wielu danych z sieci, wskazując ostatecznie nominowanych.”

Takie same wyniki, bez stosowania zaawansowanych algorytmów można znaleść np. w zestawieniu najpopularniejszych polskich podcastów oferowanym przez Chartable, z wyjątkiem Śledztwa Pisma, ale co ja tam wiem o algorytmach.

Samo głosowanie jest jednak podatne na nadużycia. W ciągu kilkunastu minut oddałem 20 głosów, choć podobno system zliczający nie pozwala na oddawanie wielokrotnych głosów z tego samego IP w ciągu 24 godzin. Dla wyjaśnienia: żeby było „sprawiedliwie” oddałem taką samą ilość głosów na każdy z podcastów.

Wracając do nagrody. Podcasty znajdziemy w kategorii audio, oprócz nich znajdziecie tam również 3 nagrody dla audiobooków.

Te ostatnie dwa zdania, to mój oryginalny komentarz z 11 lutego. Wczoraj kiedy sprawdzałem kategorię audio okazało się że „algorytm” wyłapał kolejne podkategorie nagród dla podcastów: podcast talk show, podcast story, podcast fakt, podcast kultura/popkultura.

Jeśli chcecie zagłosować to link zajdziecie w notatkach, proszę tylko nie nadużywajcie systemu i nie oddajcie po 100 głosów na raz. Jeszcze się okaże że głosowało więcej osób niż jest słuchaczy w Polsce…

Earborn Media dla Credit Egricole

Mniej Plastiku od Earborn Media

Earborn Media wypuściło swoją pierwszą produkcję brandową. Podcast pod tytułem Mniej Plastiku został stworzony dla banku Credit Agricole. Podcast jest częścią kampanii edukacyjnej rozpoczętej przez bank, która jest również częścią większego projektu Plastic Odyssey. Do końca roku Earborn Media ma stworzyć w sumie 10 odcinków.

Podcastu możesz posłuchać na stronie www.mniejplastiku.pl/podcast

Ile naprawdę kosztuje nagranie podcastu?

W podcaście „Jak nagrać podcast” Krystian Zych zabrał się za wyliczenie ile kosztuje podcast. Dość karkołomne zadanie, jeśli weźmiemy weźmiemy pod uwagę ile zmiennych trzeba uwzględnić. Pomimo tego Krystian przygląda się wszystkim możliwym kosztom wliczając w to hostingi, oprogramowanie i sprzęt. Warto posłuchać i polecić tym którzy planują swój podcast. Tytuł odcinka to „Ile kosztuje podcast?

Instrukcja obchodzenia się z mikrofonem

Marcin Hinz przygotował nowy materiał o higienie pracy z mikrofonem. Film przeznaczony jest głównie do początkujących podcasterów. Jeśli znasz takiego, lub słuchałeś ostatnio nowego podcastu w którym zdarzają się błędy o których mówi Marcin, to możesz śmiało wysłać im linka w prezencie.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę. W czytniku który używacie, w opcji gdzie dodaje się adres RSS wystarczy wpisać https://radiogram.pl/poleca/rss

Do posłuchania:

  • mam dla was odcinek podcastu który powstał na powstał na podstawie tekstu Janusza Schwertnera: Miłość w czasach zarazy. Jest to ciężki materiał, i na pewno nie do słuchania przy dzieciach. Na pewno wzbudzi was, tak jak we mnie spore emocje.

Do poczytania:

Jeśli szukacie ciekawych polskich podcastów to zapraszam do subskrybowania newslettera Najlepsze Polskie Podcasty. Tam razem z dwiema Agnieszkami, Karoliną i Wojtkiem przygotowujemy dla was co tydzień naszą listę ciekawych odcinków. Skupiamy się na podcastach od twórców indywidualnych, więc zakres tematyczny jest naprawdę spory, i na pewno znajdziesz tam podcast który cię zaskoczy. Nie wierzysz? A czy słyszałeś kiedykolwiek o polskim podcaście który opowiada o chodowli mrówek?

Zapraszam więc na stronę NajlepszePolskiePodcasty

Miłego podkastowania, dla wszystkich po obu stronach, tych przy słuchawkach i tych przy mikrofonach, życzy Marek.

Do usłyszenia za tydzień.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.