Czego słuchają twoi słuchacze?

C

Chcesz wiedzieć jakimi podcastami interesują się twoi słuchacze? A może chciałbyś zareklamować swój podcast w innym podcaście?

Do tej pory na Apple Podcasts można było podejrzeć listę 18 podcastów które subskrybuj ją twoi słuchacze. Teraz w dość łatwy sposób możesz podejrzeć jakie podcasty interesują twoich odbiorców.

Rephonic tworzy trójwymiarową grafikę która to umożliwia. Możesz zobaczyć nie tylko pierwszy poziom pokazujący najbliższe tobie podcasty, ale również powiązania tych podcastów z kolejnymi.

Brzmi zawile?


Dzięki temu wykresowi w łatwy sposób będziesz mógł zdecydować z jakimi z podcastami warto nawiązać współpracę lub w jakich podcastach warto się reklamować.Narzędzie to można wykorzystać jeszcze jeden sposób. Znając zainteresowania swoich słuchaczy łatwiej będzie ci znaleźć kolejne tematy do odcinków.

Spotify wprowadza SAI w kolejnych krajach

Pamiętacie news o SAI od Spotify?Czyli Streaming Ad Insertion?
Mówiłem o tym po raz pierwszy rok temu w odcinku 048: Wiadomości głosowe od słuchaczy. Wtedy był to program testowy.

Spotify uruchomiło dostęp do SAI w UK i Niemczech.

SAI umożliwia dynamiczna osadzanie reklam jaką preroll lub midroll.Raporty słuchalności tych reklam nie bazują na ilości pobrań. Zamiast tego Spotify dostarcza dane o utrzymaniu uwagi i danych demograficznych słuchaczy.

Reklamy bazujące na SAI na chwilę obecną można osadzać tylko i wyłącznie w podcastach produkcji Spotify lub tych które są wyłącznie dostępny na tej platformie.
Możliwe jest wskazanie w jakich konkretnych produkcjach mają pojawiać się spoty reklamowe.

Apple Podcasts na Windowsie?

Apple testuje dwie swoje aplikację Apple Music i Apple Podcast w wersjach na platformę Microsoftu. Obie aplikację są w fazie testów Beta i są to testy zamknięte.

Czy efekty takich prac zobaczymy już w przeciągu kilku miesięcy? Jest to możliwe. Kiedy we wrześniu zeszłego roku po raz pierwszy pojawiły się informacje o testach Apple TV na platformie Microsoftu, już w listopadzie zobaczyliśmy efekty tej pracy.

Udostępnienie aplikacji Apple podcast na Windowsa (bo ta aplikacja nas najbardziej interesuje) byłoby świetnym ruchem ze strony Apple. Tym bardziej że ich aplikacja iTunes nie działa na windows zbyt dobrze i od dłuższego czasu nie otrzymała żadnych aktualizacji. Na efekty jednak na pewno będziemy musieli poczekać – oby krótko.

Podcasty jako źródło Fake Newsów i teorii spiskowych?

Według Associated Press osoby i organizacje promujące teorie spiskowe i anty szczepionkowa znalazły lukę w przepisach i wykorzystują Apple Podcast i Google Podcast do promowania swoich teorii. Jeśli ich kanały na YT czy też konta na Twitterze są blokowane, to podcasty są nadal dostępny na obu platformach. Wyjątkiem jest Spotify które dość radykalnie eliminuje te podcasty ze swojej platformy.

Na Propublica.org możesz przeczytać obszerny artykuł opisujący przypadek Steva Bannona, byłego doradcy Donalda Trumpa.

Czy Apple wprowadzi subskrypcję podcastów?

Według Bloomberga Apple pracuje nad wprowadzeniem w 2021 subskrypcji do podcastów. Ma być to związane z szerszym planem wprowadzania własnych produkcji podcastowych. Według Bloomberga firma alokuje już fundusze na nowe podcasty i ich marketing.

Apple jak zwykle odmówiło komentarza na ten temat.

AdHub od Spreakera

Spreaker uruchomił serwis AdHub. Umożliwia on reklamowanie własnego podcastu na innych podcastach hostowanych przez Spreakera. AdHub jest przeznaczony tylko dla podcasterów.

Reklama będzie dopasowana na podstawie zainteresowań słuchaczy, a konkretniej na podstawie kategorii podcastów które słuchają odbiorcy reklamy.
Reklama może trwać maksymalnie 30 s i musi być zatwierdzona przez Spreakera.

Ceny zaczynają się od 100 $ a kończą na pakietach za 1000 $. W pakiecie najtańszym dotrzesz do 2000 odbiorców i będzie on trwał przez tydzień. Najdroższy pakiet za 1000 $ umożliwia dotarcie do 20 000 odbiorców i trwa przez dwa tygodnie.

Na chwilą obecną Serwis jest dostępny wyłącznie w stanach zjednoczonych.Jest duże prawdopodobieństwo że już niedługo będzie dostępny również na rynku europejskim. Mam nadzieję że również w Polsce.
Przy okazji.Według danych Voxnestu (właściciela Spreakera) w ciągu ostatnich 30 dni wzrost słuchalności w Polsce wyniósł 7.4%.

Podcasty podcasterzy w TV i Radio

Problemem podcastingu w Polsce jest relatywnie mała znajomość terminu podcast. Tym milej było zobaczyć w ogólnopolskiej telewizji rozmowę z Justyną Mazur z podcastu Piąte nie zabijaj i Markiem Jankowskim z podcastu Mała Wielka Firma.Rozmowa ta miała miejsce w programie Dzień dobry TVN.

Natomiast w Radio 357, w programie Przeglądarka gościem Gabi Darmetko był  Jakub Sobucki z podcastu Niuniu.
Tym razem rozmawiano o akcji Podcasty dla WOŚP która będzie miała miejsce już najbliższą niedzielę 31 stycznia.Radiogram również bierze udział w tej akcji.
Każde takie wystąpienie, audycja czy program zdecydowanie pomagają w popularyzacji podcastingu.

Jeśli znajdziecie wystąpienie w radio czy telewizji o podcastingu to proszę dajcie mi znać. Z chęcią o tym wspomnę w Radiogramie.

Podcasty jako materiał do studiów

Wytwórnia podcastów Free Range Production ogłosiła że ich seria podcastów o wojnie informacyjnej zostałam dołączona jako materiał do programu nauczania na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.