Słuchaj Radiogram na:
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.
Co wystarczy do nagrania podcastu
Czego potrzebujesz żeby nagrać swój pierwszy podcast? Czy musisz mieć mikrofony, miksery, filtry i bóg wie co jeszcze?
Kiedy myślałem o nagraniu swojego pierwszego podcastu, sprzęt znalazł się na pierwszym miejscu. W dodatku z myślą, że bez niego nie ma co zaczynać. I nie byłem odosobnionym przypadkiem. Fakt jest taki, że większość z nas myślała o sprzęcie więcej niż jest to potrzebne. Szczególnie na początku. Internet jest pełen pytań które to potwierdzają.
Dziś z perspektywy czasu widzę to całkiem inaczej. Sprzęt powinien być nawet nie na drugim, lecz na trzecim miejscu listy tego co potrzeba do nagrania podcastu.
Pierwsze to pomysł. Drugi to marketing. A trzeci to ewentualnie sprzęt.
I tak naprawdę to zaczynając swój pierwszy podcast możesz odłożyć punkt drugi i trzeci na później. Nawet na dużo później.
Najpierw nagraj kilka odcinków. Sprawdź swój pomysł, a przede wszystkim sprawdź siebie. Podcasting nie jest dla wszysktich.
Patrząc od strony technicznej to potrzeba tylko 4 etapów, aby nagrać i opublikować podcast.
- nagranie – i tu faktycznie będziesz potrzebował coś na czym będziesz nagrywał
- miejsce – czyli gdzie będziesz nagrywał
- edycja – jak będziesz edytował
- publikacja – gdzie to opublikujesz
3 i 4 punkt można załatwić bardzo szybko i za darmo.
Edycja
Do edycji potrzebujesz Audacity, czyli programu do obróbki audio który jest całkowicie darmowy. Jeśli nie chcesz się uczyć jak pozbyć się np. szumów, co to jest kompresja itp. to możesz też skorzystać z serwisu Auphonic.com gdzie będziesz miał darmowe 2 godziny obróbki audio miesięcznie.
Publikacja
Publikacja, czyli hosting też możesz mieć za darmo. Na początku możesz skorzystać z whooshkaa.com lub anchor.fm Jeśli później stwierdzisz że to ci nie wystarcza to zawsze możesz zmienić hosting. Lecz są podcasty które pomimo dużej popularności nadal korzystają z darmowych hostingów np. Imponderabilia Karola Paciorka, czy Kryminatorum Marcina Myszka.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o hostingach to mówiłem w odcinku “Hosting dla podcastu, RSS i jak przenosić podcast”
A co z punkami 1 i 2? Zostawiłem je na koniec ponieważ są ze sobą powiązane.
Nagranie
Do nagrania odcinka będziesz potrzebował czegoś do zarejestrowania dźwięku. Zazwyczaj myśli się tu o mikrofonie, rejestratorze bądź komputerze. Tak naprawdę, to na początek wystarczy telefon. Nie będzie miał on oczywiście takich parametrów jak mikrofon, ale na początek wystarczy.
Jeśli połączysz go z dobrym miejscem do nagrywania to uzyskasz całkiem niezłe efekty.
Nie wierzysz? Te dwa zdania nagrałem w podcascie na telefonie, który trzymałem w ręce. Czy jest jakaś duża różnica? Żeby to sprawdzić musisz posłuchać tego odcinka.
Być może jesteś w stanie wychwycić różnicę, ponieważ jest przejście pomiędzy moim standardowym zestawem do nagrywania, a nagraniem z telefonu. Jeśli jednak nagrasz tak cały odcinek, to większość słuchaczy tego nie zauważy. Jeśli dodatkowo nagrasz to w miarę odpowiednim pomieszczeniu, to efekt będzie bardziej niż zadowalający, biorąc pod uwagę brak kosztów.
Miejsce do nagrywania
Najlepsze są pomieszczenia gdzie jest dużo miękich powierzchni. Zasłony, dywan bądź wykładzina, sofa itd. Poza tym prawie każdy z nas ma miejsce w domu gdzie uzyska się dość dobry dźwięk. To szafa. I nie jest to żart. Mówię serio. Ubrania w szafie wyeliminują echo, które może być słyszalne w pustych pomieszczeniach.
A jakie programy do nagrywania na telefon? Jest ich mnóstwo. Podstawowym kryterium powinna być możliwość nagrywania w formacie wave. Czyli formacie bez kompresji.
Jeśli miał bym polecić jakieś aplikacje to na Androida: Smart Recorder, a na iPhone to: Reporter od Rode. Oba te programy są darmowe.
I to jest wszystko co potrzebujesz do nagrania podcastu. Jeśli po kilku, kilkunastu odcinkach stwierdzisz że to nie wystarcza zawsze możesz ruszyć na zakupy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o planowaniu odcinków to polecam te odcinki Radiogramu z literami NP na początku tytułu. NP to skót od nagrywam podcast.
Poza tym w odcinku:
Seminarium “Wstęp do podkastingu”
Coś drgneło w podcastach polskiego radia
- Radio Kierowców – https://pca.st/AIZ2
Descript Podcast Studio
Pocket Cast jest za darmo
- Pocket Cast – https://www.pocketcasts.com/
- Podcasting w Polsce, odcinek o Pocket Cast – https://pca.st/uuww1ztu
Mini newsy
- What’s your favourite mic? – https://whatpods.com/best-microphone-podcasting
- Podcast Equipment Stats in 2019 – https://www.thepodcasthost.com/equipment/podcast-equipment-stats-in-2019/
- Zapsplat (darmowe efekty dźwiękowe) – https://www.zapsplat.com/
Radiogram poleca
O podcascie Polskiego “Radio dla Kierowców” już wspominałem wcześniej. Polecam sprawdzić przed podróżą.
- Radio Kierowców – https://pca.st/AIZ2
Techniki pamięciowe, zwiększanie efektywności w nauce i na codzień. To tematy poruszane w podcascie “Dobra Pamięć” od Macieja Łuczaka. Polecam odcinek o Japońskich technikach koncentacjii.
- Dobra Pamięć – https://pca.st/7Q9H
Do poczytania mam dzisiaj coś technicznego, dla tych którzy chcą poczytać więcej o RSS. Jest to artykuł od Craiga Constantine „Deep dive about podcast feeds”