Co to jest RSS w podcaście plus kilka ciekawostek

C

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Transkrypcja odcinka:

Co to jest RSS w podcaście plus kilka ciekawostek o tym dziwnie brzmiącym czymś

Do poruszenia tego tematu skłoniły mnie dwie kwestie: nowi twórcy podcastów, a właściwie osoby które planują swój podcast często nie wiedzą co to jest i jak ważny jest RSS w podcaście. Drugim powodem jest coraz większa liczba filmów na YT które są nazywane podcastami.

Nie mam nic przeciwko udostępnianiu podcastów na YT, ale jeśli już ktoś to robi to niech przynajmniej wie czym jest RSS i do czego jest potrzebny. Wiedza czym jest RSS i dlaczego jest on nierozerwalnie związany z podcastingiem jest według mnie kluczowa, szczególnie dla tych którzy wchodzą do podcastingu.

Nawet jeśli jesteś doświadczonym podcasterem to na koniec będzie kilka ciekawostek o których możesz nie wiedzieć.

Co to jest RSS?

RSS to skrót od Rich Site Syndication/summary lub Really Simple Syndication. Jest to plik który może występować w formacie .rss .atom .xml To co wyróżnia RSS stosowany w podcastingu to tagi które zawiera, a które są specyficzne dla podcastów i najczęściej powiązane z Apple

 • <itunes:owner>
 • <itunes: category>
 • <itunes: explicit>

Dlaczego powiązane z Apple? Bez wnikania w historię, wystarczy powiedzieć że Apple posiada obecnie największy katalog podcastów na świecie (dochodzący na dzień dzisiejszy do miliona – 980 tysięcy) i dużo aplikacji do słuchania korzysta z ich bazy. Więc jeśli nie ma twojego podcastu w Apple Podcast to nie będzie go również w innych aplikacjach. Warto dodać że Google też ma swoje tagi związane z podcastami.

Co to jest RSS, ale mniej technicznie

Najlepiej porównać go do spisu treści w książce. Wyobraźmy sobie jakiś podcast jako książkę… Ok, trudno lecz załóżmy dla potrzeb tego przykładu. RSS jest jak spis treści w książce, RSS twojego podcastu jest spisem treści twojego podcastu. Odcinki twojego podcastu są w nim rozdziałami. Poza tym tak jak w książce znajdziesz tam tytuł podcastu, autora, kiedy został wydany, okładkę i opis (coś jak wstęp/prolog w książce).

Cały urok naszego spisu treści/RSS polega na tym, że za każdym razem kiedy dodajemy odcinek do naszego podcastu RSS jest uaktualniany i pojawia się w nim nowy rozdział. To tak jakby nasza książka miała automatycznie uaktualniany spis treści za każdym razem kiedy jej autor napisze nowy rozdział. Jak zdobyć taki RSS dla podcastu? Możesz go teoretycznie sam napisać, wygląda jak kod, nie jest skomplikowany, ale uwierz mi nie chcesz tego robić.

O wiele łatwiej i w pełni automatycznie uzyskasz go na hostingu przeznaczonym dla podcastu. Każde konto na takim hostingu, nie ważne darmowym czy płatnym, będzie tworzyło taki RSS dla Ciebie. Ale do czego potrzebny mi jest taki spis treści, upss RSS.

Dlaczego podcast potrzebuje RSS?

 • bez RSS aplikacje twoich słuchaczy (do podcastów) nie będą wiedziały że jest nowy odcinek
 • nie będziecie mogli zgłosić swojego podcastu do Spotify, Apple Podcast, innych aplikacji do słuchania. Google Podcasts choć działa inaczej też potrzebuje RSS
 • twoi słuchacze znając twój adres RSS mogą pominąć katalogi podcastów i dodać twój podcast samodzielnie do swoich aplikacji (tych prawdziwych)

Kilka ciekawostek o których możesz nie wiedzieć:

 • 300 odcinków – czyli coś o czym mało osób wie:
  • aplikacja Apple Podcast wyświetla ostatnie 300 odcinków podcastu
  • jeśli masz ich więcej nie będą one widoczne
  • jeśli subskrybujesz dany podcast to dopiero wtedy będziesz widział wszystkie odcinki
 • stylizacja RSS
 • podcast musi mieć przynajmniej 1 odcinek zanim można go zgłosić do Apple Podcasts

1 milion już blisko

Zbliżamy się do 1 miliona podcastów w bazie Apple Podcasts. W momencie nagrywania było ponad 982 tysiące, z czego ponad 17 tysięcy było dodanych w ciągu ostatnich 7 dni. Jest więc możliwość że w tym tygodniu przekroczymy barierę 1 miliona. Kiedy na TT rozmawialiśmy o tym Krystian zadał pytanie ile z nich jest aktywnych. I tu trochę danych:

 • tylko 45% opublikowało odcinek w ostatnich 90 dniach
 • jeśli chodzi o ilość odcinków to dwie największe grupy procentowe to podcasty z 1 i te z powyżej 10 odcinkami. Warto zaznaczyć że grupa 10+ to aż 46 procent podcastów.

Dla porównania takie dane dotyczące Polski.

 • 3255 to ilość polskich podcastów na dzień 12 kwietnia 
 • 59% opublikowało odcinek w ciągu 90 ostatnich dni
 • tylko 1 odcinek ma 9%, a podcasty z ponad 10 odcinkami to 52% wszystkich

Google Podcast Manager

Google rozsyła zaproszenia do wczesnych testów managera Google Podcasts. Ma on podobno ułatwiać poznanie słuchaczy i dotarcie do nowych słuchaczy. Radiogram jest zgłoszony, czekam na dostęp i podejrzewam, bez jakiś większych podstaw, że może to być dostęp do statystyk i ewentualnie jakaś forma zgłaszania/uaktualniania RSS’a podcastu. Jak tylko będę wiedział więcej to dam oczywiście znać.

Kierunek rozwoju Google Podcasts

Baq Haidri i Zack Reneau-Wedeen z zespołu Google Podcasts odpowiadali na pytania użytkowników Rddit. Sporo ciekawych pytań, między innymi o kierunek rozwoju aplikacji, obrzydliwie długich linkach (w tej kwestii jest nadzieja), imporcie i eksporcie subskrybcji. Poruszono również ciekawą kwestię promocji podcastów na podstawie ich ciekawych fragmentów.

#voicelunch

W zeszły piątek odbył się polski #voiceluch poświęcony promowaniu polskiego podcastingu. Spotkanie online zorganizował Karol Styja ze Storii i Michał Stanisławek z  Utter.one

 • co może wpłynąć na szersza znajomość terminu podcast w społeczeństwie
 • jaki kierunek powinny przyjąć działania promocyjne
  • jedna platforma dystrybucji
  • sposoby udostępniania linków
  • #polski podcast

Karol i Michał będą organizowali kolejne spotkania poświęcone nie tylko podcastom, ale głównie voice i tematom pokrewnym. Jeśli chcecie dołączyć do spotkań to obserwujcie profile obu tam znajdziecie informacje o kolejnych planowanych spotkaniach.

Pierwszy podcast brandowy od Free Range Production

Wytwórnia podcastowa Free Range Productions o której wspominałem w zeszłym tygodniu wypuściła swój pierwszy brandowy podcast. Powstał on dla sieci klinik psychologicznych Gedeon Medica. Tematem pierwszych dwóch odcinków jest koronawirus. Link do podcastu w notatkach.

Pierwszy podcast konopny

15 kwietnia będzie premiera pierwszego polskiego podcastu poświęconego konopiom. W podcaście usłyszycie gości: znane osoby ze środowiska, lekarzy, przedstawicieli biznesu i branży konopnej. Usłyszycie tam również o zastosowaniach w różnych dziedzinach gospodarki. Jestem ciekaw jak będzie rozwijał się tej projekt. Odcinki mają się pojawiać 15 i 30 dnia każdego miesiąca.

Dolby On

Ukazała się ciekawa aplikacja do nagrywania na telefonie Dolby On. Skierowana jest głównie do tych którzy chcą nagrywać swoje występy wokalne. Możne być również alternatywą do nagrywania podcastów. Szczególnie dla tych którzy zaczynają i sprawdzają czy podcasting jest dla nich. Można również wykorzystać ją jako opcję awaryjną w przypadku braku recordera, szczególnie w połączeniu z mikrofonem usb.

Dla podcasterów najbardziej przydatna może być funkcja bramki szumów. Oprócz niej znajdziemy tam kilka dodatkowych filtrów, choć osobiście nie wydają mi się przydatne przy nagrywaniu podcastu.


Nagranie zrobione telefonem z wbudowanym mikrofonem, odległość 10 cm w pomieszczeniu 3×3 bez żadnych wytłumień. Aplikacja umożliwia zapisanie w formacie .wav i łatwy eksport np. do Google Drive. Dostępna jest za darmo na Androida i iOS.

Radiogram poleca

Wszystkie podcasty jaki polecam w tej sekcji Radiogramu możecie posłuchać w swoich czytnikach jako playlistę.

Do posłuchania:

 • Świetny nowy podcast Jest jeden świat. Jeśli planujecie wyprawę do Indii to Żaneta wciągająco opowie wam o 10 irytujących faktach o Indiach. Ja czekam na następne odcinki.
 • Uniwersalni podcast polecam wam z jednego powodu. Jest to świetny przykład podcastu skierowanego do konkretnej, ale bardzo szerokiej grupy odbiorców: przyszłych studentów. Dobrze nagrany i przygotowany.

Do poczytania:

 • Ciekawy artykuł od Mobycast.fm gdzie bardzo szczegółowo przyjrzeli się jak wyświetlane są notatki, opisy i podsumowania podcastów w zależności od hostingu jakiego używasz. Na tapecie znalazły się 4 hostingi: Buzzsprout, Captivate, Transistor i Castos
 • Jak naprawić problem odnajdywania twojego podcstu – to tytuł artykułu od Jeremy Enns. Przeczytasz tam 5 kroków z których 1 jest na 100% prawdziwy: bądź cierpliwy. Potwierdzam to prawda. Resztę przeczytasz w artykule.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.