Bajki i nie tylko, od Allegro.

B

Bajki – i nie tylko – od Allegro, i nie tylko dla słuchaczy.

Pod koniec kwietnia, jakoś tak po cichu, Allegro uruchomiło dwie audycje Allegro Bajki oraz Allegro Lektury 2.0. Tak po cichu, bo jak tylko dostałem tę informację od Wojtka Strózika, który prowadzi między innymi Bajkowy Podcast,zacząłem sprawdzać, kto i gdzie publikuje te produkcje. Mówię „produkcje”, ponieważ nigdzie oprócz Spotify, YouTube i specjalnej strony na Allegro nie znajdziecie tych audycji. Nawet na YouTube playlista Allegro Bajki jest ukryta.

Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):

Don’t start a podcast

Czyli to, co usłyszeliście na początku odcinka. O co chodzi? Australijska telewizja ABC, stworzyła serial komediowy At Home Alone Together, który jest satyrą telewizji śniadaniowej w okresie izolacji.

Ekipa biorąca udział w serialu nagrała również krótki klip o podcastach.

Więc jeśli Twoja idea podcastu zrodziła się w czasie pandemii, może warto przemyśleć ten pomysł? Z drugiej strony może się okazać, że kilka fajnych podcastów z tego okresu przetrwa trochę dłużej niż przysłowiowe 7 odcinków, no chyba że skorzystałeś z Anchora, wtedy próg spada do 3…

Słuchaj Radiogram na:

Radiogram na Spotify
Radiogram na Google Podcasts
Radiogram na Apple Podcasts
RSS podcastu Radiogram

Google też ma swój podcast

Zespół Google Search wystartował ze swoim podcastem pod tytułem Search Off The Record. Podcast ma się skupiać na pracach, jakie obecnie prowadzi zespół – planach, decyzjach i generalnie SEO. Jeśli zajmujesz się pozycjonowaniem, to może być to podcast dla Ciebie.

Amazon będzie wchodził do podcatingu?

Jak donosi Bloomberg Amazon będzie wchodził do podcastingu. Według niepotwierdzonych informacji podcasty Amazona będą dostępne pod marką Audible Originals.

Akcesoria do RØDECaster Pro

Røde wprowadziło do sprzedaży zestaw dodatków do konsoli RØDECaster Pro.

Jeśli przyjrzeć się bliżej, co można dokupić, to pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy to: nic specjalnego. Obok kolorowych obrączek na końcówki kabli XLR, które mają pomagać w rozpoznawaniu mikrofonów, można tam znaleźć przejściówki gniazda z ćwierć cala na 3,5 mm i kabel TRRS.

Tak naprawdę nie wspominałbym nawet o tym, gdyby nie jeden element. Jest to adapter do zasilania konsoli z power banku. Dzięki temu można używać RØDECastera tam, gdzie nie mamy dostępu do stałego zasilania, ewentualnie zakupić go jako opcjonalne zabezpieczenie w przypadku braku zasilania, kiedy np. mamy bardzo ważne nagranie.

DC-USB1 ma pozwolić na kilkugodzinne nagrywanie na przeciętnej pojemności power banku. Tak twierdzi producent, bo będzie to oczywiście zależało od jego pojemności i ilości mikrofonów pojemnościowych korzystających z zasilania konsoli. Przejściówka do tanich nie należy, bo kosztować będzie w granicach 130 zł.

Praca dla wymyślacza

Marta Niemira z Agencja Słucham zamieściła ogłoszenie o pracy. Agencja szuka Copywritera (wymyślacza), który wystartuje od zaraz. Jeśli chcesz aplikować to musisz mieć – jak pisze Marta – dobre, śmieszne, ciekawe i przewrotne pomysły. Oferta dotyczy pracy zdalnej w niepełnym wymiarze godzin.

Stitcher – raport z dekady z podcastingiem

Stitcher opublikował podsumowanie dekady podcastingu w swojej aplikacji. Pomimo że aplikacja jest zdecydowanie bardziej popularna w Stanach niż w Polsce, to w raporcie można znaleźć kilka ciekawych danych. Od typowo statystycznych zaczynając, jak np. tego, że od 2010 roku ilość podcastów w aplikacji wzrosła o 129 tysięcy procent, czy też informacji o skróceniu średniego czasu odcinka o ponad 2 minuty od 2013 roku. Bardziej uniwersalne dane, które mogą być ciekawe z punku widzenia polskiego podcastera to np. informacje o tym, że:

  • Podcasty kryminalne są bardziej popularne wśród kobiet.
  • Sama kategoria podcastów kryminalnych jest „punktem wejścia” dla nowych słuchaczy podcastów.
  • Im bardziej doświadczony jest słuchacz, tym szersze jest pasmo tematów, którymi się interesuje.
  • Na przestrzeni ostatniej dekady ciągle wzrastała ilość krótkich serii podcastów, przykładem takiego podcastu na polskim rynku mogą być Opowieści z dykty.
  • Wzrasta również różnica w długości odcinków pomiędzy grupami kategorii: informacje, biznes, nauka i medycyna mają tendencję do skracania długości, podczas gdy rozrywka, gry, hobby i kultura to kategorie, w których czas trwania odcinków wzrasta.

Tak jak wspomniałem, raport ten dotyczy bardziej rynku amerykańskiego, lecz warto mu się przyjrzeć i zapoznać się ze zmianami tendencji w ostatniej dekadzie.

The Podcast Academy – uaktualnienie

O powstaniu Akademii, która będzie przyznawała Oskary podcastowe, mówiłem w odcinku z 22 lutego. Przez te kilka miesięcy był cisza w tym temacie, może oprócz faktu postawienia zarzutów korupcyjnych jednemu z założycieli, Hermanowi Lopezowi (dotyczą one łapówek za prawa transmisyjne do mistrzostw świata w piłce nożnej 2018 i 2022).

Wracając do tematu. Akademia ogłosiła pełny skład rady dyrektorów. Dołączyły do niej między innymi osoby związane z Libsyn i Apple. Cena członkostwa w Akademii również ma być obniżona do 50 dolarów z zapowiadanych na początku roku ponad 100 dolarów.

Instrukcja obsługi podcastu

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk z podcastu Torba Reportera poprowadzą prelekcję o instrukcji obsługi podcastów w czasie konferencji online Jak żyć w necie. Konferencja startuje już dziś (w poniedziałek) i będzie trwała 5 dni. O podcastingu będziecie mogli posłuchać we wtorek, całkowicie za darmo, jeśli się zarejestrujecie na stronie konferencji. Jest również opcja płatna, która daje Wam dostęp do nagrań przez rok, jak również do materiałów dodatkowych.

Konferencję organizuje Kasia Aleszczyk.

Radiogram poleca

Do poczytania:

Do obejrzenia:

Do posłuchania:

  • Rafał Chojnowski wypuścił drugi sezon Nicki, czyli projektu, w którego nagrywaniu bierze udział kilku polskich podcasterów. Posłuchaj multipodcastowej produkcji fabularnej pod tytułem Historie Nieidealne.

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.

Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę 🙂

O autorze

Marek Rak
Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Dodaj komentarz

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram

Marek Rak

Marek Rak

Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawiam najciekawsze informacje o podcastingu w podcaście Radiogram.
Biorę udział kilku projektach podcastowych: Najlepsze Polskie Podcasty, PodBum, Nadajesz.online
W chwilach wolnych nagrywam Takie.Info, gram w squasha, lub z aparatem w ręce łapię chwile ulotne.

Kontakt

Napisz do mnie lub zajrzyj na media społecznościowe:

Oceń Radiogram na:

Podchaser - Radiogram
Postaw mi kawę :)Postaw mi kawę :)

Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.

Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.