
Audacity doczekało się nowej wersji. Według mnie dwie kwestie są godne uwagi.
Po pierwsze uaktualniona wersja Audacity 2.4.0 działa bez problemów na Macach z Cataliną.
Po drugie można włączyć podgląd ścieżki audio w dwóch trybach naraz. Na jednym pasku będzie widok klasyczny, czyli waveform, a na drugim w tym samym czasie możemy wyświetlić spektrogram.
Transkrypcja odcinka (korekta Agata Podsiadły):
Dodatkowo dodano możliwość wyświetlania powiększonego timera czasu nagrywania.
Jeśli więc nie uaktualniałeś swojego Maca ze względu na Audacity, to teraz możesz to zrobić.
Wszystkie wspomniane nowe funkcje działają również w wersji na Windowsa.
Słuchaj Radiogram na:
Raport słuchalności podcastów w Chinach
PodFest China udostępnił raport na temat słuchalności podcastów w Chinach.
Trzy najważniejsze powody słuchania podcastów według raportu to:
– ciekawość i chęć nauczenia się czegoś nowego (88%),
– hobby (71%),
– szukanie konkretnych informacji/szkoleń (47%).
Jedyną kwestią, która mnie zastanawia, to ilość osób, która wzięła udział w tym badaniu, przeprowadzonym w formie kwestionariusza. Biorąc pod uwagę populację Chin, spodziewałem się większej ilości uczestników niż 977.
Pełny raport można pobrać na tej stronie.
Jaki powinien być podcast dla dzieci?
Prowadzisz podcast dla dzieci lub planujesz taki?
Czy zrobiłeś badanie rynku? Oczywiście w przenośni – ale jest to ciekawa kwestia.
Na takie produkcje, jako podcasterzy, patrzymy zazwyczaj z pozycji dorosłych. Warto jednak sprawdzić, czego oczekują słuchacze, czyli w takim przypadku dzieci.
Na stronie Hook Research znajdziesz ciekawe wypowiedzi kilkorga dzieci, na temat podcastów, audiobooków i smart spreakerów.
Jedną z różnic pomiędzy podcastem i audiobookiem według nich jest to, że w audiobooku, tak jak i w książce, możesz przewidywać, co usłyszysz dalej. W podcaście jest to niemożliwe.
Wracając do badania, ciekawe, czy któryś z polskich podcasterów, robiących produkcje dla dzieci, przeprowadził jakieś analizy.
Wiecie coś na ten temat? Jeśli tak to dajcie mi znać.
Magic Mastering™ od Buzzsprout
Hosting podcastowy Buzzsprout dodał nową funkcję pod nazwą Magic Mastering.
W momencie, kiedy użytkownik dodaje plik audio do nowego odcinka, można włączyć tę opcję i dzięki niej przeprowadzić automatyczną edycję.
Co będzie edytowane?
Poziomy audio zostaną automatycznie wyrównane i odfiltrowane zostaną szumy.
Dodatkowo zostanie ustawiony poziom głośności na -16 LUFS, tak jak wymaga tego Apple.
Należy pamiętać, że każda zautomatyzowana edycja będzie miała swoje błędy i nie zawsze będzie działała idealnie.
Tak przy okazji, to funkcje, które oferuje Buzzsprout w tej opcji, bardzo przypominają to, co można znaleźć w programie Hindenburg Journalist. Nawet grafika, której używają w artykule, jest screenshotem tego programu… Ciekawe, czyżby weszli we współpracę z Hindenburgiem? To pytanie jest tym bardziej na miejscu, ponieważ ostatnio reklamowali Hindenburg jako idealne rozwiązanie dla podcasterów.
Podcast Planszówkowy
Earborn Media ogłosił nową produkcję przygotowaną dla Empik Go, czyli Podcast Planszówkowy.

W informacji o nowej produkcji można przeczytać:
„Podcast Planszówkowy o czym jest, pewnie się domyślacie – Kris i Michał wcielili się w role prowadzących, aby dać każdemu szansę na poznanie rozległego świata gier planszowych. Przeplatane fragmentami rozgrywki odcinki pozwolą Ci znaleźć grę dla siebie – nieważne czy chcesz grać z partnerem, rodziną, znajomymi, a nawet… samotnie”.
Kiedy słuchałem pierwszego odcinka, który możecie znaleźć w podcaście firmowym (notabene nosi tytuł #earporn), wpadł mi w ucho przerywnik dźwiękowy, którego użyli do oddzielenia sekcji odcinka, czyli dźwięk mieszanych i rzucanych na planszę kostek do gry.
Zapraszam do słuchania.
Webinar od Edison Research
21 maja o godzinie 19 polskiego czasu, odbędzie się webinar prowadzony przez Edison Research na temat słuchalności podcastów w czasie pandemii.
Nie będzie jednak dotyczył samych pobrań, lecz również tego, jaki wpływ pandemia miała na słuchaczy.
W zapowiedzi możemy przeczytać, że webinar będzie zawierał rozmowy ze słuchaczami podcastów zebrane w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Co prawda, dane, jakie zostaną przedstawione, dotyczą Stanów, niemniej jednak mogą pokazać szerszą perspektywę na kwestię naszych przyzwyczajeń, jeśli chodzi o słuchanie podcastów.
Aby wziąć udział w webinarze, należy się zarejestrować.
Radiogram poleca
Do poczytania:
- Artykuł Travisa Browna, gdzie rozprawia się on z siedmioma mitami na temat prowadzenia podcastu w formie wywiadów. Jakimi mitami? Na przykład, że niemożliwe jest mieć interesującego gościa co tydzień…
- Frank Racioppi napisał ciekawy artykuł, jak pisać skrypty do podcastu. Jaki jest pierwszy krok? Musisz zdecydować, jak chcesz prowadzić swój podcast.
Przy produkcji każdego odcinka spędzam średnio 6 godzin. I choć uwielbiam to robić, to bez mojej ulubionej kawy nie dałbym rady.
Jeśli uważasz że informacje które przekazuję są dla Ciebie przydatne, to zawsze możesz mnie wesprzeć kawą.
Kolejny dobry materiał Marku!
Ciekaw jestem, który podcaster, jest w stanie zrobić badania, który próba pozwoli na wyciągnięcie wartościowych wniosków.
Ja ich nie robiłem ani dla Rozwojowego, ani dla bajkowego podcastu.
Michał Kasprzyk robił badanie na grupie FB i jeśli pamiętam to miał coś około 900 ankietowanych. Choć było to badanie ogólne, to patrzyłbym na ilość potrzebnych ankiet przez pryzmat ilości pobrań jednego odcinka danego podcastu. Skoro PodFest China chwali się badaniem, w którym wzięło udział 977 osób (w porównaniu z populacją/słuchaczami w Chinach) to dla przeciętnego podcastu ilość ankietowanych może być stosunkowo mała 🙂